Lori Papağanları, Papağan Türleri

Kardinal Lori

Kardinal Lori Fiyatları

Kardinal Lori (Chalcopsitta Cardinalis)

Kardinal Lori Yaşam Alanları

Solomonen adalarında, Bismarck Archipels’in Doğu kıyılarına kadardır. Papua Yeni Gine’de ise, Bougainville, Buka, Nissan yanı sıra Lihir, Feni, Tanga ve New Hannover adalarında bu türe sık rastlanır. Bu türe en çok Hindistan cevizi üretim alanlarında rastlamak mümkündür. Zaten bölge olarak her türlü ormanlık alanda, meyve ekim yerlerinde, bahçe ve parklarda yaşarlar.

Genelde kendi türlerinde olduğu gibi adalar arası deniz üzerinden geçiş yapan papağan türleri içinde, Kardinal Loriler diğerlerinden farklı olarak daha ufak gruplar halinde geçerler. Çok iyi manevra kabiliyetine sahip, hızlı uçan bir türdür. Yalnız çok yüksek tonda öterler. Asabi veya gerginlik anında ise bu ötüşleri kulakları sağır edebilecek yüksekliğe ulaşır. Kendi aralarında bile zor anlaşan, kavgacı türlerdir. Fakat buna ek olarak oldukça çok oyuncu ve hareketli papağanlardır. Kuluçka dönemi dışında çok geniş ve kalabalık olmayan gruplar halinde bir araya toplanırlar.

kardinal lori

Genel  Tanımları

Yaklaşık 30 cm ebatlarında ola tür, başka bir lori papağan türü ile karıştırmak pek mümkün değildir. Gövdesinin her bölgesi, çok canlı ve dikkat çeken bir kırmızı tondadır. Dişi ve erkeği dıştan çıplak gözle ayırt etme şansımız yoktur. Sadece genç olanları, daha mat olan renginden fark edebilirsiniz. yaşam süreleri 15 ile 20 sene civarındadır.

kardinal lori papağanı fiyatları

Beslenme Şekilleri

Genelde diğer lorilerde olduğu gibi çiçeklerden, bu tür için özellikle hindistan cevizi bitkisinin polenlerinden, meyve özleri(Meyve Nektarı) ve sulu yumuşak meyvelerden tüketirler. Bunun yanı sıra çok az miktarda ufak böcek türlerinden de tüketirler.

kardinal loris capovilla

Üreme Şekilleri

Üreme tarihleri ve genel bilgileri ile ilgili elde çok fazla bilgi yoktur. Zaten evcil olarak da çok tercih edilen bir lori türü de değildir.

80’li yılların başı ve ortalarında ihraç edilmeye başlanmıştır. Loro Parque Teneriffa başta olmak üzere, Walsrode Kuş parkında üretimleri yapılmıştır. Bu türde önemli olan bir sorun, ısıya çok duyarlı olmasıdır. Bu nedenle beslenirken ısı asla 20 derecenin altına düşmemelidir.

kardinal lorisi

Yuvalarını ağaç kovuklarındaki oyuklara yaparlar. Kuluçkalarında bir defa da en fazla 2 yumurta olduğu da bilinen bilgiler arasında verilir.

Evcil olarak tercih edilen bir tür olduğu pek söylenemez. Tercih edildiğinde ise yapıları gereği agresif ve kolay evcilleşmeyecek bir papağan aldığınızı bilmekte fayda var.

Ayrıca uçmayı sevdiklerinden geniş ve buna imkân sağlayacak yarı kapalı iç salmalarda bakmak gerekir.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir