Papağan Türleri

Tukan Papağanı

Tukan Papağanı

Tukan papağanı boyutu 130 gr. 29 santimetre ağırlığındadır. 680 g en küçük Pteroglossus inscriptus türü. 63 cm ağırlığındadır. Boyut olarak en büyük leylek olan Ramphastos toco, türlere göre değişir. Vücutları kısa ve tıknazdır. Kuyrukları sonunda yuvarlaktır ve yarıdan tam uzunluğa kadardır. Boyunları kısa ve kalındır. Orman kuşlarıdır ve çok kısa mesafelerde uçabilirler ancak kanatları küçüktür. Kanat açıklıkları genellikle gaganın ucu ile kuyruğun ucu arasındaki mesafeye eşittir. Tukanların güçlü ve oldukça kısa bacakları vardır. Parmaklarda iki çift bulunur. Birinci ve dördüncü ayak parmakları geriye dönüktür.

Çoğu türde cinsiyet dimorfizmi gözlenmez, ancak bu özellik Selenidera cinsinin karada yaşayan türlerinde gözlenir. Ancak dişi Tukanların gagaları genellikle daha kısa, daha kalın ve bazen daha düzdür. Bu özellikler göz önüne alındığında, dişinin gagası, erkeğinkinden daha tıknaz görünmektedir.

Tukan Papağanı Fiyatları

Tukan Papağanı Fiyatları

Tukan papağanı fiyatları değişkendir. Tukan kuşları nadir bulunan bir papağan türü olduğu için fiyatlar yüksek olabilir. Yavru Tukan fiyatları yine yetişkin Tukanlara göre daha yüksektir. Tukanlar çok sosyal hayvanlardır ve çoğu tür 20 veya daha fazla grup halinde yaşar. Üreme mevsimi boyunca çiftler gruptan ayrılabilir, ancak yumurtladıktan sonra yavrularıyla birlikte sürüye dönerler. Hatta çok büyük bir meyve ağacının etrafında istila etmek veya yer değiştirmek için daha büyük gruplar bile görülebilir.

Tukanlar zamanlarını yedikleri meyveleri sindirmek, gagalarını toplamak, avlanmak ve birbirleriyle gürültü yapmak için harcarlar. Bu davranışlar, evlilik ilişkisini sürdürmek veya bir hakimiyet hiyerarşisi oluşturmak olarak görülebilir. Tukanlar, yenen meyveyi sindirmek için gereken 75 dakika boyunca beslenmeye devam edemediğinden bu süre zarfında sosyal davranışlarda bulunur.

Tukan Papağan Ötüşü

Tukan Papağan Ötüşü

Tukan papağan ötüşü, Tukanlar, alarm çağrıları ve “sirenler” yaydıklarında daha yüksek sesli periyotlar yaşayabilirler, ancak bu, komşu papağanların şikâyet etmesine neden olabilecek yüksek seslerin sıklığından çok uzaktır.

Tukan Papağan Pisliği

Tukan Papağan Pisliği

Tukanlar aslında oldukça dağınık kuşlardır, ancak bazı avantajları vardır. Lorikeet gibi meyve yiyen papağanların aksine, dışkıları herhangi bir yöne “püskürmez”, bunun yerine altlarında düzgünce uzanır. Dışkıları, yedikleri meyvenin yumuşak bir versiyonuna benziyor, bu nedenle kuruyken temizlemeleri veya ıslak olmaları kolaydır. Öte yandan papağan pislikleri, kuruduktan sonra yüzeyden çıkarılması daha zor olabilen “çimento benzeri” bir kaliteye sahiptir. Tukanlar ayrıca argümanlar gibi hiçbir kalıntı bırakmazlar. Ev kuşları için, kafesin etrafına bir perde sarılarak meyve düşmesi önlenebilir. Tukan papağan pisliği diğer papağan türlerindeki gibidir. Ağır bir kokusu yoktur.

Tukan Papağan Resmi

Tukan Papağan Resmi

Birçok farklı rengi üzerinde barındıran Tukanlar görüntüsü çok beğenilmektedir. Fotoğrafçılar tarafından eşsiz bir manzara oluştururlar. En büyük pençelere sahip olan cinsin tüyleri genellikle mordur, ancak orada beyaz, sarı, macenta ve siyah renkler de görülür. Daha küçük pençelerde bir veya daha fazla siyah veya kırmızı bantlı sarı göbek tüyleri vardır. Daha küçük kuşların mavi yamalı yeşil tüyleri vardır. Tukan papağan resmi arama motorlarında çokça bulunmaktadır.

Tukan Papağan İsmi

Tukan Papağan İsmi

Tukanlar, benzersiz görünümleri nedeniyle dünyanın en popüler ve bilinen kuşlarından biridir. Habitatlarında yiyecek için avlanırlar ve evcil hayvan olarak tutulurlar. Tüyleri ve gagaları dekorasyon için kullanılır. İlk olarak Batı’da soyadı hakkında ayrıntılı bir makale içeren John Gould tarafından popülerleştirildi. Tukan papağan ismi Küçük Macellan Bulutu’nun çoğunu kaplayan Tucana takımyıldızı, Tukan papağan ismi ona vermiştir.

Tukan Papağan Sesi

Tukan Papağan Sesi

Genel olarak, Tukanlar nispeten sakin kuşlardır. Tukan papağan sesi; mırıldanma, tıklama ve mırlama olarak tanımlanabilecek sesler çıkarır. Ancak Swaison’un karada yaşayan kuşları bir istisnadır ve “gıcırdayabilir”. Tukanlar ayrıca hoş bir “tromolo clack” yayarlar. Tukan gagası, doğası gereği büyük boyutuna rağmen aslında çok hafiftir. Tukanların bir ısırık nedeniyle ciddi yaralanmalara neden olması pek olası değildir. Papağanların aksine, Tukanların kolayca metal takılar taktıkları ve hatta kancaya benzeyen gagalarıyla parmaklarını kırdıkları bilinmektedir, bu da en büyük dokunuşların bile tüm güçleriyle yeterli kanla ısırmasını gerektirir. Bununla birlikte, saldırgan kuşlar şaşırtıcı bir baskıyla kafalarını salladıkları için ısırıklarının hala çok rahatsız edici olabileceği konusunda uyarılmalıdır.

Tukan Papağan Sesleri

Tukan papağan sesleri; evcil Tukanlar dışında iç mekânlarda yaşayabilen gerçekten sakin bir kuş bulmakta zorlanabilirsiniz. Papağanlar yüksek sesle aramalarıyla tanınırlar, ancak Tukan kuşları onlara kıyasla çok fazla arama ve tıslama yapmazlar.

Tukan Papağan Erkek

Tukan Papağan Erkek

37 tür Tukan türü vardır ve en büyük tür yaklaşık 57-58 cm uzunluğundadır. Tukanlar çok uysal ve çok oyuncu hayvanlardır. Tukanlar isimlerini kendi çıkardıkları ses “Tukano” gibi olduğu için onlara Tukan denir. Tukanlar güney Meksika, Güney Amerika ve Karayipler’de yaşıyor. Büyük ve güzel bir gagaları var. Böylesine büyük bir gagayla kendini nasıl dengede tutabildiği oldukça şaşırtıcıdır. Yavru Tukanları Tukan papağan erkek tehlikeler karşı korumaktadır.

Tukan Papağan Üretimi

Tukan Papağan Üretimi

Ana vatanı güney Meksika olan Tukanların fiyatı yüksektir. Tukan papağan üretimi çok fazla olmadığı ve nadir bulunduğu için fiyatları etkilemektedir. Bazı hobicilerin görüşü, Tukanların “kötü evcil hayvanlar” olduğu veya belki de evcil hayvan olmaması gerektiğidir. Tuhaf bir şekilde, Tukanlar genellikle bu bireylerin geleneksel olarak sahip olduğu papağanlarla karşılaştırılır ve bunu yaparken tüm karada yaşayan kuşların bakımının daha zor olduğu sonucuna varırlar. Papağanlar son derece karmaşık, sosyal olarak talep kar ve zeki türler olduğundan ve özellikle uzun ömürlü olduklarından ve esaret altında sorun yaşadıklarından, evcil olarak görülmemiştir.

Papağanlar ve büyük popülariteleri nedeniyle onlara nasıl bakılacağı hakkında daha fazla şey bilinmesine rağmen, papağan bakımının zorluğunu karşılaştırmak için kesin bir ölçüt yok gibi görünüyor, ancak farklı beklentileri olabilir. Karada yaşayan kuşların benzersizliği, bazılarına bu kuşların “özellikle zorlu” bakım gereksinimleri olduğunu gösterebilir, ancak bu, yalnızca birkaç kişinin sahip olduğu bir dereceye kadar önyargıya bağlanabilir. Tüm hayvanlarda olduğu gibi, hiçbir evcil hayvan “mükemmel” değildir ve insanların evcil hayvanlarında sevdikleri ve hoş gördükleri özellikler konusunda farklı görüşleri ve tutumları vardır.

Tukan Papağan Üşür Mü?

Tukan Papağan Üşür Mü?

Tukan papağan üşür mü, her papağan gibi ideal sıcaklık seviyelerinde yaşamaktadırlar. Soğuk ortamlara pek fazla alışık değillerdir. Bu, genç kuşlarını sahiplenen yaşlı sahiplerin, ölmeleri durumunda evcil hayvanları için bir planı olması gerektiği anlamına gelir. Çoğu kuşun yeniden yuvalanması zordur. Esaret altında, benzer büyüklükteki dostlar, türlerinden bağımsız olarak yaklaşık 20 ila 25 yıl arasında çok uzun bir ömre sahiptir. Yani 65 yaşındaki bir Tukan sahibi bile bir Tukan yavrusu edinebilir ve evcil hayvanlarının hayatının çoğu veya tamamı boyunca onu görmeyi makul bir şekilde bekleyebilir.

Tukan Papağan Videoları

Tukan Papağan Videoları

Tukan papağan videoları sosyal medyada çokça ilgi görmektedir. Farklı bir tür olması nedeniyle ilgiyi üzerine çekiyor Tukan kuşlarının papağanlardan çok daha büyük bir kafese ihtiyaç duydukları ve papağanlar gibi alanlarını en üst düzeye çıkarmak için kasaların yan duvarlarına tırmanamadıkları için daha aktif oldukları doğru olsa da onlara sahip olmanın en büyük avantajı ‘zayıf yapıları tahrip etmemeleridir. Bu nedenle, her Tukan (aracaridler ve Touanetler), bazı papağanların çubukları kolayca yok edebileceği ağır metal bir kafes yerine hafif bir kafese yerleştirilebilir.

Hayvanat bahçeleri ayrıca genellikle geniş, yumuşak ağlı kuşhanelerde büyük Tukan kuşlara ev sahipliği yapar. Tukanlar eşyalarınızı kolayca yok etmezler, ancak küpe gibi nesneleri yutabilecekleri ve ölüme yol açabilecekleri için onlardan uzak tutmayı unutmayın.

Tukan Papağan Videosu

Tukan Papağan Videosu

Evcil hayvan olarak tutulan en yaygın karakuşları şaşırtıcı derecede sevimli ve meraklı olabilir (elle yetiştirildiğinde ve sosyalleştirildiğinde). Bu, üreme mevsimi boyunca saldırganlığa eğilimli olmadıkları veya bireylerin belirli “tuhaf kişiliklere” sahip olmadığı anlamına gelmez. Bu, ayaklarda ve ayak parmaklarında ani ısırıklara neden olabilir. Doğal olarak ağaç oyuklarına yuva yapmayı tercih etseler de bu kuşlar genellikle sahipleriyle birlikte yatmaktan hoşlanır. Bu, elbette, çoğunlukla doğrudur. İnsanların etrafında yaşayan hayvanlar, tıpkı diğer kuşlar gibidir. Bu sevimli papağanların görüntülerini sosyal medyada çok yer almaktadır.

Tukan Papağan Sesleri

Tukan papağan videosu şeklinde arama yaptığınızda kolayca bulabilirsiniz tüm papağanlar evcil hayvan ticaretinde yaygın olarak bulunmaz, bu nedenle onlara sahip olmanın zorluğu ne olursa olsun, sürekli olarak güzel renkli ve benzersiz bir evcil hayvanla ödüllendirileceksiniz. Tukanlar, yağmur ormanlarının görüntülerini çağrıştıran ve geniş çevrelerini ve meyveli atışlarını değerli kılan kusursuz bir görünüme sahiptir.

Tukan Papağan Var Mı?

Tukan Papağan Var Mı?

Tukan papağan var mı, Tukanlar, güney Meksika’dan Orta Amerika’ya ve Güney Amerika’daki kuzey Arjantin’e kadar neotropik bölgelere özgüdür. Genellikle tropiklerin alçak bölgelerinde yaşarlar, ancak Andigena cinsi Andigena’da ılıman bölgelerde yüksek rakımlarda yaşar. Normal ormanlara sadece beslenmek için girerler ve yuvalama için yeterince büyük delikleri olan yaşlı ağaçların olduğu ormanlarda bulunurlar. Tukanlar, özellikle ülke dışında çok istilacı değildir. Ormanlık ve ağaçlıklı savanlarda yaşayan Tukan, ormanın dışında yaşayan tek türdür. Bazı büyük yer-toprak türlerinde vücutlarının yarısından daha uzun olan büyük, renkli gagalar, yer kesicinin en belirgin özelliğidir.

Papağının iri boyutuna rağmen içi keratinden oluşan süngerimsi bir yapıya sahip kemikli kirişlerden oluşan gagası oldukça hafiftir. Benzer büyüklükte fakat daha ağır bir gagası olabilir. Gagalarındaki ileri, dişe benzer sırtlar onların balık avcısı olduklarını ve bu kuşlarla ilk karşılaşan doğa bilimciler tarafından esas olarak etobur olduklarını düşündürse de sadece balıkla beslendikleri bilinmektedir. Araştırmacılar, kuşun büyük gagasının oldukça verimli bir ısı sistemi olduğunu keşfetti. Bütün gün aynı ağaç dalında oturdukları ve ulaşabildikleri meyveleri yedikleri için uzun gagaları, zamanla harcadıkları enerjiyi korumalarını sağlar. Ayrıca, büyük gagalarıyla, küçük kuşlar tarafından rahatsız edilmeden kuş yuvalarına baskın yapabildikleri söylenir.

Gagalarının uzunluğu sayesinde ağaçlardaki derin oyuklara ulaşabilirler. Bir Tukan gagası yaklaşık 14 ila 15 santimetre uzunluğunda ve dardır. Birkaç omurdaki değişiklik, yalnızca elle hissedilebilen hayvanlarda bulunan yapısal bir özelliktir. Bu sayede yere değen kuyruğunu kafasına değecek kadar ileri çevirebilir. Çünkü bu pozisyonda uyurken kuyruğun ucu başından dışarı çıkmış bir kürk yumağı gibi görünürler.

Tukan Papağan Yemi

Tukan Papağan Yemi

Bağımsız olarak benzer beslenme ihtiyaçları olan insanlara iyi bakar. Tukan kuşların ve diğer yumuşakçaların beslenmelerindeki yüksek demir seviyelerine aşırı duyarlı oldukları keşfedilene kadar erken ölmelerinin ana nedenlerinden biri beslenme sorunlarıydı. Karaciğerde toksik demir birikimidir. Tukan papağan yemi dışında Tukanlar sadece doğranmış meyvelerle beslenir (C vitamini açısından zengin olanlar hariç) (bazı sahipler, doğal olarak oluşan tanen içeriği nedeniyle sularına çay eklemenin faydalarına inanırlar). Çeşitli meyvelerle beslemek asla kötü bir fikir değildir, ancak günde 1-5 farklı meyvenin yeterli olmadığına dair hiçbir kanıt yoktur. Aslında, bazı vahşi toko-duyusal türler, mevsime bağlı olarak yalnızca 1-6 farklı kaktüs türüyle beslenir.

Çoğu Tukan sahibi, genellikle papaya, yaban mersini ve bazı kavunlar olmak üzere çoğunlukla yaklaşık 3 farklı meyveden oluşan bir diyet seçecektir, ancak sahipleri, narenciye olmadığı sürece diyetlerinde mevcut olan her şeyi besleyebilir. Karaciğerde daha fazla demir. Bu, birçok papağan diyetine kıyasla basit bir diyettir. Tukanlar öncelikle meyve yiyen hayvanlardır, ancak fırsatçı omnivorlar olarak böcekleri, küçük kuşları ve küçük kertenkeleleri de yerler. Tukan kuluçkacıların kafeslerinde aktif olarak böcekleri avladıkları rapor edilmiştir ve koruların böceklerle yalnız yaşamaya devam etmesi mümkündür. Ayrıca daha küçük kuşların yuvalarına musallat olurlar ve yumurtadan yeni çıkmış yumurta ve civcivleri yerler.

Bu sayede tükettikleri besinlerden gerekli miktarda protein alırlar. Etçil olmanın yanı sıra, tüm omnivor kuşlar gibi, yavrularını beslemek için hayvanları yemeyi tercih ederler. Bununla birlikte, kuşlar, habitatlarında esas olarak meyve bahçelerini uyarır ve meyve ağaçlarından tohumların dağılmasında önemli bir rol oynarlar.

Tukan Papağan Yavrusu

Tukan Papağan Yavrusu

Tukanlar ağaç oyuklarında yuva yaparlar ve yaşamaları için yeterli deliğe sahip yaşlı ağaçlara sahip olmak esastır. Genel olarak, çoğu indüksiyon kuşu kendi yuvalarını inşa etmez, ancak diğer kuşlar tarafından yapılmış doğal boşlukları veya boşlukları kullanır, ancak Aulacorhynchus cinsinin bazı türleri kendi yuvalarını inşa eder. Yumurtlama şeklinde ürerler. Yumurtadan çıkan Tukan papağan yavrusu tamamen tüysüz olarak dünyaya gözünü açar.

Tukan Papağan Yumurtası

Tukan Papağan Yumurtası

Ağaçta yaşayan Tukan dişileri 2 ila 21 yumurta civarında yumurtlar. Tukan papağan yumurtası genelde ağaç kovuklarında bulunur İnsanlar karizmatik bir kuş (veya herhangi bir hayvan) görme eğilimindedir ve vahşi doğada tehdit edilmeleri gerektiğini düşünürler. Bir hayvan ne kadar renkliyse, o kadar çok yavrusu olur. Ancak, bu türlerin hiçbiri vahşi doğada yok olma tehdidi altında değildir. ABD evcil hayvan ticareti tarafından tehdit edilmezler. Habitatlarında ormansızlaşma tehdidi altındadırlar. Bununla birlikte, sahip olmaktan suçlu hissetmek istemediğiniz bir evcil hayvan arıyorsanız, Tukan kuşları iyi bir seçimdir. Çünkü şu anda vahşi doğada mücadele eden bir hayvan istemezsiniz.

Yetersiz üreme başarısı nedeniyle genellikle vahşi doğadan ithal edilirler, ancak CITES listesinde yer alan türlerin ticari ithalatı, Yabani Kuşları Koruma Yasası (WBCA) nedeniyle 1993’ten beri yasa dışıdır. Üreme başarısı giderek artmaktadır ve tüm Tukan türlerinin yaklaşık yarısı ile elde edilmiştir. Bütün bunlara rağmen, Tukanlar hiçbir zaman çok sayıda ithal edilmedi ve genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde evcil hayvan olarak tutulmadı.

Tukan Kuşu Sesi

Tukan Kuşu Sesi

Tukanlar gün ışıdığında çok fazla değişik sesler çıkarır. Diğer kuşlardan farklı olarak öğleden sonra da hala gürültülüdür. Tukanlar en gürültülü orman kuşlarından biridir. Tukan kuşu sesi genellikle bir kurbağanın cıvıltısına benzer. Tukanlar, yüksek sesli çığlıkları gaga ve tiz seslerle birleştirir. Pek çok kuş merakla yere dokunur ve dağ eşekleri gibi nahoş ve titrek sesler çıkarır (kısacası sesleri farklı hayvanlara benzetilir) Kendilerini savunmak, düşmanlarını korkutmak ve diğer ordularını tehlikeye karşı uyarmak için yüksek seslerine güvenirler.

Tukanların, aşırı pürüzsüz tüyleri olmadığı için papağanlardan daha az dağınık tüylere sahip oldukları düşünülebilir. Bu, kuş isteyen ancak tüylü parçacıklara duyarlı olanlar için potansiyel olarak önemli bir özellik olabilir. Çoğu Tukan kuşunun gruplar halinde yaşamasına rağmen, en azından üreme ve büyüme mevsimi boyunca yalnız oldukları düşünülmektedir. Büyük gagaları yaşadıkları sıcak ortamda daha serin kalmalarına yardımcı olur. Bu uyum, tüm hayvanlar alemindeki en iyi ısı düzenleyici sistemlerinden biridir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle