Ara Papağanları, Papağan Türleri, Papağanlar

Sarı – Kırmızı Ara

Sarı Kırmızı Ara Papağanı Özellikleri

SarıKırmızı Ara Papağanı (Ara Macao)

SarıKırmızı Ara Papağanı Yaşam Alanları

Brezilya’nın kuzey yarısında, Bolivya’nın kuzeyinde, Doğu Peru ve Ekvator’un doğuya doğru olan en dış bölgesinde, Kolombiya’nın doğu ve Kuzey kısımlarında, Venezuella ‘nın güneyindeki bölgelerde, Guyana ve Fransız Guyanası’nda ve Surinam’da yaşarlar.

Ayrıca Orta Amerika’da Panama’dan Meksika’nın güneydoğusuna kadar(Yuccatana Yarımadası hariç) bulunurlar. Su kenarları boyunca uzanan iç kısımlardaki tropik yağmur ormanlarında, 900 metre yükseklikte kalan bölgelerde yaşarlar.

scarlet ara macaw satılık

SarıKırmızı Ara Papağanı Genel Tanımı ve Özellikleri

Yaklaşık 85 santimetre olurlar. Tüylerinin rengi ağırlıklı olarak parlak kırmızı tondadır. Yüz kısımları beyaz renkte, tüysüzdür ve siyah çizgileri yoktur. Kanat üstündeki kapak kısımları sarıdan yeşile gider. Açılan kanat kısımları ise açık mavidir. Sırt kısmı da yine açık mavi renktedir. Kuyruk üstü kapanan tüyleri mavi, kuyruk kısmı kırmızımsı ve uçlara doğru yine mavi renktedir. Gaga üstü fildişi (Kemik beji) renginde ve ucu siyahtır. Erişkin kuşlarda alt gaga ise siyah renktedir. Ayakları kahve-gri bir tondadır. Göz irisleri sarımsı bir tonda olur.

Ömürleri  50 yıldır.

SarıKırmızı Ara Papağanı Cinsiyet Belirleme

Bilimsel tespit gerekir(DNA). Dış görünüşlerine göre değerlendirildiğinde, dişilerin başı, erkeklerden biraz daha küçük olabilir. Oldukça dayanıklı papağanlardır.

SarıKırmızı Ara Papağanı Beslenme Şekilleri

Yaşadıkları bölgeye has palmiye meyvelerinden, eriklerden ve fındıkgillerden yerler.

Kuru mısır, ceviz, badem, buğday yulaf, fındık ve fıstık belirli miktarlarda verilmelidir. Ayrıca elma, armut, kayısı, nar, üzüm; domates, havuç, ıspanak, bezelye, şeklinde geniş bir meyve ve sebze içerikli beslenme listeleri vardır.

Kuvvetli gaga yapıları ile en kalın kabuklu fıstıkları bile rahatça kırabilme özelliklerine sahiptirler. Üreme dönemlerinde, böcek ve larvaları(yumurtalarını) bol miktarda tüketirler.

ara macaw papağanı bakımı

SarıKırmızı Ara Papağanı Üreme Şekilleri

Çok fazla bilgi olmamakla beraber en çok bulundukları alanın güney bölgeleri olduğu söylenir. Kasım ayında kuluçkaya yatarlar. Bu dönem daha kuzey kısımlarda bulunan Ara Papağanları da üreme görülür.

Tek seferde 2 ile 4 arası yumurta yaparlar.

ara macaw özellikleri

SarıKırmızı Ara Papağanı Evcil Olarak Bakımları ve Kafes Hayatı

Ebatları göz önünde bulundurulduğunda, zaten ev ortamında bakımı zor bir tür olduğu anlaşılır. Çok iyi bir uçucu olduğundan, bakılacaksa sadece bir geniş alan içinde(ihtiyaç duyulacağı kadar) yapılmış salmalarda bakılması gerekir. Eğer evinizde bakacaksanız ve uygun alanınız yoksa ara gibi bir türü almak çok mantıklı olmaz. Bununla beraber, ev ortamında diğer ara türlerine göre daha kolay uyum sağladıkları için tercih edilirler. Bu tür, kırmızı ağırlıklı renkleri ve gaga rengi nedeniyle sıkça Ara Chloropterus adlı ara türü ile karıştırılır. Oysaki bahsi geçen türde kanat üstü kapak denilen kısımlar sarı değil aksine koyu yeşil bir renktedir. Yanaklarındaki beyaz olan tüysüz kısımda da, kırmızımsı yol yol çizgiler vardır.

Birde bu türde sık rastlanılan ve albinoismus adı verilen ve hiçbir şekilde renk pigmentleri olamayan beyaz renk ağırlıklı olan yavrular dünyaya gelebilir. Bu tip bir yavrunun dünyaya gelmesi için eşlerin aynı genetik kodu taşıması ve aynı türde olması gerekir. Fakat bazen bu genetik kod, yavruda olması gerekenden biraz daha farklı ortaya çıkar. Bu da bahsi geçen albinonun doğmasına neden olur. Bu elbette üreticiler için çok sevinç verici bir olaydır. Satışı daha kârlı olur. Ama bazen de üretici bu kârı almak için bu tip bir yavru olsun diye kendisi de suni katkılarla bunu yapar. Suni olarak dünyaya gelmiş bir albinoda gibi kırmızı değil de siyah renkte olmasıdır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Aleyna İnce
Aleyna İnce
3 yıl önce

sizce kakadu mu kırmızı sarı ara papağanı mı yoksa jako papağanı almak mı daha doğru olur.Biz jako papağanıı almayı düşünüyoruz ama kırmızı sarı ara papağanı çocuklu ailelere daha mı iyi bir kuş olur

Ömer Yetim
Yönetici
Ömer Yetim
3 yıl önce
Cevapla  Aleyna İnce

Merhaba Aleyna, bize soracak olursanız bütçeniz yeterli ise ara papağanlarını öneririz. Hem oyuncu hem de zeki büyük papağanlar olarak blinmektedir.