Hayvanlar, Muhabbet Kuşu, Yem & Mama

Muhabbet Kuşu Yem Çeşitleri

Muhabbet Kuşu Yem Çeşitleri

Muhabbet kuşları otçul canlılar olup temel besin kaynakları tohumlardır. En besleyici muhabbet kuşu olan tohumlar yağlı ve unlu tohumlar olarak iki sınıfa ayrılır. Her iki tohum çeşidinde de karbonhidrat, lipit ve protein bulunur. Kuş yemlerinin içinde karışık olarak sarı, kırmızı ve beyaz darı, kanarya yemi olarak bilinen aspur, Nijer tohumu bulunur. Yulaf muhabbet kuşlarının en sevdiği besinlerdendir. Zayıf düşen ya da hasta olan kuşların kısa sürede toparlanması için yulaf çok faydalı bir gıda olmasına rağmen yağlanmaya sebep olduğundan sürekli değil arada bir verilmesinden fayda vardır. Yine dal darı muhabbet kuşlarının bayıldığı bir besindir. Darı dalları kurutularak elde edilen doğal bir gıdadır. Ancak yemesi kolay ve lezzetli olduğundan kuşunuz başka yemleri yemek istemez. Ayrıca şişmanlığa da neden olan dal darı haftada bir kez verilmelidir.

Benelüx Primus Premium Vitaminli Muhabbet Kuşu Yemi

Muhabbet Kuşu Yemi Nasıl Olmalı?

Muhabbet kuşu yemi kuşun dengeli ve yeterli beslenmesini sağlayan, ihtiyacı olan besin değerlerini taşıyan özellikte olmalıdır. Karışık tohumlardan oluşan muhabbet kuşu yemleri kuşun günlük gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde üretildiğinden en uygun besin olacaktır. Ancak bu kuş yemlerinin güvenilir bir marka tarafından el değmeden üretilip paketlenmiş olması önemlidir. Zira açıkta satılan kuş yemleri hava ve toz ile temas ettiğinden kuşunuzun hastalanmasına neden olabilir. Kuş yeminin içeriğinde hangi tohumların bulunduğu ve besin değerleri paket üzerinde belirtilmiş ve onaylanmış olmalıdır.

jungle vitaminli muhabbet kuşu yemi

Muhabbet Kuşu Yemleri ve Vitaminleri

Muhabbet kuşu yemleri kuşun günlük besin ihtiyacını karşılar. Ancak kuş için yeterli vitamin ihtiyacını tam olarak karşılamayabilir. Bu nedenle belli aralıklarla takviye olarak vitamin verilmesinde fayda vardır. Vitaminler özellikler yavru kuşların büyüme dönemi, hastalık halleri ve kuluçka dönemlerinde çok gereklidir. Kuşun ihtiyacı olan vitamin içme suyu içerisine karıştırılarak verilir. Fakat her gün vitamin verilmesi doğru değildir. Haftada 3-4 gün vitamin yeterli olacaktır. Bunun için her gün değiştireceğiniz taze suyun içine bir gün koyup bir gün koymayarak dengeli bir vitamin desteği sağlayabilirsiniz. Muhabbet kuşları için Avi-Vit, Avisol, Deep gibi birçok farklı markada multi vitaminler bulunur. Bu ürünler kuşun tüm vitamin ihtiyacını karşılar. Ancak hastalık gibi gerekli hallerde veterinerin önerdiği farklı vitaminlerde kullanılabilir.

Quik Kabuksuz Yem

Muhabbet Kuşu Yemi Kabuksuz

Muhabbet kuşu yemleri çeşitli bitkilerin tohumlarından oluşur. Bu tohumlar kabuklu ya da kabuksuz yem olarak sunulur. Kabuklu yemleri kuş gagası ile kabuğunu çıkartarak yer. Kabuksuz yemler kuş için yenmesi daha kolay yemlerdir. Özellikle yavru kuşlar için yeme alışmasını sağlar. Kabuksuz yem sürekli kafese ve etrafa kabul dökülmesinin önüne geçtiğinden çok daha hijyeniktir. Kabuk gramajı düşüldüğünde daha hesaplı da olur. Birçok avantajı olan kabuksuz yemlerin dezavantajı daha çabuk bozulmalarıdır. Yem üzerindeki kabuk koruma olmadığından daha kolay nemlenir ve bozulur. Bu nedenle kabuksuz yem kullanmak isterseniz kuşun yemini daha az koyup sık değiştirmeli, paket içerisindeki yemi çok iyi koruyabilmelisiniz.

Apexisol Papağanlar İçin Multivitamin 30ml

Muhabbet Kuşu Vitamin

Muhabbet kuşlarının sağlıklı gelişimi ve büyümesi için vitaminler önemli bir takviye olur. Özellikle yavru kuşların hızlı büyüyebilmesi ve kuluçka döneminde yetişkin kuşların daha çok vitamine ihtiyacı vardır. Piyasa da çeşitli marka ve özelliklerde vitamin bulunur. Eğer kuşunuzun bir hastalığı yoksa yalnızca besin desteği olarak kullanacaksanız multivitamin olarak satılan vitaminleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer kuşunuzda herhangi bir hastalık ya da stres durumu varsa veteriner kontrolünde vitamin almanızda fayda vardır. Kuluçka döneminde kuşun kızışması için de özel vitaminler kullanarak daha sağlıklı bir üreme dönemi geçirmesini sağlayabilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle