Hayvanlar, Lori Papağanları, Papağan Türleri

Kırmızı Lekeli Lori Papağanı

Kırmızı Lekeli Lori(Charmosyna Rubronotata)

Bilinen Alt Türü

  • R. Kordoana

Yaşam Alanları

Kuzeybatı Guinea ve Salawati bölgeleri doğal yaşam alanlarıdır. Alt türü olan C.R. Kordoana’da Biak bölgesindedir. Bunlar yerlilerin yakalaması yüzünden nesli tükenme tehlikesi yaşamaktadır.

Bölge olarak tropik ormanlık alanları seçerler. Kuluçka dönemlerindeki süre  dışında ufak gruplar halinde ağaç tepelerinde yaşarlar.

Kırmızı Lekeli Lori(Charmosyna Rubronotata)

Genel Tanımı

Yaklaşık 17 santimetre olan bu tür de birçok lori türü gibi güzel ve canlı renkleri ile dikkat çeker. Ana renkleri açık ve koyu yeşil tonları arasında değişir. Bu renklere ek olarak kırmızı, koyu mavi ve hatta sarı tonlarda tüyleri de mevcuttur.

Kırmızı Lekeli Lori(Charmosyna Rubronotata)

Üremeleri

Tüm yıl boyunca üredikleri söylenir. Yuva yapmak için ağaçları, ağaç tepelerini seçerler. Her kuluçkada en az 2 adet yumurtaları olur. Kuluçka süreleri yaklaşık 22 – 23 gün sürer. Yumurtadan çıktıktan sonra 5 – 6 hafta içinde tam tüylenip, uçmaya hazır olurlar.

Kırmızı Lekeli Lori(Charmosyna Rubronotata)

Beslenme Şekilleri

Diğer Loriler gibi çiçeklerden, bunların polenlerinden meyve özleri(meyve nektarı) ve sulu yumuşak meyvelerden yerler.

Kırmızı Lekeli Lori(Charmosyna Rubronotata)

Evcil Olarak Bakımı(Kafes Hayatı)

Loriler evcilde konuşmaya yatkınlıkları ve taklit yetenekleri nedeniyle tercih edilirler. Yalnız önemli olan bir Lori aldığınızda özellikle farklı beslenme şeklini göz önünde bulundurup ona göre almanızdır. Gayet meraklı, hareketli türler olduğundan, ilgiye ve gün içinde bu hareket ihtiyaçlarını giderebilecek uygun ortama ihtiyaç duyarlar. İlgisiz kaldıklarında, sıkıldıklarında ebatlarından hiç beklenmeyecek düzeyde gürültü yapacak türde papağanlardır.

Listeye geri dön

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir