Papağan Türleri

Popüler Papağan Türleri

Popüler Papağan Türleri

Büyük papağanlar, sevilen evcil hayvanlar olarak iyi durumda. Evde oynamak ve eğlenmek çok eğlenceli olsa da, evcil hayvan olarak büyük bir papağan almadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var.

Belki de son derece zekice olan bu kuşlar hakkında en önemli ve az bilinen gerçek, yeterince zihinsel uyarı yapılmazsa, kolayca sıkıldığıdır. Sosyal etkileşim eksikliği, büyük kuşlarda davranış sorunları ve hatta fiziksel hastalıklara neden olabilir.

Büyük kuşların sahiplerinin, kuşun bir sürü gibi hissetmek zorunda kaldıklarının farkına varılması zorunludur. Yüksek düzeyde bir sosyal etkileşim ve kafeslerinin dışında bol bol oynama süresi olmaksızın, büyük kuşların tutsak olmasında zorlanma yaşanacak.

Bununla birlikte, onları doğru bir şekilde bakım yapmayı taahhüt edebilen insanlar için, büyük bir papağan benzersiz bir arkadaşlık ve eşsiz bir evcil hayvan sahibi deneyimi sunabilir.

Mavi Altın Macaw Papağanları

1. Mavi ve Altın  Macawlar

Mavi ve Altın Macaw Papağanları, uzun yıllar evde beslenen hayvan olarak popülerlik kazanmış olan tanınmış bir türe ait. Bunlar son derece akıllıdırlar ve genellikle öğrenme püf noktalarını iyi değerlendirirler ve konuşmayı öğrenirler.

Mavi ve Altın Macaw Papağanları güçlü kişilikleri vardır ve evcilleştirilmesinde, tecrübeli papağan sahipleri ile samimi davranışları konusunda uzman olan evlerde en mutludurlar. Bir Mavi ve Altın Macaw’la evcilleştirdiğinizde kafes dışı zamandan önemli miktarda sosyalleşme bekleyebilirsiniz.

Jako Papağanları

2. Afrika Gri Papağanları

Dünyaca ünlü bilim adamı Dr. Irene Pepperberg ve ünlü papağanı “Alex” in eserleri, en popüler büyük papağan türlerinden biri olan Afrika Gri Papağanına dikkat çekti.

Grey Parrot’un istihbarat ve duygusal kapasitesi çoğu zaman 5 yaşındaki bir insanın zekası ve duygusal kapasitesi ile karşılaştırılır (sesi çekebilecek kadar büyüleyici olsa da 5 yaşındaki olgunluğun ötesine geçmediklerini unutmayın insan). Bu kuşlar o kadar zeki ki, birçok Afrika Gri sahibi sürekli olarak evcil hayvanlarını kafes içerisinde tutmak için yeni yollar düşünmek zorunda.

Bıkkın, gözetimsiz bir Afrika Gri, hızla yıkıcı bir kaçış sanatçısı haline gelebilir; Vahşi doğada, papağanların yaşam alanlarını oluşturmak için ağaçlardan ağaçları çiğnemeleri gerektiğini düşünün. Tutsaklık içinde kendi cihazlarına bırakılırsa, African Gri Papağanları bu doğuştan gelen davranışa geri dönecek ve odun mevcut olduğunda çiğneyecekler.

Sarı Tüylü Amazon Papağanları

3. Sarı Tüylü Amazon Papağanları

Sarışın Papağan ailesinin en iyi konuşmacılarından biri olan Sarı Tüylü Amazon Papağanları, konuşmasının yanı sıra repertuarında çok daha fazla püf noktasına sahiptir. Bu tatlı kuşların güneşli huyları vardır ve insan sahipleriyle yakından bağlantı kurarak güzel yoldaşlar edinirler.

Sarı Tüylü Amazan Papağanı kabul etmeyi düşünen biri, bu kuşların düzgün bakım gördükleri takdirde 70 yıldan fazla yaşayabileceğinin farkında olmalıdır.

Kakadu Papağanları

4. Kakadu Papağanı

Güzel ve eşsiz Kakadu Papağanı, iki farklı ebatta gelen büyük bir papağan. Büyük Kakadu Tepeli papağan yaklaşık 50 satim uzunluğunda, Küçük Kakadu Tepeli papağan gagadan kuyruk tüylerine yaklaşık 35-40 santim mesafede. Bununla birlikte, boyutlarından başka, ikisi de çok benzer özelliklere sahiplerdir.

Kakadu ailesinin tüm kuşları gibi, Kakadu papağanları da çok sevimli olduğu için bir üne sahiptirler. Duygusal olarak rahatsız olmamak için sahipleri ile (yakın arkadaşları olarak düşündükleri) etkileşimde bulunmak için her gün zaman harcamalısınız. Bu büyüleyici kuşlar tam anlamıyla ailenizin sevgi kaynağı olacaktır, duygusal gereksinimleri söz konusu olduğunda çok yüksek bakıma sevgiye ihtiyaç duyarlar.

5. Eclectus Papağanlar

Eclectüs Papağanları

Güzel ve çok değerli eclectus papağanı kuş sevenlere birkaç seçenek sunan başka bir büyük kuş. Cinsel dimorfik türler olarak, erkek ve dişi Eclectus’un her biri çok farklı tüylere sahiptir. Erkekler parlak, canlı yeşil renkler iken dişiler göğüslerinde ve karnında mavimsi mor ile güzel bir koyu kırmızıdır.

Eclectus Papağanlarında üç farklı alttür vardır ve bu çeşitlilik daha da çeşitlidir. >Diğer birçok büyük papağanlar gibi Eclectus’un ömrü de çok uzun. Birçoğunun, 50 yılı aşkın süredir, doğru bakımla esaret altında yaşadığı biliniyor.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle