Ara Papağanları, Papağan Türleri

Yeşil Kanatlı Ara

Yeşil Kanatlı Ara Papağanı

Yeşil Kanatlı Ara(Ara Chioroptera) Papağanı

Yeşil Kanatlı Ara Papağanı Yaşam Alanları

En yaygın olarak Güney Amerika’da yaşarlar. Bunun dışında Brezilya(çok dışta kalan Güney ve Doğu kısımları hariç), Kuzey Paraguay, Doğu Bolivya, Doğu Peru, Doğu Kolombiya ve kuzeyden Panamaya kadar, Güney Venezuella, Trinidad, Guayana, Surinam ve Fransa-Guayanası’nda bulunurlar. Bulundukları bölgeler Ara Ararauna türü ile hemen hemen aynı sayılır. Tropik bitki örtüsü olan bölgelerin içi kısımlarında, orman ve su kenarlarında yaşarlar.

Yeşil Kanatlı Ara Papağanı Genel Tanımları ve Özellikleri

Yaklaşık 90 cm ebatları vardır. Sümbül aralardan sonra ikinci en büyük papağan grubudur. Ağırlıklı olarak kırmızı renktedir. Yüz kısımları beyaz ve tüysüzdür. Bu beyaz kısımda yol yol kırmızı renkte ince hatlar vardır.

Kanatları mavi renktedir. Kanat ortası denilen kısımda yeşil olur. Kuyruk üstü kısmının yukarıda kalan yeri mavimsi bir tonda, diğer kısımları ise kırmızı renkte olur. Gözleri açık gri ve fildişi tonu arasında değişir.

En zeki Macaw türü olarak da bilinmektedir.

Yeşil Kanatlı Ara Papağanı Beslenme Şekiller – Ne Yerler ?

Yaşadıkları bölgeye has meyveler ve fındıkgillerle beslenirler. Özellikle bölgesel yetişen Uxi(Endopleura uchi), Jatoba(Hymenaea Spec.) ve Para fındığı(Bertholletia excelsa), en sık tükettikleri besinlerdir.

Yılın belli dönemlerinde bir çoğu gibi belli bölgelerdeki balçıklı dik ve su kenarlarına gidip(Tambopata ve Timpia en bildik bölgelerdir) bu balçıktan sindirim sistemlerinin ihtiyaç duydukları mineralleri alırlar. Bu ihtiyaç daha çok bulup yedikleri yem şekli ile ilişkilidir.

Evde beslenmeleri, diğer ara türleri ile aynıdır.

Yeşil Kanatlı Ara Papağanı Evcil olarak Bakımları ve Kafes Hayatı

Ebatlarını göz önünde bulundurduğumuzda, ev ortamında bakımının zor bir tür olduğunu anlarsınız. Kanatlarını açtığında 1 metre ye varan bir büyüklüğe ulaşır. Çok iyi bir uçucu olduğundan bakılacaksa sadece çok geniş alan içinde(ihtiyaç duyacağı kadar) yapılmış salmalarda bakılması gerekir.

Esaret altında ki bu türleri, her ne kadar tür bakımına ters bir davranışta olsa ortaya güzel renkler çıkması ve kârlı satışlar getirmesi sebebiyle diğer ara türlerinden olan Ara Ararauna gibi eşleştiriyorlar.

Bu türü, kırmızı ağırlıklı renkleri ve gaga rengi nedeniyle sıkça Macao türü ile karıştırılır. Oysaki bahsi geçen türde kanat üstü kapak denilen kısımları sarı olur. Yanaklarında ki beyaz olan tüysüz kısımda da kırmızımsı yol yol çizgiler yoktur.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle