Papağan Türleri

Black Head Caique

Caique Papağanı Sahiplendirme

Black Head Caique(Platanthera Pallida)

Ebatları yaklaşık 23 santimdir.

Ana renkleri yeşildir. Bu papağan türünde diğer renkler olan, siyah, sarı, beyaz, eflatun, yeşil ve siyah birbirinden net hatlarla ayrılırlar. Dişi ve erkek ayrımı çıplak gözle çok zor ayrılır.

Gagaları siyah, gri tonlardadır. Göz renkleri kırmızımsı bir tondadır ve ayakları gri renktedir. Göz etraflarında beyaz bir çerçeve(göz halkası) vardır. Genç kuşları erişkinlerden ayıran en belirgin özellikleri karın bölgesinde ki tüylerin beyazdan çok sarımsı bir tonda olmasıdır.

Bu türe bağlı olan alt türlerde vardır : Bunlar

  • P.M. Melanocephala
  • P.M. Pallida

kayık papağanı fiyatı

Black Head Caique Yaşam Alanları – Caique Papağanı Konuşması

Güney Amerika bölgesi diye geçer. Güneydoğu Kolombiya üzerinde Brezilya veya Guyana’ya doğru dağılmışlardır.

Doğal ortamlarında kuluçka dönemi dışında olan zamanlarda yüksek ağaç tepelerinde yaklaşık 30 çiftten oluşan küçük gruplar halinde yaşarlar. Tüm ihtiyaçlarını da oradan giderirler. Ağaç tepelerinde yemişler, meyveler ve tohumlar ile beslenirler. Tehlike anında ise güçlü bir sesleri vardır. Bununla ortalığa alarm verirler. Çok ürkektirler. En ufak bir tehlikede yüksek ve tiz sesleriyle bağırarak kaçarlar. Yuvalarını yüksek ağaç kovuklarına yapar. Çok büyük olmayan gruplar olarak yaşayan türlerdir.

kayık papağanı bilgi

Black Head Caique Evcil Olarak Bakımları – Caique Papağanı Fiyat

Bu türler iyi birer uçucu olmasa bile yine de kafes dışında geniş alana ihtiyaç duyarlar. Zira gün içerisinde sakin duran kuşlar değildirler. Hareketli şekiller itibari ile Lorilere çok benzerler  . Bu nedenle bakımları için en uygunu kendi türüne uygun en az 2m x 1m ebatlarında salmalarda bakılmasıdır. Tür olarak şaklabanlık yapmayı ve ortalığı karıştırmayı severler.Bu yüzden elden yem verirken şaka için bile olsa elinizi kuvvetlice ısırması ihtimali hep vardır.

caique papağanı satın al

Diğer Adıyla Kayık Papağanı Hakkında Bilgi ve Kayık Papağanı Fiyatı – Caique Papağanı Satın Al

Bu tür davranış gördüğünüzde şaşırmayın. En kötü yönleri aşırı tiz sesleridir.  Ama bir aradayken birbirleri ile dialoglarında ki değişik tonları dinlemek gayet ilginç olabilir. Genel kanıya göre en ilginç ve sevimli papağan türü olarak tarif edilirler. Bir eşin yanına asla tek bir erkek veya dişi koymamak gerekir. Zira bu durumda ortaya çıkan kavgalar ölümle sonuçlanacak boyutta olacaktır. Bu türde dikkati çeken bir özellikte aradaki sosyal hiyerarşidir. Çok düzenli işler ve her ufak grubu daima bir erkek kuş yönetir. İdare ondadır.

caique papağanı nereden bulabilirim?

Black Head Caique Evcil Olarak Üretimleri – Caique Papağanı Sahiplendirme

Koyarsanız doğal ağaç kütüklerinde yuva yaparlar. Ama klasik kare formunda yuvalıklarda da yumurta veriyorlar. Yuva içini ağaç kabuklar ile donatırlar. Ama bu türü üretmek bazen yıllar sürebilir çünkü erişkin kuşlar bu aşamaya ancak 3 yaşında gelmektedir. Genel üretim konusunda çok az oda üreticilerden alındığı kadar bilgi mevcuttur. Yuvalıkta en fazla 2-4 arası yumurta bırakırlar. Kuluçkalarının 25 – 26 gün sürdüğü ve 70 gün sonunda da ebeveyinlerinden bağımsız hale geldikleridir. Eşleşme dönemi olarakta bilinen Ocak – Şubat dönemleri arasında kuluçkaya yatarlar. Yavrularına bakarlar.

Black Head Caique Evcil Bakımda Beslenmeleri – Caique Papağanı Nereden Bulabilirim

Çok çeşitli ve değişen bir besin planı ihtiyacı hissederler. Yemlerinin %60’ı çeşitli mevsimlerde olan meyvelerden oluşur. Mümkünse ufak parçalar halinde kesilip meyve kokteyli gibi sunulmuş olarak verilmelidir. Parça olarak verilen meyveleri alıp 2-3 ısırıktan sonra atacaklardır. Bu neden doğru dürüst beslenemeyeceklerdir. Havuç ve mısırları ise bütün olarak kafese asmak yemeleri için en iyi yöntemdir. Gagataşı vb. şeyleri hiç dikkate almayacakları için bu tip gıdaları haftada birer kere yemlerine karıştırmak en iyi formül olacaktır. Yemlemede %40’lık oranda bilinen diğer papağanlara verilen tohumlardır. Kemirgen bir tür olduğu için ağaç dallarını ikram ederken yaprakları ile beraber vermek gerekir. Bunları gayet güzel bir şekilde parçalarlar. En son çıplak dallarda kalanı kemirip sıyırırlar.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzman Görüşleri “Black Head Caique

  1. Papağan Sahibi Ahmet Ahmet dedi ki:

    Caique papağanını kaç günlükken ahiplenmeliyim?
    70 günlük bir kuş sahiplensem eğitebilir miyim yoksa daha küçükken mi almam lazım

  2. Papağan Sahibi Olcay Akarçay (olcayakarcay@gmail.com) Olcay Akarçay ([email protected]) dedi ki:

    Siyah ve portakal kafa arasında bir fark varmıdır fiyat olarak neden bu kadar fark var aralarında portakallar neredeyse silahların iki katı, kişilik ve özellik açısından çok mu fark var, çift olarak beslemek mi daha iyi dir yoksa tek beslemek mi daha iyidir.yavru almak mı daha iyidir.Çift olursa çok gürültü olur mu, daldarı yada sultan papağanı yemi de yerlermi rica etsem bilgi verebilirmisiniz.