Anasayfa / Papağan Türleri / Sevda Papağanı

Sevda Papağanı

Sevda papağanları veya cennet papağanları arasında ülkemizde bir anlam karışıklığı vardır. Cennet papağanları; tüm Dünya’da sevda papağanı olarak bilinen grup içerisinde yer alır. Bu nedenle sevda papağanlarını geniş bir başlık içerisinde ele almak istedik. Bu grup içerisinde; cennet papağanları, siyah kanatlı sevda papağanı, kırmızı kafalı sevda papağanı, lilian’s sevda papağanı, gül yüzlü sevda papağanı gibi papağanlar yer almaktadır.

Sevda papağanları eşlerine oldukça düşkün olan papağanlardır. İsmi de buradan gelmektedir. Çift olarak beslemek doğru olanıdır ve kuşun sağlıklı mutlu olması için bu gereklidir. Günün büyük bir çoğunluğunu çiftler birbirleri ile ilgilenerek geçirirler. Çift olarak beslemek uygundur demiştik. Fakat tek olarak beslenenlerde kuş sahibine büyük ilgi duyar ve karşılığında büyük bir ilgi bekler. Anavatanları Güney Afrika’dır.

Genel Fiziksel Özellikleri

9 farklı türü olan sevda papağanlarının genel özelliklerinden bahsedecek olursak. Güçlü ve büyük gagalara sahiptir, birçok farklı renk kombinasyonunda olabilirler. Boyları ortalama olarak 12-18 cm arasındadır. Kısa ve küt tüylere sahiptirler. Gürültülü papağan türlerinden birisidir. Kaba ve şiddetli sesleri vardır. Konuşma yetenekleri çok gelişmiş değildir. Fakat iyi bir eğitim ile bazı kelimeleri tekrar edebilirler.

Genel Bakım Kuralları

Dediğimiz gibi çift beslemek daha iyi olacaktır. Çünkü eşlerine düşkün papağanlardır ve aşk yaşamayı severler. Tek besleyecekseniz ona büyük bir ilgi göstermeli ve onunla ilgilenmelisiniz. Oldukça meraklı ve yaramaz kuşlardır. Bu nedenle evde serbest dolaştıkları zamanlarda dikkatli olmak gerekir. Hem kendilerine hem de ev eşyalarına zarar verebilirler. Sahibi evdeyken genellikle sahibinin başında ve omzunda durmayı severler.

Beslenme

Doğal ortamlarında tohumlar ve meyveler ile beslenirler. Evde bakılanlarda aynı şekilde beslenebilirler. Hazır satılan yemlerden muhabbet kuşu yemlerini kullanabilirsiniz. Arada meyveler ile takviye yapabilirsiniz.

Konu Özeti
Sevda Papağanı
Yazı Başlığı
Sevda Papağanı
Konu Açıklaması
Tek olarak beslenenlerde kuş sahibine büyük ilgi duyar ve karşılığında büyük bir ilgi bekler. Anavatanları Güney Afrika’dır.
Yazarı Kim?
Yayıncı Adı(Kaynak)
Papağanlar Bilgi Portalı
Kaynak Logosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.