Papağanlar

Tukan Kuşu Hakkında Bilgi

Tukan Kuşu Hakkında Bilgi

Tukan kuşu Ramphastidae familyasında geliyor. Tukan kuşları ağaçlar yaşarlar ve dişi olan türleri de 2 ila 21 yumurta yumurtlamaktadır. Yuvalarını ağaçkakanlar gibi kovuklara yaparlar. Tukan kuşlarının gagaları ağaçları delmek için çok sınırlıdır.

Tukan Nedir?

Tukan Nedir?

Tukan nedir diye araştırmada bulunanlar tropik bölgelerde yaşayan bu kuşlara ortak verilen isim Tukan kuşu olduğunu öğrenirler. Tukan kuşları Capitonidae familyası ile akraba olarak bilinir. Renkli ve büyük gagaları ile beraber parlak tüyleri olan Tukan kuşları özel hayvanlardandır. Yumurtalarından çıkan yavrular tamamen tüysüzdür. Göç etmezler. Bu kuşlar genelde çift veya ufak sürüler eşliğinde görülmektedirler. Bazen birbirlerinin gagalarına vururlar veya boğuşabilirler. Bilim insanları bu davranışların hiyerarşik baskınlık kurmak için olduğunu söylerler.

Tukan Ne Demek?

Tukan Ne Demek?

Tukan ne demek diye baktığımızda kırmızı gagalı, Latin Amerika’ya özgü olan kuş türüdür. Büyük ve parlak renkli gagaları ile çok dikkat çekerler. Tukan kuşlarının gagaları da bal peteği şeklinde bir yapı içerdiğinden çok hafiftir. Gagası ile yetişemeyeceği meyvelere ulaşmakta ve ufak hayvanları koparıp yiyebilirler. Çilek, yumurta, böcek, tohum ve ufak sürüngenlerle de beslenmektedirler. Uyurken de sıcak tutmak için gagalarını kürklerinin altına koymaktadırlar. Tukan kuşları hayatlarının büyük bir bölümünü yağmur ormanlarında geçirmektedirler. Nadiren ormanlarda gezmektedirler. Omnivor olarak beslenirler. Diyetleri genellikle meyvelere dayanır. Meyveler dışında tohum, yumurta, böcek ve ufak sürüngenleri de yerler.

Hayat yalnızca meyve ve oyun değildir. Tukan kuşları için dikkat edilmesi gereken nokta avcıları arasında kartallar, şahinler ve baykuşlar vardır. Boz boğalar, jaguarlar genelde Tukan kuşlarının yuvalarına girerler. Bu kuşların olağanüstü tasarımı, birçok yırtıcıya karşı savunmada fayda etmez. Ayrıca hayvan ticareti içinde insanları cezp ederler. En tanınmış tropikal kuş olan Tukan, reklam verenler ve işletmelerce başarılı bir şekilde kullanılan eğlencelerin sembolüdür.

Tukan Nasıl Ses Çıkarır?

Tukan Nasıl Ses Çıkarır?

Bu sevimli Tukan kuşları, kendi aralarında sosyalleşmek için, çiftleşme seslerini tanıdıkları, yavrularına yöneldikleri ve diğerlerinin yaklaşmaması için çıkardıkları ses modülasyonunu kullanmaktadırlar.  Tukan nasıl ses çıkarır diye bakıldığında canlı ve neşeli oldukları zaman çok gürültülü sesleriyle kendilerini gösterirler. Toco Tukanları, diğer Tukan çeşitleri dışında çok barışçıl kuşlardır. Zamanlarının büyük bir kısmını sakin ve sükûnet içerisinde geçirirler, yalnızca mutlu oldukları zaman ya da bir olaydan korktuklarında ses çıkarırlar. Az çok sessiz özellikleri, kesinlikle onları evcil hayvan olarak tutmayı seven insanların olmasının ana nedenlerindendir.

Tukan kuşları papağan gibi sesleri tekrar etmezler, kelime oluşturma kabiliyetleri yoktur, fakat başka yollarla iletişim sağlarlar. Yetişkin Tukan kuşları kendilerini ifade edebilmek için iki değişik ses çıkartmaktadırlar. Çıkartılan baskın gürültüleri, onların mırıltısıdır. Taklit edebilmek çok zor, özellikle dikkatlerini çeken bir şeyi, inceliği, nesneyi ya da oyuncağı sevdikleri zaman bu sesi çıkarıyorlar. Bu seslerini bir şeyleri uyarmak için kullanırlar.

Tukan Kuşu Nasıl Ses Çıkarır?

Tukan Kuşu Nasıl Ses Çıkarır?

Orman kuşlarının en çok ses çıkartanlarındandır. Tukan kuşu nasıl ses çıkarır denildiğine çıkardıkları ses genellikle kurbağa ve cırcır böceğinin sesine benzetilir. Kendilerini savunmak, düşmanlarına korku vermek ve diğer birliklerini tehlikeye karşı uyandırabilmek için yüksek bir şekilde çıkan seslerine güvenirler. Örneğin; Tukan kuşları korkarsa farklı bir ses tonuyla mırıldanırlar. Tukanlar beden dili ile iletişim kurarlar. Çıkartmış oldukları ses de kendilerini tehlikeli de hissettikleri anda çıkardıkları gıcırtıdır. Bu ses, domuzların çıkardığı sesi andırır.

Tukan Nerede Yaşar?

Tukan Nerede Yaşar?

Nerede yaşar bu tukan özellikle tropik bölgelerde yaşayan hayvan türlerindendir. Meksika’nın güneyinden başlamakla birlikte Orta Amerika boyunca yaşam alanları vardır. Amerika’dan Arjantin’e kadar uzanan yaşam alanlarının olduğu belirtiliyor. Özellikle tropikal meyvelerle ve hayvan çeşitleri ile beslenen bu kuşlar, tropikal bölgelerde yaşamlarını devam ettiren canlılardır. Bundan dolayı ender bulunan ve aynı zamanda koruma altında bulunan kuş türleri içinde bulunuyorlar.

Satılık Tukan Papağanı

Satılık Tukan Papağanı

Ülkemizin en özel ırklarından olan Tukan kuşları, sahiplerine ulaşmadan önce özel veterinerler tarafından kontrol edilip, micro chip’i takılarak, AB pasaportu, karantinasını tamamlayıp, tüm testlerinden aynı zamanda dışkı testlerinden geçirilmektedir. Parazit tedavisi ve önemli olan ilk aşılar uygulandıktan sonra satışa çıkarılır. Satılık Tukan papağanı yurt içi veya yurt dışı gönderimi için aynı gün içerisinde ister Türk Hava Yolları ile isterseniz de anlaşmalı olunan otobüs firmaları ile gönderilir. Tüm AB ülkelerine de teslimatlar gerçekleşir.

Tukan ne yer?

Tukan Ne Yer?

Özellikle Tukan kuşu meyvecidirler fakat fırsatçı hepçil olarak da böcek, ufak kuşlar ve ufak kertenkelelerle de beslenirler. Esaret altında olan Tukanların kafeslerinin içinde aktif bir şekilde böcekleri yedikleri bildirilmiştir ve Tukanlar sadece böcekle beslenerek yaşamlarını sürdürebilirler. Ayrıca ufak kuşların yuvalarına musallat olup yumurtaları ve yumurtadan yeni çıkan yavruları yemektedirler. Böyle aldıkları gıdalar arasında gerekli protein ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Meyveci olmalarının yanında hepçil kuşlar gibi yavrularını büyütmek için hayvan etini seçerler. Yaşam alanlarında Tukanlar baskın bir şekilde meyvecidirler ve meyve ağaçlarının tohum dağılımında çok önemlidirler.

Tukan Nesli Tükendi Mi?

Tukan Nesli Tükendi Mi?

Sevecen tukan nesli tükendi mi soruları vahşi doğayla ilgili endişeleri arttırmaktadır. Tukan kuşları nesli tükenme seviyesine gelen tropik kuşlardandır. Bu kuş, Güney ve Orta Amerika’nın yağmur ormanlarında yaşıyor ve bu ekosistem için fazlasıyla önemli çünkü yemek yiyen meyve ve meyvelerin tohumlarını dağıtmaya destek olurlar.  Tropikal ormanlar, insan faaliyetlerinden kaynaklanan ormansızlaşmadan dolayı azalma sürecindedir. Oransızlığı etkileyen birkaç faktör bulunur; tarımsal sömürü, kâğıt için hammadde çıkarımı, şehircilik vb. Koka yetiştiren ormanlara dadandıklarından, bu Tukan kuşlarının türlerini o bölgede tek nesli tükenen türler haline getirdi, fakat birçok kişi de tehdit altında.

Vahşi yaşamların doğasına ciddi şekilde çevre kirliliği de sebep olmaktadır. Vahşi yaşam popülasyonları önemli kayıplara maruz kalırlar ya da neslinin tükenmesi ile karşı karşıyadır. Örneğin; yakınlardaki göllerde ve nehirlerde olan metil cıva, bu kuşların yuvalarını tehdit eder. Amerika’da nesli yok olma tehlikesi altında olan 161 kuş türlerindendir. Doğal ortamların tahrip edilmesi, Tukanlar ve diğer türlerin yaşam alanlarına etki etmektedir. Peru’da sarı kaşlı olan Tukan kuşlarının nüfusu çok azdır.  Tukanlar uzak ağaçkakanlarla ilgilidir ve büyük, renkli ve hafif tepeleri ayırt edilirler.

Tepe bölgeleri siyah, kahverengi, kırmızı, yeşil, mavi, beyaz, sarı ya da renklerin bir birleşimidir. Kısa ve kalın boyunları vardır. Bu boyları 18 ile 65 cm arasında farklılık gösterir. Yaklaşık olarak 40 çeşit Tukanlar bulunur.

Tukan özellikleri?

Tukan Özellikleri?

Dikkat çekici Tukan özellikleri arasında devasa gagaları, tüylerinin çarpıcı renkleri de ön planda yer alır. 18 ila 65 cm uzunluğa ulaşabilirler ve ağırlıkları 130 ila 680 gram civarındadır; görünüşe göre daha büyük gibi görünseler de, gerçekte olan boyutları bunlar. Tukan kuşları, yaklaşık 20 cm’yi bulabilen ve birkaç ay sonra gerçek boyutuna ulaşan büyük gagası ile tanınmaktadır. Tukan kuşunun diğer önemli yönü çıkarttığı sestir. Yaşam döngüsü ile ilgili, ortalama olarak 20 yıl, fakat esaret durumundayken yaklaşık 18 yıla düşmektedir. Bunun sebebi de demir içeriği yüksek olan bir diyetin neden olduğu hemokromatoz almalarındadır.

Tukan Kuşlarının Özellikleri

Tukan Kuşlarının Özellikleri

Daha çok fiziksel özellikle ön planda olan Tukan kuşları, dünyanın en ilginç hayvanları arasında yer alır. Bu açıdan birçok farklı özelliği ile ön planda yer alır.  Bunlar:

  • Tukan kuşlarının gagası kendi boylarına göre çok büyük ve renklidir.
  • Ormanlarda yaşamlarını sürdürürler ve kısa mesafelere hızlıca uçarlar.
  • Kanat açıklıkları genellikle kanat ucu ile kuyruk ucuna kadar uzanır.
  • Bu kuş türlerinin bacakları ayrıca çok kısadır ve çok güçlüdür.
  • Parmakları iki çifttir.
  • Hem etçil hem de otçul bir şekilde beslenen hayvan türleri arasındadır.
  • Daha çok tropikal bölgelerde yaşar.

Bu şekilde birçok değişik Tukan kuşlarının özellikleri ön planda yer alıyor. Genellikle doğal ortamlarda yaşamlarını sürdürürler ve bazı hayvanat bahçelerinde de görmek mümkün.

Daha ufak Tukan kuşlarının karın tüyleri sarıdır ve bir ya da daha çok siyah veya kızıl kuşak izlenmektedir. En ufak Tukanlar da mavi nişanlı yeşil tüyleri vardır. Bazı büyük Tukanlarda gövdelerinin yarısından çok daha uzun olan renkli ve büyük gagaları Tukan kuşlarının en tanınan özellikleridir. Boyutlarına rağmen keratinden oluşan süngersi yapının aralarını doldurdukları kemik kirişleri vardır. Tukan kuşlarının gagası çok hafiftir. Kalın ve hafif gagalarından dolayı çok iyi bir kuvvet-ağırlık oranındadır dolayısıyla aynı büyüklükte olan fakat ağır bir gaganın getirdiği uyum zorlukları da görülmez.

Tukan ne yer?

Tukan Ne Yer?

Gagalarda öne çıkan ve dişe benzemekte olan çentikler bu kuşlarla ilk karşılaşan doğa bilimcileri ile balık avladıkları ve etçil oldukları sonucunu uyandırsa da günümüzde Tukan ne yer diye merak edilen sorularda Tukan kuşları meyvelerle de beslenebilirler. Araştırmacılar Tukan kuşlarının büyük gagalarının oldukça verimli bir termoregülasyon sistemi olduğunu keşfetmişlerdir. Gün boyunca aynı dalda oturarak çevresinde ulaşabilecekleri meyvelerle beslendiklerinden uzun gagaları bu esnada harcanılan enerjiden tasarruf da bulunmalarını sağlar. Büyük gagaları ile daha ufak kuşların gözlerini korkutarak kuş yuvalarını rahatsız edilmeden yağmaladıkları görüşü de ortaya atılmaktadır. Gagaların uzunluğu ile derin ağaç kovuklarına ulaşırlar.

Tukan Kuşunun Fiziksel Özellikleri

Tukan Kuşunun Fiziksel Özellikleri

Güzellik abidesi tukan kuşlarının bacaklı güçlü ve kısadır. Parmakları iki çifttir. 1. ve 4. parmakları geriye dönük şekildedir. Tukanların çeşitleri genellikle eşeysel dimorfizm görülmez fakat Selenidera cinsi olanlarda bu özellik görünmektedir. Fakat dişi çeşitlerinin gagaları genellikle çok kısa, kalın ve bazen de düzdür. Bu özellikleri ile dişi türlerinin gagaları erkek Tukanların gagalarına göre daha tıknaz bir görünümdedir. Büyük Tukanların olduğu cinsin tüyleri genelde mordur fakat içerisinde sarı, kızıl, beyaz ve siyah renkler de görülmektedir.

uzun ve dar yaklaşık 14 ila 15 cm boyutundadır Tukan kuşları, gri renklidir, tat alma organı olarak hassasiyetini artıracak şekilde yanları saçaklıdır. Kuyruk omurunda olan değişiklik Tukan kuşunun fiziksel özellikleri olarak bilinir. En uç üç omur küresel eklem birbiriyle kaynamıştır. Bu sayede Tukan kuşları kuyruklarını kafalarına değdirecek şekilde öne doğru çevirirler. Bu pozisyonda uyuduklarından kuyruklarının ucu başlarından öne doğru tüy yumağı görünürler.

Tukan Nerede Yaşar?

Tukan Kuşu Nerede Yaşar?

Bu sevimli tukan kuşları özellikle tropik bölgelerde olan hayvan türlerindendir. Bu açıdan Meksika’nın güneyinden başlamak amacıyla Orta Amerika boyunca yaşam alanları bulunmaktadır. Amerika’dan Arjantine kadar olan yaşam alanıdır. Tukan kuşu nerede yaşar diye baktığımızda, bu kuşlar balta girmemiş ormanlarda yaşamaktadır. Normal ormanlık alanlara sadece beslenme amacıyla girmekteler ve içinde yuva yapabilecek kadar büyük kovukları bulunan yaşlı ağaçların olduğu ormanlarda yer alırlar. Tukan kuşları özellikle suyun ötesine kadar çok yayılmacı durumunda değildirler ve Karayiplere yayılmamışlardır. Ormanlık yerleri olan savanlarda ve açık koruluklarda yaşamlarını sürdüren bayağı Tukan balta girmeyen ormanları dışında yaşamını sürdüren tek türüdür.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle