Afrika Papağanları, Amazon Papağanları, Ara Papağanları, Cennet Papağanları, Kakadu Papağanları

Papağanlarda Kanat Kesiminin Önemi

Jako Papağan Kanat Ayarı Nasıl Yapılır?

Papağan Kanat Kesimi

Özellikle yaz aylarında kapı ve pencerelerin açılması ile birlikte, evde serbest dolaşan papağanlar için bazen üzücü olaylar yaşanmaya başlanır. Kanat kesimi denilince genelde papağanların canının yanacağı, acı veren bir girişimsel faaliyet olarak algılanıyor. Hâlbuki bu işlemi uyguladığımız kanat kısmı, sinir ve kan damarı içermediği için, papağanımızda bir problem teşkil etmiyor. Gönül rahatlığı ile kafes dışına çıkardığımız kanatlı dostumuz hem rahat ediyor, hem de kanatlı dostumuz kendine olan güveni artıyor. Uçarak gitmesi bir sıkıntı olmayacağı için, kendisine zarar vermesi de söz konusu değildir.

Jako Papağan Kanat Kesimi

Uçmak, genel olarak tüm kuşlar için bir refleks hareketidir. Özellikle tehlike anında canlılar, refleks olarak yani düşünmeden hareket ederler. Örneğin bir deprem anında hepimiz koşarak kaçıp, kendimizi bu büyük tehlikeden kurtarmaya çalışırız. Bu hareketi düşünmeden refleks olarak yaparız.

Jako Papağanı Kanat Ayarı

Kuşlar için ise,  böyle tehlikeli bir durumda yapılacak reflekssel hareket uçarak kaçmaktır. Biz nasıl koşarak tehlike bölgesinden uzaklaşmaya çalışıyorsak, kuşlar da aynı işlemi uçarak yaparlar. Bu nedenle uzun yıllar kesinlikle uçup kaçmayan papağanınız günün birinde aniden havalanıp gider ve gözden kaybolarak bir daha geri dönmezse, bunu refleks kaçışı amacıyla yapmıştır. Burada niyeti sizi terk etmek değildir. Ama zavallı kanatlı dostunuz size yeniden dönmek istese de, yukarıdan evinizin veya balkonunuzun konumunu tam kestiremediği için gelemez. Çaresizlik içinde döner dolaşır ve birden kaybolur.

jako papağan kanat ayarı nasıl yapılır

Böyle durumlarda, papağanın uçarak kaçmasını gerektirecek bir olay olmadığı söylenir. Burada atlanılan bir ayrıntı var: papağanların duydukları seslerin dalga boyları bize göre farklıdır. Yani bizim duyacağımız dalga boyundaki sesleri de duyarlar ve bu durumu tehlike olarak algılayabilirler. Bu nedenle 5 yıldır omzunuzdan uçup kaçmayan papağanınızın gece yarısı sessizliğinde uçarak gözden kaybolmasını çok yadırgamamak gerekir.

Böyle üzücü durumlarla karşılaşmamak için, belirli aralıklarla kanat ayarlarının yapılması gerekmektedir. Bu işin ehli ellerde yapılması ve mümkün oldukça sahibi tarafından yapılmaması uygundur.

jako papağan kanat kesimi

Jako Papağan Kanat Kesimi

İşlem sırasında baştaki 3-4 tüy kesilmeden bırakılarak kanadın şekil bozukluğu engellenir. Daha sonra birer atlama yapılarak, her kanattan 4-5 tüy kesilir. Eğer tek taraflı kesilirse, sağlam kanadı ile az da olsa uçar. Bir yere çarparak kendine zarar verebilir.

Tam olarak olarak gelişmemiş, gömleğin içinde bulunan tüyler kesilirse kanama olur. Bu nedenle gelişimini tamamlamış tüyler, sapın belirli bir miktar üzerinden kesilmelidir.

jako papağanı kanat ayarı

Jako Papağan Kanat Ayarı Nasıl Yapılır?

Kanat ayarı mutlaka tecrübeli biri tarafından yapılmalıdır. Mümkünse papağan sahibi işlemin yapıldığı odada bulunmamalıdır. Çok zeki canlılar olan papağanlar, bu girişimi olumsuz olarak algılayıp sahiplerine karşı kin besleyebilirler.

Kanatlar sık aralıklarla kontrol edilmeli, gerektiğinde işlem tekrarlanmalıdır. 1987 tarihli Hayvanları Koruma Kanunu’na göre kanadın tümünün kesimi yasaktır.

Sultan Papağanı Kanat Kesimi

Kanat ayarı, büyük ve orta büyüklükteki papağan cinslerine yapılabilir. Muhabbet kuşu, cennet ve sultan papağanlarına mümkün oldukça yapılmamalıdır.

Jako Papağan Kanat Ayarı

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Veli
Veli
2 yıl önce

Merhaba ben sultan papağanı aldım kanatlarını kesmişler kepsini nezaman çıkar başka bir işlem yapmam gerekiyor mu

Mustafa tarık gökdemir
Mustafa tarık gökdemir
1 yıl önce

Merhaba yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 3 yıl önce 2 defa sesten korkup omuzumdan uçan macaw papağanıma mecbur kalıp kanat ayarı yaptım sonra pişman olup kanatlarını çektim sol kanatları sağlıklı bir şekilde uzadı sağ ortalarda eksikler var (7-8 kanat) şuan ortaklardan 1 adet çıkıyor ama özürlü sağlıksız kanat çıkıyor küçük ve yamuk sonra düşüyor. Sağ kanadında kalan eski tüm kanatları çekeyim diyorum. Az önce bir tane çektim kolayca çıktı kökünden. Diğerlerini de çekeyim mi kaç günde bir çekmeliyim sıralaması nasıl olmalı. Veterinere götürdüm ama Paşam benden başkasına elletmiyor. Veteriner de korktu anestezi yapıp bakabilirim dedi, ben istemedim uyutulmasını. Sonra kendi haline bırak o yeniler dedi ama 1.5 senedir senedir böyle ne yapmalıyım.Teşekkürler Sağlıklı günler

Derya
Derya
10 ay önce

Allah senşn belanı verdin o ellerin kangren okur kökünden kopar kesilir inşallah

Necla
Necla
4 ay önce

Merhaba benim 2 yaşında bir Jako papağanım var bu tüy dökümü sırasında kanatlarını çekerken uç kısımları kopmuş kök kısımları duruyor kanadın onları çekmek için kuyruğunu yoluyor kırmızı kuyruktan Eser kalmadı uzun süredir bizim anladığımız kadarıyla onu yakalamaya çalışırken kuyruğunu kopardığını düşünüyoruz lakin kuşlar için kanat çekiminin doğru olmadığını biliyoruz kendisi çok güzel konuşuyor aile üyeleriyle çok iyi anlaşıyor çok mutlu bir kuş iken şimdi bu sorunu yaşıyor yine bizimle iyi ama bu şekilde kendini yorması bizi üzüyor ne yapmamız gerekiyor biz onu 35 günlük iken sahiplendik kesinlikle kanat kesme olayı yaşanmadı lütfen yardımcı olur musunuz

Ugur kirişci
Ugur kirişci
4 ay önce
Cevapla  Necla

Kanatı kökten çekilmesi lazım yenisi gelir çekmez iseniz yeni kök gelirr iltaplanir şişer benim başıma geldi hepsini çekildi iltaplı bir şekilde dikkat edin