Ara Papağanları, Macaw Papağanları, Papağan Türleri

Mavi-Sarı Ara Papağanı

Ara Papağanı Fiyatları 2020

Mavi – Sarı Ara (Ara Ararauna) Papağanı

Sarı – Mavi Ara Papağanı Yaşam Alanları

Macaw Papağanı Nerede Yaşar?

Güney Amerika kıtasında geniş bir şekilde yayılmışlardır. Brezilya, çok dışta kalan Güney ve Doğu bölgeler haricinde, Kuzey Paraguay, Doğu Bolivya, Doğu Peru, Doğu Kolombiya, Kuzey’den  Panama’ya kadar , güney Venezuella, Trinidad, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanasına kadar uzanır.

Yalnız birçok papağan türünde olduğu gibi, , araunalar da yoğun olarak yaşadıkları bölgelerden geri çekilmeye başlamışlardır. Buna neden olan belirgin sebeplerden bir tanesi, insanların yaşam alanlarına yayılıp buraları işgal ve tahrip etmesidir. Bu canlıları avlamaya başlamasıdır.

Şu kenarları boyunca uzanan tropik – subtronik ormanlarda ve kısmen de açık savanlarda yaşamayı seçerler.

macaw papağanı fiyat 2022

Sarı – Mavi Ara Papağanı Genel Tanımı ve Özellikleri

Macaw Papağanı Boyutları

Yaklaşık 80 cm. ebatları vardır. Tüylerinin üst kısmı hoş bir mavi tondadır. Karın ve göğüs kısmı ise altın sarısıdır. Alın kısmı yeşil olup kafa üstünden enseye doğru mavi bir ton yürür. Yanak denilen kısımları tüysüz beyaz renkte deridir. Yol yol siyah çizgilerle kaplıdır. Bu çizgiler her papağan için farklılıklar gösterir. Burun üstü pembemsi tondadır. Gaga altında kalan bölgesi siyahtır. Bu bölgeyi göğüs başlangıcından ince bir hat şeklinde yeşil bir ton ayırır. Ayrıca göğüs bölgesinde olan bu altın sarısı bölge, yanlardan kulak kaplanacak şekilde yukarıya kadar uzar. Kanat  altları yeşil sarı tondadır. Kuyruk üstü mavi ve altı da basamaklanmış şekilde sarı tondadır.

Siyah iri gagası vardır. Ayakları koyu gridir. Göz rengi ise fildişi denilen renktedir.(Kemik beji)

macaw papağanı ne yer

Sarı -Mavi Ara Papağanı Beslenme Şekilleri – Ne Yer ?

Macaw Papağanı Ne Yer?

Meyvelerden oluşur ama özellikle de yaşadığı bölgeye ait olan Inaja(Mavimiliana Regia) ve Tucuma(Astrocaryum Spec) palmiyesi meyvelerini tüketirler. Bunun yanı sıra bölgede olan fındık türleri ve böğürtlengilleri de yerler.

ara papağanları fiyatları

Bu tür de birçoğu gibi belli bölgelerdeki balçıklı su kenarlarına gidip bu balçıktan ihtiyaç duydukları mineralleri alırlar. Bu balçığı tüketerek, zehirli bitkilerin zehirlerinden korunurlar.

Sarı – Mavi Ara Papağanı Üreme Şekilleri

Kuluçka dönemleri yaygın oldukları alanın güneyinde olanlarda kasım ayında başlar. Kuzey bölgesinde bulunanlar ise, Şubat – Mart aylarında üremeye başlarlar.

macaw papağanı fiyat

Macaw Papağanı Nerede Yaşar?

Yuva oyuklarını yerden en az 30 metre yüksekte, kırılmış palmiye dallarında yaparlar. Yuva seçerken de böcekler tarafından tahrip edilmiş ve oyulması kolay dalları tercih ederler. Yalnız yağışın bol olduğu yıllarda bu yuvalar maalesef hep tehlike altında olur.

Kuluçkası en az 4 yumurtadan oluşsa bile genelde tek bir yavruyu besleyip büyütürler.

Sarı – Mavi Ara Papağanı Evcil Olarak Bakımları ve Kafes Hayatı

Ebatlarını göz önünde bulundurduğunuzda zaten ev ortamında  bakımı zor bir tür olduğunu anlarsınız. Kanatlarını açtığında 1 metreye varır. Çok iyi bir uçucu olduklarından, bakılacaksa sadece çok geniş  alan içinde(ihtiyaç duyacağı kadar) yapılmış salmalarda bakılması gerekir. Eğer yavruyken alınırsa, çok iyi bir eğitimle arkadaş canlısı olurlar.

macaw papağanı boyutları

Diğer özellikleri sarı kırmızı ara ile  aynıdır. Esaret altındaki bu türler, her ne kadar tür bakımından ters bir davranış da olsa ortaya güzel renkler çıkması ve karlı satışlar getirmesi sebebiyle diğer ara türler olan Ara Chloropterus veya Ara Macao ile eşleştiriyorlar. Böylece hibrit ara türleri ortaya çıkmaktadır.  Bu tür görünüm olarak yakın akrabası ve tehlike altında olan ara türleri arasına giren Ara Glaucogularis ile çok karıştırılır. Oysa dikkatlice bakıldığında alın ve gaga altı kısmının farklı renkte olduğu, yüz şekillerinin değişik olduğu ve bahsi geçen diğer türün buna göre daha minyon olduğu görülür.

Mutasyon Macaw Papağanları

Macaw Papağanları Ömrü – Kaç Yıl Yaşar?

Macaw papağanları ortalama ömrü doğal yaşamlarında 20 – 50 yıl arasında değişmektedir. Sağlık bir macaw(ara) papağanı doğal yaşamlarında ağaç kovuklarında ve meyvelerle beslendiği sürece ortalama 20 ile 50 yıl arasında yaşam sürmektedirler.

Kafes hayatında yaşayan evcil bir macaw papağanı iy bakımı olduğunda 20 – 30 yıl arasında yaşam sürdürmektedir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle