Hastalıklar

Cennet Papağanı Hastalıkları

Cennet Papağanı Hastalıkları

Cennet Papağanı Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Papağanlar dayanıklı canlılardır. Eğer Cennet papağanınızın hijyen kurallarına dikkat ederseniz, kafesin bulunduğu ortama ve ortamın özelliklerine de dikkat ederseniz Cennet papağanını kolay bir şekilde hastalanmayacaktır.

Cennet papağanları ayak, göz, gaga hastalıkları ve tedavi yöntemleri

Cennet papağanları çok sık hastalanmazlar fakat hastalandıkları zamanda en sık karşı karşıya kalınan hastalık durumu da Cennet papağanın ishal olmasıdır. Eğer ishal durumu fark edildikten sonra Cennet papağanının sağlık durumu kontrol altına alınıp tedavisi başlatılmazsa çok kısa bir sürede hastalık ilerler ve Cennet papağanınızın hayatını kaybeder. Cennet papağanlarıda doğada bulunduklarında sürekli olarak sürü şeklinde hareket etmektedir. İçgüdüsel olarak bu doğrultuda hareket eden Cennet papağanları aynı kafes içerisinde bulundukları aile fertlerine hasta olduklarını belli etmezler ve diğer Cennet papağanlarını etkilemek istemezler. Bu sebepten dolayı Cennet papağanlarının hastalığının tanısını koymak zor bir durumdur. Genel olarak karşılaşılan diğer Cennet papağanı rahatsızlığı ise tüy yolunmasıdır. Cennet papağanlarıda kendi tüylerini yolabilir ve derilerinin kanamasına ve mikrop kapmasına yol açabilir. Bu durumun başlıca sebebi ise Cennet papağanınızın stres yaşıyor olmasıdır. Uzman bir veterinerden destek aldıktan sonra gerekli olan merhemleri Cennet papağanınıza uygulamalı ve ekstra ilgi göstererek, Cennet papağanınızın mutlu olmasını sağlamanız gerekir.

Cennet Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı?

Ayrıcada Cennet papağanınızın kafesinin bulunduğu yer ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Cennet papağanınız soğuğada maruz kalırsa bronşit olabilir ve hastalığı ilerledikten sonrada ateşi çıkabilir hatta astım hastası bile olabilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

15 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hasan Güngör
Hasan Güngör
3 yıl önce

Sevda papağınımın birinin üst gagası diğerlerinden uzun. Arkadaşım mantar olmuş tedavisi yok dedi. Diğerlerinden ayırdım. Hareketleri normal. Gaga çevresinde tüy dökülmesi yok. Ne önerirsiniz. Teşekkür ederim.

Ömer Yetim
Yönetici
Ömer Yetim
3 yıl önce

Merhabalar Hasan Bey, bu durum için en basit yöntem kafes içerisine gaga taşı koymanızı öneririz.

Özlem
Özlem
2 yıl önce
Cevapla  Ömer Yetim

Cennet papanimin boynu sis neyi var

Sevcan
Sevcan
1 yıl önce

Merhaba cennet papağanımin ayakları sanki donmuş gibi açık Bi şekilde duruyor penceleri kıvırıp çubuk üzerinde duramıyor. Bu nedenle sürekli yerde duruyor. Yemek iniyor ucmada da sorun yok fakat sanırım kakasinda da sorun var isal gibi. 2 kuş olduğu için hangisi o şekilde yapıyor yakalayamadım ama sanırım ayaklar sorunlu olan yapıyor diğeri gayet sağlıklı görünüyor

İlhan Yeşiloğlu
İlhan Yeşiloğlu
3 yıl önce

Merhabalar
Cennet papağanımızın dün akşam hiç birşeyi yokken sabah baktığımızda gözlerinin etrafındaki bütün tüyleri dökülmüştü.Gün içerisinde de yavaş yavaş ilerledi.Sanırım eşine de bulaştı.Hareketleri gayet normal fakat ara ara kaşınıyor.Önerebileceğiniz birşeyler olabilir mi yoksa ihmal etmeden hemen bir uzmana gösterelim mi?

Ömer Yetim
Yönetici
Ömer Yetim
3 yıl önce

Merhabalar, uzmana göstermenizde fayda var. Kuruma hastalığından şüphe uyandırdı.

Hacer öner
Hacer öner
3 yıl önce

Papağanımız yavru dengede duramıyor yuvadan ayırdım napabilirim yardımcı olurmusunuz?

Tansu
Tansu
2 yıl önce

Cennet papaganim kafesin dibinde oturuyor hasta gibi duruyor hiç ötmüyor ve içmiyor bı kaç gündür böyle ne yapabilirim

Tansu beytekin
Tansu beytekin
2 yıl önce

Cennet papaganim kafesin dibinde oturuyor hasta gibi duruyor hiç ötmüyor ve içmiyor bı kaç gündür böyle ne yapabilirim

utku
utku
2 yıl önce

hey merhaba bir süre önce aldığım cennet papağanım gayet sağlıklıydı fakat artık yürüyemiyor ayağında morluklar var bunu nasıl tedavi edebilirim

REMZİ
REMZİ
2 yıl önce

Cennet papaganin halsiz ve gözleri kısık ne yapmam lazım acil

Mert
Mert
1 yıl önce

Cennet papağanım var dunden beri ayakları yere yapışık egik bir şekilde yürüyor hatta yürümekte güçlük çekiyor hep uyku halinde dunden beri kafasını çevirmiş bir şekilde duruyor nedeni nedir.

Ayse
Ayse
1 ay önce

Mrhblr.cennet papağanım üşuttu sanırım kusuyor yem emiyor ölürmu sizce

Ayse
Ayse
1 ay önce

Azından şu geliyor miydesi çok bulanıyor kafesin taban teline indi orda uyuyor lütfen cevap bekliyorum bu gece yarın ölürmü veterinere gidene kadar

Elif
Elif
19 gün önce

Cennet papagani yemek yerken ara ara boynu kasılıyor veterinerlerde bilemedi kepek de döküyor yardımcı olabilirmisiniz