Papağanlar

Eclectus Papağanı Bakımı

Eklektus Papağanı Bakımı ve Beslenme Şekilleri

Eclectus(Eklektus) Papağanı Evcil Olarak Bakımı

Eclectus papağanı almaya kara vermeden önce, ilk yapmanız gereken bu konuda uzman ve bu papağan türü hakkında(bakmış, beslemiş ve barındırmış olması şartı ile) bilgili birilerinden tecrübeli kişilerden tavsiye almalısınız.

Eclectus papağanları diğer papağan türleri ile kıyaslandıklarında söylemeliyiz ki gayet sevimli evcil olacak kapasiteye sahip mükemmel türlerdir.

Onlara bakacaksanız eğer dikkat edilmesi gereken en önemli konu kafes içi alandır. Zira kanat açma mesafesi geniş olan bu papağanların rahat edebilecekleri kadar geniş bir kafese daha doğrusu salmaya ihtiyacı olacaktır. Şayet salma dışında kafes içinde bakılacaklarsa ve başka seçenek yoksa gün içinde mutlaka belli bir süreyi kafesin dışında geçirmeleri ve hareket edebilecek uça bilecek(kafes dışı) alana sahip olmaları sağlanmalıdır.

Eclectus Papağanı Fiyatı

Eclectus(Eklektus) Papağanları karakter yapıları genelde sakin olan eclectusların sesleri de diğer iri türlerle kıyaslandığında rahatsız edici değildir. Fakat onlar istedikleri zaman ve özellikle akşam yemeği saatlerinde gayet yüksek düzeyde bağırabilirler. Bu nedenle Eclectus alacaksanız bu seslere sorun çıkarmayacak komşularınızın olmasına dikkat etmelisiniz. Uçmadan çok tırmanmayı seven ve kemirme güdüleri diğer türlere kıyasla daha az olan papağanlardır. Kemirme dürtüleri her ne kadar az dense bile onlarında her gün mutlaka taze kemirme dallarına ihtiyaçları olacaktır.

Eclectus Papağan Portalı Bilgi Paylaşımı

Eclectus Papağanı Konuşması

Eklektus Papağanı genel yapıları itibari ile meraklı be inceleyen bir türlerdir. Etraflarında olan bitene karşı ilgili ve dikkatli olurlar. Gayet aktif ve cana yakındırlar. Üzerine düşüldüğünde ve doğru şekilde eğitildiğinde eğer ki bu eğitimi alacak yaştaysalar çok güzel konuşan türlerdir. Konuşmayı öğretmek  isterseniz onlarla düzenli zaman geçirmeli, sabırlı olmalı ve sağlıklarına özen göstermelisiniz.

Konuşma öğrenme kabiliyetlerinin yanı sıra çevreden  sıkça duydukları sesleri kısa sürede taklit etme yetenekleri de vardır. Eğitimlerinde istenirse (öğretilirse eğer) birçokkomutu öğrenip, tekrarlandığında kolayca uygulayacak yapıdadırlar. Eclectusları dar alanda tuttuğunuzda aşırı mutsuz olacaklarını bilmeniz gerekir. Daha çok eşli veya birkaç çift geniş bir salmada bir arada tutulursa  daha sağlıklı ve hareketli olurlar. Üretimden alınmış genelde elde yetiştirilmişlerdir. Eğitime ve insana alışmaya daha yatkın olurken kaçak yolla yakalanmışlardır. Belli sorunları yaşamak doğaldır. Bunların genelde alışma süreleri çok zor olur Eklektuslar alışkanlıklarının değişmesinden, bölgelerinin değişmesinden hatta alıştıkları gıdanın değişmesinden hoşlanmayan ve yeni gelen duruma kolay uyum sağlayamayan yapıya sahiptirler.

eclectus papağanı fiyatı

Eclectus Papağanı Bakımı

Eclectus Papağanı, klasik papağan yemleri(hazır satılan karışık yemler) elbette verilebilir, ama bunun oranı diğer bir türe kıyasla eklektuslarda daha düşük olmalıdır.

Eclectus Papağanları banyo yapmayı, yağmurda(veya spreyle) ıslanmayı çok severler. Bu türün erkekleri daha sakin olurken dişileri özellikle de eşleşme ve kuluçka dönemlerinde saldırgan olur.

Isıya duyarlı türler oldukları için bulundukları ortamda ısı düzeyi mutlaka 15 derecenin üstünde olmalıdır. Özellikle kış aylarında eğer salmada bakılıyorsa içi ısıtılabilen ve iyi izole edilmiş bir sistemle hazırlanmış ortamlarda barındırılmaları gerekir.

Hareket ihtiyaçları fazla olduğu için bu türü iç ve dış bölmesi olan ve gün içinde her iki tarafı da kullanıma sunulacak geniş salmalar da (iç salma ebadı yaklaşık 5 m uzunlukta ve 1 m genişlik gibi) barındırmanız sağlıklıdır.

eclectus papağanı bakımı

Eclectus Papağanı Satılık

Eclectuslarda birçok üreticinin veya evcil olarak bakanın aktardığı bir sorun da tüy yolma eğilimlerinin olmasıdır. Araştırmalara rağmen nedeni tam olarak açıklanamayan ve daha çok psikolojik diye düşünülen tüy yolma eğilimleri vardır. Her ne kadar eşlerine sadık ömür sürecinde tek eşle kalsalar da bazen de eşleri ayırmak gerekebiliyor. Tüy yolma uzun yıllar bir arada barınmış hatta yavruları olmuş eşlerde bile görülebilen bir sorundur. Bir anda erkek veya dişi kuş tüylerini yolmaya, koparıp atmaya başlayabiliyor. Sebep olarak tahmin edilen tek konu ise; dar alanda eşlerin uzun süreli bir arada kalmasından oluşan strestir. Çoğu bakıcıdan alınan yoruma göre, eşleri ayırıp başka (özellikle kendilerinin seçebileceği) eşlerle bir araya getirmek, bulundukları ortamı değiştirmek tüy yolma sorununa çözüm olmuştur.

Eclectus Papağanları Fiyatları Hakkında

Eclectus Papağanı Satılık

Beslenmelerinde ağırlık çimlenmiş tohumlara, baklagillere (haşlanmış), sebze ve meyvelere verilmelidir. Yemlerinde ki betacarotin ve sebze albümini oranı mutlaka yüksek olacak şekilde ayarlanmalıdır. Doğal ortamlarında beslenme şekilleri tohum ağırlıklı olmadığından bunları ağırlıklı, piyasada satılan klasik papağan karışımları ile beslemek üzücü sonuçlar doğuracaktır. Diğer birçok papağan türüne göre Eclectusların sindirim kanalı daha uzun olur (sindirim sistemi daha geç işleme girer.) Kursakları  (Proventriculus) daha geniştir ve buna bağlı olan damarda daha uzundur. Bundan dolayı yağ alımlarının sınırlandırılmış olması gerekir. Zira yağ oranı yüksek olan tohum ağırlıklı bir beslenmede, yapıları  nedeniyle yağlanmaya ve yağ bezesi (yağ tümörleri) oluşumuna yatkın türlerdir. Yağ oranı yüksek besinleri onlara tamamen men etmekte doğru değildir. Çünkü bu seferde yağda çözünen A, E ve D vitaminlerinden faydalanamazlar.

Bunların yanı sıra doğal ortamdan toplanacak veya alınacak (ilaçlanmamış ve yol kenarında olmayan) değişik bitkiler, otsularda beslenmelerinde önemli yer tutar. Bunları da vermekte fayda vardır.

Beslenmelerine dikkat edildiği sürece gayet dayanıklı ve kolay hastalanmayan türlerdir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Dghxfhjkokmjhg
Dghxfhjkokmjhg
3 yıl önce
Cevapla  cicikus

Tatilde deniz yakınında günlük kiralık ev tutarsanız konuda götürebilirsiniz