Papağanlar

Tukan Papağan

Satılık Tukan Papağanı

Tukan papağanı özellikle görüntüleri ve aynı zamanda şirin yapıları ile dikkat çeken bir türdür. İlginç hayvan türleri içerisinde yer alan Tukan kuşu, görüntüleri ile de çok araştırılan kuş çeşididir. Vücutlarına göre oldukça uzun gagaya sahip olması ile beraber rengârenk görüntüleri üzerinde Tukan kuşu en ilginç hayvanlardan bir tanesidir. Aynı zamanda farklı cinslere sahip olması üzerinden, evcil olarak beslenip beslenmediği merak edilen konular arasında yer alıyor. Tukan kuşunu, neotropik bölgesinde yaşayan kuşlara verilen ortak isim şeklinde ifade etmek mümkündür. Özellikle rengârenk ve kocaman gagaları ile beraber oldukça parlak tüylere sahip özel hayvan çeşitleri içinde bulunuyor.

Tukan Nesli Tükendi Mi?

Tukan Papağan Mı?

Tukan papağan mı? Tukan kuşları bir papağan değildir. Papağanların zamanla konuşabilme özellikleri vardır. Büyük canlı renkli gagaları olan Tukanlar orta boy tırmanıcı kuşlardır. Tukanlar sıcaklıklarını düzenlemelerine izin verir. Ayrıca meyve ve tohum yemelerine yardımcı olan uzun bir dilleri mevcuttur. Tukanlar genellikle amazon yağmur ormanlarında yer alır. Papağanların genel olarak geniş ve kancalı bir gagaları ve parlak renkleri vardır ve sesleri taklit etmede de Tukanlara göre iyidirler. Ayrıca papağanlar üç üst aileye ayrılır.

Çoğu muhabbet kuşları ve papağanları içermiş olan psittacidae ailesinin bir parçasıdır. Bu kuşlar bazı türlerde oldukça gelişmiş olan konuşma yetenekleri ile de bilinir. İnsanların papağanları evcil hayvan olarak beslemeyi sevmesinin en temel sebebi de budur.

Tukan Papağan Satılık

Tukan Papağan Adları

Tukan papağan adları araştırıldığında Tukanlar geleneksel olarak iki kısma bölünmüştür. Büyüklüklerine göre iki grup arasarios ya da küçük Tukanlar ve gerçek Tukanlar şeklindedir. Fakat modern sınıflandırmada mevcut Tukan çeşitleri şu şekilde sıralanır:

  • Tukanlar veya Tukanlar (aulakorhynchus)
  • Pichilingolar ya da Tukanlar (selenidera)
  • And Tukanlar (andigene )
  • Arasaris (pteroglossus)
  • Tukanlar (ramphastos)

Yeşil Tukanlar arasında mevcut olan küçük boyutlu 30 ve 40 santimetre uzun kuyruk ve gagası genel olarak siyah beyaz sarı veya kırmızımsıdır.

Tukan Papağan Sahibinden

Tukan Papağan Bakımı

Tukan papağan bakımı bu kuşlar özellikle kafeslerde kilitli bir şekilde yaşam sürüyorlarsa yeterince uzun bir yaşam beklentisi bulunmaz. Bu temel olarak bir dizi çok özel rahatsızlıktan mustarip olabilmelerinden kaynaklı olur. Tukan aniden kontrolsüz bir şekilde tüylerini yolma eğiliminde bulunuyorsa bu tüyler arasında bulunması ve yok edilmesi gereken bazı parazitlerin olabileceğinin bir işaretidir. Ayrıca duygusal stres ya da minerallerde çok düşük bir diyet nedeniyle gerçekleşebilir. Tukanlarda en sık görülen hastalık olan hemosideroz, ölüm oranlarının en büyük sebebidir.

Tepe kırığı Tukanlarda genellikle en yaygın görülen hastalıktır çünkü gagalarını hemen hemen her şey için kullanırlar ve yanlış bir hareket ile gagalarını kırabilirler ya da yerinden çıkarabilirler. Duvara çarparak ya da yanlış bir hareket için kullandıklarında gagalarını kırabilirler. Tukanların tıpkı insanlar gibi gut hastalığına yakalanma ihtimalleri vardır. Bunun sebebi ise protein mineral ve kalsiyum eksikliği olabilir. Her zaman bu kuşların stresten kaçınarak vitamin ve anti inflamatuar takviyeleri almaları gerekir. Kuş psödotüberkülozu, özellikle bu kuş türünü etkileyen rahatsızlıktır ve belli bir süre hamile kaldıktan sonra ortaya çıkan akut reaksiyonun sebebiyle bu kuşun başlıca ölüm sebeplerinden biridir.

Kuşlar için bu ölümcüldür ve semptomları arasında karaciğer büyümesi aside zatürre yer alır. Resfrido comun Tukanlar çok dayanıklı kuşlardır fakat soğuk algınlığından muaf değillerdir. Bunun ana sebebi ise kafesin taslakları aldığı bir yerde olmasıdır suda antibiyotik ile tedavi edilebilir.

Tukan Nesli Tükendi Mi?

Tukan Papağan Cinsleri

Tukan papağan cinsleri çok çeşitli ve zarif Tukan ve aracaris grupları bulunur. Her biri benzersiz ve ilginçtir. Bu sebeple çeşitli mevcut gruplardan çeşitli kuşlar hakkında bazı ilginç gerçekler açığa vurulmuştur. Choco Toucan El Toco’ya benzer fakat daha az renklidir. Choco ismi verilen bu kuşların yaşadığı ormanlara atıfta bulunulur. Choco Tukanları Choco yağmur ormanlarında yaşarlar. Kara boyunlu araçari, bu türün siyah tüyleri ve parlak sarı bir göbeği bulunur. İsminden de anlaşılacağı gibi boğazı siyahtır. Sarı karnının yarı kısmında kalın bir parlak kırmızı tüy şeridi yer alır. Bu keskin olan zıt renkler muhtemelen bu kuşun takma adını güzel araçariyi almıştır.

Sarı kaşlı toucanet bu kuşun gözlerinin üzerinde yeşil tüyleri ve parlak sarı kaşları bulunur. Peru’daki tropikal yağmur ormanlarının sadece küçük bir bölümünde yaşam sürüyorlar. Maalesef çiftçiler bu alanı bitki yetiştirmek için kullanıyor ve bu habitat tahribi kuşların neslinin tükenmesine neden oluyor.

Tukan Nasıl Ses Çıkarır?

Tukan Papağan Cinsi

Tukan papağan cinsi Tukanlar vahşi doğada yaklaşık olarak 20 sene süren bir ömre sahiptir. Genel olarak parlak renkli gagalara sahip olan bu kuşlar bazen beklenmedik anlarda farklı renklere de sahip olabilirler. Tukanların boyutları türlerine göre değişiklik gösterir. En büyük Tukan kuşu ise yaklaşık olarak 680 gram ağırlığındadır ve yaklaşık 63 santim uzunluğunda olabilir. Kuyruk kısımları yuvarlak ve boyun yarısından vücudun bütün uzunluğuna kadar değişir. Boyun kısımları ise kısa ve kalındır.

Kanatları küçüktür bunun en büyük avantajı ormanda yaşayan kuşlar sadece kısa mesafelerde gezintiye ihtiyaç duyar ve genellikle kuşun başından ucuna kadar olan ölçümleri ile aynı aralıkta olur. Bedeninin hemen hemen tamamı siyah tüylerle kaplı olan Tukan kuşları boğazı beyaz ve sarı tüylerle kaplı olur. Püskülleri ise renk kamuflajını sağlar. Tüylerinin rengi siyah kahverengi mavi yeşil kırmızı beyaz sarı ya da renk kombinasyonu şeklinde olabilir. Büyük gruplar içinde yaşadıkları sıcak ortamlarda serin tutmaya yardımcı olur. Tukan kuşlarındaki bu uyum bütün hayvan krallığında en iyi ısı düzenleyici sistemlerden bir tanesidir.

Kuşa gelince kanatlardaki arterler geniş ve ısıyı serbest bırakır. Büyüklüklerine rağmen Tukan kuşunun sandığınızdan daha az ağırlığı bulunur. Protein keratininden tırnaklarından ve tüylerden yapılmış bir şeyden oluşan böceksi yapısı çok düşük bir kütleye izin veren birçok hava cepleri içerir. Tukan kuşlarının gagalarının sağlamış olduğu birkaç yararı vardır. Bunlar meyvenin toplanması ve soyulması yırtıcı hayvanlara karşı gözdağı vermek ve çiftleşme ortaklarını çekmek için kullanabilirler. Tukanlar uyku esnasında sıcak tutmak için gagalarını tüylerinin altına yerleştirirler.

Tukan gün ışığına göre çok çeşitli çağrılar üretir. Öğleden sonra diğer kuşlar durduğunda hâlâ gürültülü olarak ses çıkarabilirler. Tukan kuşları orman kuşlarının içinde en gürültülü olanı arasında yer alır. Çıkarmış oldukları ses genellikle kurbağa cırcır böceğine benzer şekildedir.

Tukan Ne Demek?

Tukan Papağan Çeşitleri

Tukan papağan çeşitleri incelendiğinde Tukanlar oldukça sosyal hayvanlardır ve çeşitlerinin çoğu 20 veya daha fazladan oluşan sürüler halinde yaşarlar. Üreme sezonu gelince çiftler gruplara ayrılır. Fakat yavruladıktan sonra yavrular ile beraber tekrar sürüye dönüş yaparlar. İstila veya yer değiştirmek için ve hatta çok büyük bir meyve ağacı çevresinde daha büyük gruplar halinde görülebilir. Tukanlar yüksek sesli aramaları gaga ve yüksek seslerden gelmiş olan sesle birleştirme yapar. Pek çok Tukan çeşidinin sesleri değişik hayvanlara benzetildiği de olabilir. Tukanlar çoğunlukla küçük ağaç kavuğu boyutlarında yer alırlar. Yaşamlarının çoğunu yağmur ormanlarının gölgelerinde sürdürürler. Ormanda ise nadiren gezinirler.

Tukan - Papağanımsı

Tukan Papağan Çiftleşmesi

Tukan papağan çiftleşmesi incelendiğinde Tukanlar ağaçlardaki kovuklarda yuvalanırlar ve yaşama alanları için yeterli büyüklükte kabuk barındıran yaşlı ağaçların bulunması onlar için bir gerekliliktir. Genellikle Tukanların çoğu kovuklarını kendileri yapmaz ya doğal olarak var olan kovukları veya başka kuşlardan açtıkları kovukları kullanırlar. Ancak bazı türlerin kendi yuvalarını yaptıkları görülmüştür. Tukanların üreme dönemleri bahar aylarında gerçekleşir. Daha sonra bir dişi, ağacın boşluğunda bir ila 5 parlak beyaz yumurta yumurtlar. Hem erkek hem de dişi yumurta türüne bağlı olarak 15 ila 18 gün yumurtaların bakımını üstlenir. Yavru Tukanlar çok küçük olur ve aylar boyu tam boyutlarına erişim sağlayamazlar.

Bu süre içinde hem anne hem de babaları tarafından avcılara karşı korunurlar. Tukan popülasyonu hâlâ geniş ve istikrarlıdır ve bu kuşlar nesli tükenmekte olan türler listesinde bulunmaz. Tukan kuşları en tanınmış olan tropikal kuştur. Gökkuşağını andırmış olan gaga ve gövdesi ile Tukan kuşu Belize’nin ulusal kuşudur. Boynuz gaga kuşu ile sık sık karşılaştırıldığında Tukanlar ağaçkakanların yakın akrabalarıdır.

Tukan Papağan Erkek

Tukan Papağan Eğitimi

Tukan papağan eğitimi Tukan kuşu Orta ve Güney Amerika ve Karayipler’deki yağmur ormanlarında yaşam sürdüren o ormanlara özgü bir kuş çeşididir. Evcil olarak evde eğitimi papağanlar gibi değildir. Papağanların zaman içinde konuşma yetisi varken, Tukanların sadece değişik ses çıkartma özellikleri vardır. Tukan kuşları dünyanın en pahalı hayvan çeşitleri içinde yer alır. Bu bağlamda Tukan kuşlarının evde beslenebilecek evcil hayvanlar arasında olduğu söylenebilir. Tukan kuşları genel olarak daha çok fiziksel özellikleri ile göze çarpan kuş çeşididir. Dünyanın en ilginç hayvan çeşitleri içinde yer alır. Tukanların evcil hayvan olanları bazı bireysel hobilerin düşüncesi haline gelmiştir.

Garip bir şekilde Tukanlar genellikle bu bireyler tarafından genellikle papağanlar ile kıyaslanır. Bunu yaparken tüm Tukanların bakımının çok daha zor olması da evcil olarak biraz daha zor olduğu sonucunu doğurmuş olur. Papağanların son derece karmaşık sosyal bakımdan talep kâr ve zeki olduğu ve özellikle uzun ömürlü hayvanlar olduğu ve esaret altında pek çok problemi olduğu düşünüldüğünde bu ilginç bir pozisyondur. Tukanlar çok nadir evcil hayvanlardır. Papağan çeşitleri ve aşırı popüler olmaları sebebiyle bakımları hakkında çok daha fazla ayrıntı bilinmesine rağmen kıyaslama yapıldığında tutanların bakımının ne kadar zor olduğuna dair kesin bir ölçü yok gibidir.

Tüm bunların yerine farklı beklentiler olabilir. Tukanların benzersizliği bazı bireylere bu kuşların özellikle talep eden bilinen bakım gereksinimlerine sahip olduğunu gösterir. Fakat bu sadece onlara sahip olan daha az kişinin bir sonucu olarak bir ön yargı düzeyinde atfedilebilir. Tüm hayvanlarda olduğu gibi mükemmel bir evcil hayvan bulunmaz ve insanlar evcil hayvanların hangi özellikleri tercih ettikleri ve hoş gördükleri konusunda çeşitli görüş ve tutumlara sahiptir. Birçok kaynak Tukanların özel beslenme ihtiyaçları olduğu için bakımının da bu yönde zor olduğunu öne sürse de basit bir çözüm vardır. Tukanlar için özel olarak geliştirilmiş 2 paketlenmiş diyet bulunur.

Tukanlar civcivler hariç sadece doğranmış meyveler ile beslenirler. C vitamini bakımından zengin olanlar hariç bazı sahipler faydalarına da inanırlar Tukanınıza çok çeşitli meyveler bile beslemek hiç de kötü bir fikir değildir. Fakat günde bir ile 5 farklı meyve türünün ters olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Aslında bazı yabani Tukanların mevsimine bağlı olarak ağırlık olarak sadece 1 ile 6 farklı etli meyveler beslendiği belirtilmiştir.

Tukan Papağanı

Tukan Papağan Kafesi

Tukan papağan kafesi kafesin veya muhafazasının zemini kolay temizlenebilir ve iyi tahliye edilebilir olması Tukan kuşları için oldukça önemlidir. Tukanların diyeti bol meyve içerdiğinden ve nemli yiyecekleri tükettikten sonra büyük miktarda dışkı çıkardığında muhafazası günlük olarak iyice temizlenmesi gerekir. Kontaminasyonu engellemek için Tukanların altına yiyecek ve su kapları yerleştirilmemesi uygundur. Tukanların yemesi ve içmesi için ve ayrıca kolay temizlik ve ikmal için muhafazasının önüne yiyecek ve su kaplarının sabitlenmesi gerekir. Tukanlar her zaman için temiz suya sahip olmaları gerekir.

Bir Tukan kuşu kafesinin hijyeni ve temizliği rahatsızlıktan kaçınmak için çok titiz olmalıdır. Fakat yaygın ev temizlik ürünleri ile yapılmaması gerekir. Bu kuşlara zararlı olmayan temizleyiciler kullanılması gerekir. Tukanlara parazitler saldırabilir bu durumda bu kuşlara yardım etmek için hangi ürünün en uygun olduğu konusunda egzotik bir hayvan veterinerini tanışmak gereklidir.

Tukan Papağanı Fiyatları

Tukan Papağan Konuşması

Tukan papağan konuşması ne yazık ki Tukanların kelime oluşturma yeteneklerini sahip değiller. Papağanların yapmış olduğu gibi ama başka yollarla iletişim kurarlar. Yetişkin olan Toco Tukanları kendilerini ifade edebilmek için iki şekilde ses çıkarma özellikleri vardır. Kendilerini savunmak düşmanlarına karşı korku salmak ve diğer birliklerini tehlikeye karşı uyandırmak için yüksek seslerine çok güvenirler. Tukanlar yuvalarını ağaçların oyuklarını ağaçkakan gibi diğer hayvanlar ile beraber yapar. Bu yuvalar genellikle yağmur ormanlarının gölgesinde yer alır. Her ne kadar birçok Tukan grup şeklinde yaşamış olsa da en azından üreme mevsiminde ve büyümede yalnız oldukları düşünülür.

Tukan Papağan İsmi

Tukan Papağan Ne Yer?

Tukan Papağan ne yer? denildiğinde, Tukan kuşları çoğunlukla omnivor şeklinde beslenen kuş türleridir. Beslenme şekilleri ağırlık olarak meyve tüketen hayvan çeşitleri arasında yer alırlar. Aynı zamanda pek çok değişik beslenme şekillerine de sahip olan kuşlardır. Tohum yumurta böcek çilek ile beslenen canlılardır. Yani oldukça geniş olan bir beslenme karakterine sahip olan özel hayvanlar içinden gelirler. Böylece Tukan kuşları için hem etçil olarak beslenme tarzı olan hem de otçul beslenme türlerine sahip olduklarını söylemek mümkündür. Tukanlar asıl olarak meyvecidirler fakat hepçil olarak da böcekler küçük kuşlar ve küçük kertenkeleler ile de beslendikleri görülür.

Meyveci olmalarının beraberinde tüm hepçil kuşlar gibi yavrularını beslemek için hayvan etini tercih eden kuş türleridir. Yine de yaşamış oldukları alanlarda Tukanlar baskın olarak meyvecidirler ve meyve ağaçlarının tohumlarının dağılımında önemli rol oynarlar.

Tukan Papağan Ötüşü

Tukan Papağan Nasıl Beslenir?

Tukan Papağan nasıl beslenir? sorusunda, Tukan kuşları dünyanın en pahalı hayvan çeşitleri içinde yer alır. Özellikle Türkiye’de bulunmaması ile beraber kaçak yollar ile ülkeye getirilmiş çeşitleri de vardır. Bu bağlamda Tukan kuşlarının evde beslenebilecek evcil hayvanlar arasında geldiğini söylemek mümkündür. Özellikle fiyatları değişiklik gösterdiği için evcil olarak beslenecek şekilde tercih edilecek olan bir hayvan çeşidi değildir. Fakat pek çok değişik hayvanat bahçesinde şahit olunacak özel hayvan çeşitleri arasında yer aldığını belirtmek gerekir. Omnivor şekilde beslenen Tukan kuşları diyetleri ağırlıklı olarak meyveye dayanır.

Meyve haricinde böcek ve küçük sürüngenleri de yiyerek beslenebilirler. Tukanlar için yaşam sadece meyve ve oyun ile kısıtlı değildir. Dikkate alınacak avcılar arasında orman kartalları baykuşlar ve şahinler yer alabilir. Boz boğalar jaguarlar çoğunlukla Tukanların yuvalarına kast edebilirler. Onların muazzam tasarımı pek çok yırtıcıya karşı savunma konusunda faydasız kalır.

Tukan Papağan Pisliği

Tukan Papağan Nasıl Yumurtlar?

Tukan Papağan nasıl yumurtlar? Tukanlar ağaçların gövdesinde kısmında oluşan yuvalarda yaşar ve dişileri 2 ile 21 yumurta yumurtlama özellikleri vardır. Yuvalarını ağaçkakanlar gibi başka hayvanlar tarafından ağaçlara açılmış olan kovuklara yerleştirirler.

Tukan Papağan Sesi

Tukan Papağan Nedir?

Tukan papağan nedir? ramphastidae familyasından gelen Tukan kuşu neotropik bölgesinde yaşamış olan kuşlara verilen ortak isim şeklinde ifadesi mümkün olabiliyor. Aynı zamanda Tukan kuşlarına yakın akraba olarak yer alan capitonidea familyasına da ait olduklarını ilave etmek gerekir. Özellikle renkli ve kocaman gagaları ile beraber parlak tüylere sahip olan özel hayvan çeşitleri içinden gelirler. Bu kuşların 5 farklı cins ile beraber toplamda 40’tan fazla olan tür eşliğinde ele alınan kuşlar arasında bulunuyor.

Tukan Papağan Üretimi

Tukan Papağan Olur Mu?

Tukan papağan olur mu? Tukan ramphastidae familyasında sınıflandırılmış olan neotropik bölgesinde yaşamış olan kuşlara verilen ortak addır. Tukan kuşlarının en yakın akrabaları capitonidae familyasından olan bir kuş türüdür. Parlak olan renkli tüylerinin beraberinde genellikle gagaları da rengârenktir. 5 tane cins altında 40’tan fazla çeşidi ile tanınır. Tukanlar ağaçlarda yaşamını sürer dişiler yaklaşık olarak 2 ile 21 yumurta yumurtlar. Yuvalarını ağaçkakanlar gibi başka hayvanlar tarafından ağaçları açılmış kovuklara yerleştirmiş olan Tukan kuşları gagaları ağaçlara delik açmak için çok sınırlı bir kullanıma sahiptir.

Yumurtalardan çıkmış olan yavrular tamamıyla tüysüz olarak çıkarlar. Göç eden bir kuş türü değildir genellikle çift olarak veya küçük gruplar halinde görülürler. Zaman zaman birbirlerinin gagalarına vurarak ya da boğuşarak görülebilirler bilim insanları bu davranışların hiyerarşik baskınlık kurmak için olduğunu varsayıyorlar.

Tukan Ne Demek?

Tukan Papağan Özellikleri

Tukan papağan özellikleri genel olarak daha çok fiziksel özellikleri ile ön plana çıkan Tukan kuşları dünyanın her tarafında ilginç hayvan türleri içerisinde yer alırlar. Buna bağlı olarak pek çok değişik özelliği ile ön plana çıktığını ifade etmek mümkün olabilir. Tukan kuşlarının gagaları kendi boyutlarına göre oldukça büyük ve aynı zamanda rengârenktir. Ormanda yaşam sürerler ve çok kısa mesafelere hızlı bir şekilde uçma eylemini gerçekleştirirler. Kanat açıklıkları genel olarak kanat ucu ile kuyruk ucuna kadar uzantı ile uzanır. Tukan kuşu çeşitlerinin bacakları ayrıca çok kısadır ve aynı zamanda oldukça güçlüdür.

Ayak parmakları genel anlamda iki çifttir. Daha çok tropikal bölgelerde yaşam sürmeyi severler. Bu şekilde pek çok çeşitli özelliği ile birlikte Tukan kuşları ön plana çıkan kuş çeşitlidir. Daha çok doğal ortamlarda yaşarlar ve bazı hayvanat bahçelerinde de bu kuş türünü görmek mümkündür.

Tukan Kuşu Hakkında Bilgi

Tukan Papağan Üreticileri

Tukan papağan üreticileri Tukangiller familyasından olan Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında yaşam süren kırmızı uçlu siyah büyük gagalı güçlü ayaklı kısa ve yuvarlanmış kanatları yer alan 4 ila 5 renk tüyü tonu bulunan kuşun piyasa değerinin değişkenlik taşıdığı biliniyor. Bu konuda Tukan üreticileri mevcut piyasa değerleri kapsamında ücretlendirme yoluna gider. Bakımı ve evcil olarak beslenmesi diğer kuş türlerine göre daha zor olarak kabul edin bu kuşlar, üreticiler tarafından yüksek maliyet ile edinilebiliyor.

Tukan Nerede Yaşar?

Tukan Papağan İsimleri

Tukan papağan isimleri incelendiğinde; ramphastos dicolorus, rabhastos vitellinus, rabhastos citreolaemus, rabhastos  brevis, rabhastos sulfuratus, rabhastos toco, rabhastos ambiguus, rabhastos  tucanus isimleri bu şekilde yer alır. Tukan kuşları görünümleri ve şirin yapıları ile dikkat çeken ilginç hayvanlardır. Bu sebeple Tukan kuşları pek çok hayvan sever tarafından araştırma altına alınır. Tukan kuşları çeşitli özellikleri ile göz önüne çıkan özel kuşlardır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle