Hastalıklar, Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Vitamin

Muhabbet Kuşu Vitamin

Çoğu kişiye evinde arkadaşlık eden muhabbet kuşları hem sesleri hem de görüntüleriyle oldukça sevecen hayvanlardır. Yaşadıkları ortama huzur ve neşe getiren muhabbet kuşlarının anavatanı Avustralya’dır. Gösterişli olan bu hayvanlar papağanlar ile aynı familyaya aittir. Evcil hayvan niteliği taşıyan muhabbet kuşlarının birçok renk ve desene sahip olanları vardır.

Boyut olarak serçeye benzeyen muhabbet kuşlarının bazı türleri biraz daha büyük olabilir. Mavi, yeşil renklerde olabilen muhabbet kuşlarının tüylerinde farklı renk öbekleri de yer alabilir. Peki, muhabbet kuşu vitamin ihtiyacı duyduğunda ya da hastalandığında ne tür tedavi ve önlemlere ihtiyaç vardır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Apexisol

Muhabbet Kuşu Antibiyotik

Muhabbet kuşlarının bakımı ve temizliği oldukça önemlidir. Özensiz bakılan muhabbet kuşları hastalanabilir. Ancak gıda bakımından iyi beslenen ve gereken yiyecekleri alan muhabbet kuşlarının bağışıklık sistemleri yüksek olacaktır. Muhabbet kuşları da zaman zaman ciddi şekilde hastalanabilir.

Gerek bağırsak enfeksiyonları gerek Cocsidioz gibi ciddi hastalıklar olsun bu tarz durumlarda kuşa antibiyotik takviyesi vermek gerekli olacaktır. Evde kendi yöntemlerinizle kuşunuzu iyileştirmeniz çoğu zaman mümkün olmaz. Bu nedenle mutlaka uzman bir veterinerden yardım almanız şarttır. Muhabbet kuşu antibiyotik konusunda veterineriniz size gerekli bilgileri verecektir.

Apex Toz Multivitamin

Muhabbet Kuşu Vitaminleri

Muhabbet kuşlarının da insanlar gibi vitamin takviyelerine ihtiyaçları olabilir. Bu yüzden muhabbet kuşu bakımında bazen içtikleri suya vitamin damlatılabilir. Kuşların su içtikleri kaplar kafesin rahat ulaşılabilir bir yerinde konumlandırılmış olmalıdır. Vitamin alan kuş daha sağlıklı bir bünyeye sahip olur ve bağışıklığı da güçlenir.

Üreme dönemlerinde de ciddi fayda sağlayan vitamin takviyeleri muhabbet kuşunuzun sağlıklı şekilde yeni yumurtalar üretmesi noktasında destek olacaktır. Ayrıca yavru olan muhabbet kuşları da sağlıklı şekilde büyüyüp gelişmek için vitaminlerden yardım alabilir. Muhabbet kuşu vitaminleri kutularının üzerinde yazıldığı şekilde kullanılmalı ve asla dozu aşılmamalıdır.

Apex Divitsol

Muhabbet Kuşu Antibiyotik İsimleri

Bazı kişiler muhabbet kuşları hasta olmadıkları halde zaman zaman antibiyotik vermektedir. Muhabbet kuşunuz hasta olmadıkça herhangi bir ilaç vermeniz yanlış olacaktır. Antibiyotik koruma amaçlı olan bir çözüm değil var olan hastalığı iyileştirme konusunda etkili olan bir ilaç türüdür. Gerek olmadan muhabbet kuşunuza antibiyotik verirseniz faydadan çok zarar vermiş olursunuz. Ancak bazen kuşunuz ciddi şekilde hastalanabilir ve gerçekten ilaç kullanılması gerekecektir.

Kuşların en fazla yaşadığı sağlık problemi ishal ve bağırsak enfeksiyonlarıdır. Muhabbet kuşu antibiyotik isimleri konusunda çok da öneri yapmak doğru olmaz. Buna karar verecek olan kişi veterinerler olacaktır. Ancak caremycin adlı antibiyotik muhabbet kuşlarında ortaya çıkan ciddi hastalıkların tedavisinde birebirdir. Apex divitsol isimli ilaç da en fazla tercih edilenler arasındadır.

Diazyme 256 Probiyotik

Muhabbet Kuşu Probiyotik

Kuşların stres durumlarının söz konusu olduğu zamanlarda faydalı olan bakteriler kaybedilir ve hal böyle olunca da mantar ya da bakteriye sebep olan hastalıklar da aşırı şekilde gelişmek için uygun ortam bulmuş olur. İştahta azalma, ishal ve bünyenin zayıflaması gibi durumlar kendini gösterir. Probiyotikler tam da bu noktada faydalı bir yere sahip olduğundan faydasız ve faydalı olan bakterileri dengede tutar.

Kuşlara stres durumundan önce ya da hemen sonra probiyotik verilebilir. Bu şekilde yapıldığından hastalık oluşumları da kontrol altına alınmış olur. Probiyotikler kuşların yemine katılan ve suda çözünen forma sahiptir. Muhabbet kuşu probiyotik kullanımı kuşunuzun sağlığı açısından destekleyicidir.

Apex

Apex

Muhabbet Kuşu İlaçları

Muhabbet kuşu ilaçları adından da anlaşılacağı üzere hastalık halinde kullanılabilir. Bazen muhabbet kuşunuz; stres, yerinin değiştirilmesi, tedavi gibi durumlardan ötürü iştahsız olabilir. bu tarz durumlarda ilaç takviyesi gerekecektir. Eğir kökü içeren ilaçlar muhabbet kuşları için tercih edilebilir. İshal ve bağırsak enfeksiyonları ile karşı karşıya kalan muhabbet kuşunuza da ilaç vererek iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bağışıklık güçlendirici, solunum sistemini düzenleyici ilaçlar da mevcuttur. Kuşunuz soğuk algınlığına yakalandığında da ilaç kullanarak solunumunun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Avi-ast, sera diropur, avi diar, avisol, zurich gibi markalar muhabbet kuşunuzun tedavisi ve bakımı için revajda olan ilaçlardır.

Deli Nature Probiyotik

Muhabbet Kuşu Aspirin

Çok mecbur kalmadıkça muhabbet kuşu aspirin kullanımı tercih edilmemelidir. Eğer en ufak bir sorunda kuşunuza aspirin verirseniz ölümüne bile neden olabilirsiniz. Muhabbet kuşunuz hırıltılıysa ve grip olduysa aspirin verebilirsiniz. Daha çok bebekler için olan aspirin muhabbet kuşlarının tedavisinde kullanılır. Kuşunuzun su içtiği kaba oda sıcaklığında olan temiz su doldurduktan sonra içine aspirin atıp verebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Evde Vitamin Yapımı

Muhabbet kuşlarınız için evde kendi hazırladığınız vitamin takviyelerini de tercih edebilirsiniz. Muhabbet kuşu evde vitamin yapımı son derece basittir. İçinde kekiği demlediğiniz suyu muhabbet kuşunuzun suluğuna doldurabilirsiniz. Ya da suluktaki suya bir kaç damla limon damlatmak da faydalıdır. Haftada 1-2 defa elma sirkesi damlatmanız halinde muhabbet kuşunuzun bağışıklığını güçlendirirsiniz.

Beapher Multivitamin Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Vitamini

Muhabbet kuşlarınız için tercih edeceğiniz elma, havuç, yumurta gibi besinler de vitamin ihtiyacı bakımından oldukça faydalı olan besinlerdir. Bazen dışarıdan takviye edeceğiniz sıvı formdaki vitaminler ve doğal yöntemler kuşunuzun daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayarak hastalıklara karşı dirençli hale getirecektir. Muhabbet kuşu vitamini kullanımında da dikkatli olmak ve aşırıya kaçmamak gerekir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
GG
GG
2 yıl önce

MERHABA MUHABBET KUŞUMDA MANTAR BAŞLAMIŞTI.KREM KULLANIYORUM.FAKAT BURUN DELİKLERİ,ŞU AN TAMAMEN KAPANMIŞ DURUMDA NEFES ALAMIYOR.POPOSUNDA DIŞKI DA KURUMUŞ.NAPMAM LAZM.KUŞTAN ANLAYAN VETERİNER YOK DENECEK KADAR AZ.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Muhabbet kuşum ishal olmuştu veterinerimiz vitamin ve antibiyotik vermiş şırankayla birer tane bir damla sıkmam gereken vitamin ilacını yanlışlıkla vazla sıktım acaba kuşuma zarar vermiş olurmuyum şu anda birşey olacak diye korkuyorum

Hatice Tosunoğlu
Hatice Tosunoğlu
4 ay önce

Muhabbet kusum surekli gig gig diye bir ses çıkarıyor bunun icin ne yapabilirim