Papağan Türleri

Sevda Papağanı

Sevda ve Cennet Papağanları Genel Özellikleri

Sevda papağanları veya cennet papağanları arasında ülkemizde bir anlam karışıklığı vardır. Cennet papağanları; tüm Dünya’da sevda papağanı olarak bilinen grup içerisinde yer alır. Bu nedenle sevda papağanlarını geniş bir başlık içerisinde ele almak istedik. Bu grup içerisinde; cennet papağanları, siyah kanatlı sevda papağanı, kırmızı kafalı sevda papağanı, lilian’s sevda papağanı, gül yüzlü sevda papağanı gibi papağanlar yer almaktadır.

Sevda Papağanı Kafesi

Sevda papağanları eşlerine oldukça düşkün olan papağanlardır. İsmi de buradan gelmektedir. Sevda papağanı sahiplendirme çift olarak beslemek doğru olanıdır ve kuşun sağlıklı mutlu olması için bu gereklidir. Günün büyük bir çoğunluğunu çiftler birbirleri ile ilgilenerek geçirirler. Çift olarak beslemek uygundur demiştik. Fakat tek olarak beslenenlerde kuş sahibine büyük ilgi duyar ve karşılığında büyük bir ilgi bekler. Anavatanları Güney Afrika’dır.

Sevda Papağanı Türleri ve Ömrü & Yaşam Süresi

9 farklı türü olan sevda papağanlarının genel özelliklerinden bahsedecek olursak. Güçlü ve büyük gagalara sahiptir, birçok farklı renk kombinasyonunda olabilirler. Boyları ortalama olarak 12-18 cm arasındadır. Kısa ve küt tüylere sahiptirler. Gürültülü papağan türlerinden birisidir. Kaba ve şiddetli sesleri vardır. Konuşma yetenekleri çok gelişmiş değildir. Fakat iyi bir eğitim ile bazı kelimeleri tekrar edebilirler.

Sarı - Kırmızı İki adet Sevda Papapağanı

Sevda Papağanı Bakımı

Dediğimiz gibi çift beslemek daha iyi olacaktır. Çünkü sevda papağanları sesi ile eşlerine düşkün papağanlardır ve aşk yaşamayı severler. Tek besleyecekseniz ona büyük bir ilgi göstermeli ve onunla ilgilenmelisiniz. Oldukça meraklı ve yaramaz kuşlardır. Bu nedenle evde serbest dolaştıkları zamanlarda dikkatli olmak gerekir. Hem kendilerine hem de ev eşyalarına zarar verebilirler. Sahibi evdeyken genellikle sahibinin başında ve omzunda durmayı severler.

Sevda Papağanı Yemi & Ne Yer?

Doğal ortamlarında tohumlar ve meyveler ile beslenirler. Sevda papağanı bakımı evde bakılanlarda aynı şekilde beslenebilirler. Hazır satılan yemlerden muhabbet kuşu yemlerini kullanabilirsiniz. Arada meyveler ile takviye yapabilirsiniz.

Sevda Papağanı Satılık & Sevda Papağanı Fiyatları

Sevda papağanı sahiplenmeden önce ön bilgi; bu işe yeni başlayan iseniz bir hobici sevda papağanı yavru almak en iyisi olacaktır, uzun süreli sahiplenmeyi bir heves değil de bir hobi olarak düşünenler için yavru sevda papağanı sahiplenme yada kaba bir tabirle satılık sevda papağanı almak en iyi yoldur. Sevda papağanı sahiplenmeden önce üreticinin güvenilir olması temiz ve bakımı yapılan anne ve babadan sağlıklı bir şekilde yavru alınmış olması gerekir. Bir sevda papağanı üretici ile irtibata geçip çevrenizde yakınınızda olmaı daha iyi olur çünkü canlı sevkiyatı normal şartlarda yasak ve bu nedenle otobüs firmaları ile gönderilmektedir. Bir kutu içerisinde saatlerce kapalı, havasız ortam onu strese sokabilir. Daha yavru hayatı yeni yeni öğrenen bir sevda papağanına bu yapılan zulüm etmiş oluruz. Yakın bölgenizde üretici bulup tanışmanızda fayda var. Rezerve şekilde yumurtadan çıkmış yada çıkmak üzere olan anne ve babasının sağlık olmasına dikkat edin.

Sevda papağanı bakımı diğer papağanlara oranla biraz daha zahmetlidir. Çünkü hiperaktif kuşlardandır. Sürekli bir şeyleri kemirirler, oynarlar, bağırırlar vs. yukarıda da belirttiğimiz gibi çift almanızı öneriririz, diğer türlü tek olduğunda ilgiyi sizden bekleyecek ve ilgi görmez ise strese bağlı sağlık sorunları ile yaşam süresi azalabilmektedir.

Sevda papağanı fiyatları 2016 yılından itibaren baz alırsak yem ve mama alım gücüne bağlı olarak üreticilerinde zamlardan dolayı fiyatları her geçen yıl arttığını gördük. Papağanlar her zaman arasında yaş, tüy yapısı eğitim ve bölgenize veya ırk yada cinsine göre değişim göstermektedir.

Sevda Papağan Fiyatları

Sevda Papağan Fiyatları 2016
Sevda papağan fiyatları 2016 yılında 60₺ ile 70₺ arasında değişmekteydi.
Sevda Papağan Fiyatları 2017
Sevda papağan fiyatları 2017 yılında 70₺ ile 80₺ fiyatları arasında değişmekteydi.
Sevda Papağan Fiyatları 2018
Sevda papağan fiyatları 2018 yılında 90₺ ile 100₺ arasındaki fiyatlarla sahiplendirme yapılmaktaydı.
Sevda Papağan Fiyatları 2019
Sevda papağan fiyatları 2019 yılında 100₺ ile 120₺ arasında değişmekteydi.
Sevda Papağanları Fiyatları 2020
Sevda papağan fiyatları 2020 yılında 120₺ ile 140₺ arasında değişmekteydi.
Sevda Papağanı Fiyatları 2021
Sevda papağan fiyatları 2021’de öngördüğümüz sevda papağanları fiyatları 200₺ ile 500₺ arasında değişmekteydi.
Sevda Papağanı Fiyatları 2022
Sevda papağan fiyatları 2022’de öngördüğümüz sevda papağanları fiyatları 300₺ ile 700₺ arasında değişmekteydi.
Sevda Papağanı Fiyatları 2023
Sevda papağan fiyatları 2023’de öngördüğümüz sevda papağanları fiyatları 400₺ ile 800₺ arasında değişmektedir.
Sevda Papağanı Fiyatları 2024
Sevda papağanları, zarif ve sevgi dolu kişilikleri ile bilinen özel papağan türlerindendir. 2024 yılında, Sevda papağanlarının fiyatları genellikle 700₺ ile 1.500₺ arasında değişmektedir. Bu sevimli ve duygusal kuşları sahiplenmek isteyenler için uygun fiyat seçenekleri sunulmaktadır.
Papağan Cinsi Fiyat Aralığı
Sevda Papağanı 700₺ - 1500₺
0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İstanbul
İstanbul
3 yıl önce

Nezaman yumurta yapar

Anonim
Anonim
3 yıl önce
Cevapla  İstanbul

ne zamn istersen

anan
anan
3 yıl önce
Cevapla  İstanbul

ne zamn isterse

Arif
Arif
2 yıl önce

Yaklaşık bir senedir sevda var 40 a yakın yumurta aldım hepsi boş çıkıyor 4 defe eş değiştirdim hep boş cikiyor neden acaba

İsmail
İsmail
1 yıl önce
Cevapla  Arif

Erkek tam dölleme yapamadığı içindir