Hayvanlar, Lori Papağanları, Papağan Türleri

Mor Enseli Lori Papağanı

Mor Enseli Lori(Lorius Domicellus)

Mor Enseli Lori(Lorius Domicellus)

Yaşam Alanları
Endonezya, Seram ve Ambon adalarında (burada nesli tükenmiş denilmekte ama hala ispat edilmemiştir) yerleşik olarak da Buru’da yaşarlar. Daha çok eşli veya tek olarak, bölgeden bölgeye geçerler. Tropik dağlık orman alanlarını yaklaşık 400 – 900 metre yüksekliğe kadar olan yerleri, barınmak amacıyla seçerler.

kırmızı lori papağanı fiyatları

Bu türün nesli nerdeyse  yok olmaya yakın hatta sınırda veya yok olmuş olarak da kabul edilir. Yoğun oldukları ülkelerde sevilen kafes kuşu grubunda olmasına rağmen, özellikleri ve doğal yaşam şekilleri hakkında bilgi yok denecek kadar azdır. Kaçak yolla satışları, değişen ve insan tarafından yıpratılan yaşam alanları nedeniyle de bu türün nesli tükenme sınırındadır.

Genel Tanımı

Yaklaşık 28 santimetre boyutunda olan bu tür, kırmızı ağırlıklı ve çok canlı renklere sahiptir. Dişi ve erkek aynı fiziksel özelliklere sahiptir. Bu nedenle gözle cinsiyet ayrımı yapmak mümkün değildir.

kırmızı lori papağanı

Üreme Şekilleri

Elde kesin bir veri yoktur. Ama yaygın olarak bilinen ağaç kovuklarında yuva yaptıkları ve kuluçkalarının 2 adet yumurtadan oluştuğudur. Kuluçka süresi ise 24 – 25 gün cüvarındadır.

kırmızı lori

Beslenme Şekilleri

Diğer Lori papağanı türlerinde olduğu gibi bunlarda polen, meyve nektarı ve meyve tüketirler. Bunun yanı sıra ar ar daha sert kabuklu tohumlardan da yerler.

Evcil olarak daha çok Avrupa ülkelerinde görülürler. Taklit yetenekleri olan bir türdür. Meraklı ve eğitildiğinde insana yakın ve hareketli olurlar. Kemirmeyi sevmeleri sebebiyle, sürekli kemirme dalı verilmelidir. Tırmanmayı ve uçmayı da seven bir tür olduğundan kafes bakımı zor olur. Onlara uygun ebatlarda oda tipi salmalarda bakılmalı gerekir. Salma içinde uçma ve bol bol tırmanma imkânı sağlanmış olmalıdır. Mutlaka eşli bakmak gerekir. Yalnız beslendiklerinde agresif tavırlar sergilerler.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir