Papağan Türleri, Papağanlar

Pakistan Papağanı

Pakistan Papağanı

Bu papağan türünün latince adı Psittacula krameri’dir. Papağangiller famişyasının bir üyesidir. Pakistan papağanı ya da yeşil papağan veya küçük iskender papağanı isimleride bilinir. Doğal olarak şehirlerde yaşamaya alışır olmuş ve küçük sürüler halinde şehirlerde yaşayabilen türlerden birisidir. Ülkemizde de doğal yaşamda bazen görebiliriz. İskander papağanı ile karıştırılmalarına rağmen papağan türü iskender papağanına göre küçük yapıdadır ve bazı detay farklılıkları da vardır.

Pakistan Papağanı Özellikleri

Tüyleri yeşilin çeşitli tonlarındadır. Gagaları ise kırmızı renklidir. Dişilerde boyunda herhangi band yokken erkek olanların boyunlarında siyah boyun halkası ve pembe ense bandı vardır. Ortalama boyları kuyruklar dahil 40 cm civarındadır. Kanatlar ise açıldığında yanlardan yine 40 cm civarında bir boya sahiptir. Ağırlıkları ise 300-400 gram arasında değişir. Doğal ortamlarında ağaç kovuklarına yuva yaparlar. Hızlı uçarlar ve uçarken sesler çıkarırlar. Ortalama yaşam süreleri 15 ile 30 yıl arasında değişmektedir.

Pakistan Papağanı Eğitilir Mi?

Kafes Ortamındaki Pakistan Papağanları

Pakistan Papağanı Fiyatları

Pakistan papağanları Türkiye’de yabani olarak da sık sık görebilirsiniz. Yabani şekilde yakalanabilen pakistan papağanları çok hırçın ve insanlara karşı güvensiz hareketler sergilemektedir. Evcilleştirmesi oldukça zor ve sabır istemektedir. Pakistan papağanı fiyatları evcil olanları 1.000₺ ile 2.500₺ arasında değişmektedir. Yabani huysuz pakistan papağanı ise 500₺ ile 750₺ arasında fiyatlar değişiklik göstermektedir. Papağan almadan önce ırkı ve huyu hakkında bilgi sahibi olmadan sahiplenmeyiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ufuk
Ufuk
3 yıl önce

Merhaba oğluma bir pakistan papağanı aldım beş yada altı aylık civarında boynunda yeşil halkası var. Ama çok merak ediyor acaba erkekmi dişimi diye yorumunuzu öğrenebilir iyim acaba. Gün ışığında halkası turkuaz gibi ev ortamında yeşil gibi. Teşekkür ederim.

Ahmet
Ahmet
3 yıl önce
Cevapla  Ufuk

Papağaniniz Erkek tir 1 yaşından sonra tamamen siyahlaşma başlıcak

ILQAR
ILQAR
3 yıl önce

Merhaba pakistan papagan yuvaligi nasil olmalidir:olcusu

Münevver
Münevver
1 yıl önce

Merhabalar 4 gün oldu Pakistan papağanı aldık dün akşam kustu ve ishal başladı ne yapmamız gerekiyor

Muhterem
Muhterem
6 ay önce

Siyah gagalı Pakistan disi erkek kırmızı gagalı eş olurmu

Muhterem
Muhterem
6 ay önce

Siyah gagalı Pakistan papağanı ile kırmızı erkek Pakistan papağanı eş olur mu