Anasayfa / Hastalıklar / Cennet Papağanı Hastalıkları

Cennet Papağanı Hastalıkları

Cennet Papağanı Hastalıkları Nelerdir?

Papağanlar dayanıklı canlılardır. Eğer Cennet papağanınızın hijyen kurallarına dikkat ederseniz, kafesin bulunduğu ortama ve ortamın özelliklerine de dikkat ederseniz Cennet papağanını kolay bir şekilde hastalanmayacaktır.

Cennet papağanları çok sık hastalanmazlar fakat hastalandıkları zamanda en sık karşı karşıya kalınan hastalık durumu da Cennet papağanın ishal olmasıdır. Eğer ishal durumu fark edildikten sonra Cennet papağanının sağlık durumu kontrol altına alınıp tedavisi başlatılmazsa çok kısa bir sürede hastalık ilerler ve Cennet papağanınızın hayatını kaybeder. Cennet papağanlarıda doğada bulunduklarında sürekli olarak sürü şeklinde hareket etmektedir. İçgüdüsel olarak bu doğrultuda hareket eden Cennet papağanları aynı kafes içerisinde bulundukları aile fertlerine hasta olduklarını belli etmezler ve diğer Cennet papağanlarını etkilemek istemezler. Bu sebepten dolayı Cennet papağanlarının hastalığının tanısını koymak zor bir durumdur. Genel olarak karşılaşılan diğer Cennet papağanı rahatsızlığı ise tüy yolunmasıdır. Cennet papağanlarıda kendi tüylerini yolabilir ve derilerinin kanamasına ve mikrop kapmasına yol açabilir. Bu durumun başlıca sebebi ise Cennet papağanınızın stres yaşıyor olmasıdır. Uzman bir veterinerden destek aldıktan sonra gerekli olan merhemleri Cennet papağanınıza uygulamalı ve ekstra ilgi göstererek, Cennet papağanınızın mutlu olmasını sağlamanız gerekir.

Ayrıcada Cennet papağanınızın kafesinin bulunduğu yer ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Cennet papağanınız soğuğada maruz kalırsa bronşit olabilir ve hastalığı ilerledikten sonrada ateşi çıkabilir hatta astım hastası bile olabilir.

Konu Özeti
Cennet Papağanı Hastalıkları Nelerdir?
Yazı Başlığı
Cennet Papağanı Hastalıkları Nelerdir?
Konu Açıklaması
Ülkemizde doğa da yaşayacak türde olmayan kafes hayatında soğuklardan genelde etkilenen bir tür olduğundan dolayı hastalıklar kaçınılmazdır. Bu konu hakkında sizleri bilgilendirmek istedik
Yazarı Kim?
Yayıncı Adı(Kaynak)
Papağanlar Portalı
Kaynak Logosu

Ayrıca Kontrol Edin

Papağanlarda Probiyotik Kullanımı

Papağanlarda Probiyotik Kullanımı

Probiyotik, Papağanlarmızda en sık görülen ve bazen de üzücü sorunlara yol açabilen mikroplar, bağırsak enfeksiyonu …

Papağan İshali Nasıl Geçer?

Papağanlarda İshal

Papağan besleyen birçok kişinin de bildiği gibi genelde bu canlılarda nedeni birçok şeye bağlı olabilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.