Hastalıklar

Cennet Papağanı Hastalıkları

Cennet Papağanı Hastalıkları

Cennet Papağanı Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Papağanlar dayanıklı canlılardır. Eğer Cennet papağanınızın hijyen kurallarına dikkat ederseniz, kafesin bulunduğu ortama ve ortamın özelliklerine de dikkat ederseniz Cennet papağanını kolay bir şekilde hastalanmayacaktır.

Cennet papağanları ayak, göz, gaga hastalıkları ve tedavi yöntemleri

Cennet papağanları çok sık hastalanmazlar fakat hastalandıkları zamanda en sık karşı karşıya kalınan hastalık durumu da Cennet papağanın ishal olmasıdır. Eğer ishal durumu fark edildikten sonra Cennet papağanının sağlık durumu kontrol altına alınıp tedavisi başlatılmazsa çok kısa bir sürede hastalık ilerler ve Cennet papağanınızın hayatını kaybeder. Cennet papağanlarıda doğada bulunduklarında sürekli olarak sürü şeklinde hareket etmektedir. İçgüdüsel olarak bu doğrultuda hareket eden Cennet papağanları aynı kafes içerisinde bulundukları aile fertlerine hasta olduklarını belli etmezler ve diğer Cennet papağanlarını etkilemek istemezler. Bu sebepten dolayı Cennet papağanlarının hastalığının tanısını koymak zor bir durumdur. Genel olarak karşılaşılan diğer Cennet papağanı rahatsızlığı ise tüy yolunmasıdır. Cennet papağanlarıda kendi tüylerini yolabilir ve derilerinin kanamasına ve mikrop kapmasına yol açabilir. Bu durumun başlıca sebebi ise Cennet papağanınızın stres yaşıyor olmasıdır. Uzman bir veterinerden destek aldıktan sonra gerekli olan merhemleri Cennet papağanınıza uygulamalı ve ekstra ilgi göstererek, Cennet papağanınızın mutlu olmasını sağlamanız gerekir.

Cennet Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı?

Ayrıcada Cennet papağanınızın kafesinin bulunduğu yer ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Cennet papağanınız soğuğada maruz kalırsa bronşit olabilir ve hastalığı ilerledikten sonrada ateşi çıkabilir hatta astım hastası bile olabilir.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzman Görüşleri “Cennet Papağanı Hastalıkları

 1. Papağan Sahibi Hasan Güngör Hasan Güngör dedi ki:

  Sevda papağınımın birinin üst gagası diğerlerinden uzun. Arkadaşım mantar olmuş tedavisi yok dedi. Diğerlerinden ayırdım. Hareketleri normal. Gaga çevresinde tüy dökülmesi yok. Ne önerirsiniz. Teşekkür ederim.

  1. Papağan Sahibi Ömer Yetim Ömer Yetim dedi ki:

   Merhabalar Hasan Bey, bu durum için en basit yöntem kafes içerisine gaga taşı koymanızı öneririz.

   1. Papağan Sahibi Özlem Özlem dedi ki:

    Cennet papanimin boynu sis neyi var

  2. Papağan Sahibi Sevcan Sevcan dedi ki:

   Merhaba cennet papağanımin ayakları sanki donmuş gibi açık Bi şekilde duruyor penceleri kıvırıp çubuk üzerinde duramıyor. Bu nedenle sürekli yerde duruyor. Yemek iniyor ucmada da sorun yok fakat sanırım kakasinda da sorun var isal gibi. 2 kuş olduğu için hangisi o şekilde yapıyor yakalayamadım ama sanırım ayaklar sorunlu olan yapıyor diğeri gayet sağlıklı görünüyor

 2. Papağan Sahibi İlhan Yeşiloğlu İlhan Yeşiloğlu dedi ki:

  Merhabalar
  Cennet papağanımızın dün akşam hiç birşeyi yokken sabah baktığımızda gözlerinin etrafındaki bütün tüyleri dökülmüştü.Gün içerisinde de yavaş yavaş ilerledi.Sanırım eşine de bulaştı.Hareketleri gayet normal fakat ara ara kaşınıyor.Önerebileceğiniz birşeyler olabilir mi yoksa ihmal etmeden hemen bir uzmana gösterelim mi?

  1. Papağan Sahibi Ömer Yetim Ömer Yetim dedi ki:

   Merhabalar, uzmana göstermenizde fayda var. Kuruma hastalığından şüphe uyandırdı.

 3. Papağan Sahibi Hacer öner Hacer öner dedi ki:

  Papağanımız yavru dengede duramıyor yuvadan ayırdım napabilirim yardımcı olurmusunuz?

 4. Papağan Sahibi Tansu Tansu dedi ki:

  Cennet papaganim kafesin dibinde oturuyor hasta gibi duruyor hiç ötmüyor ve içmiyor bı kaç gündür böyle ne yapabilirim

 5. Papağan Sahibi Tansu beytekin Tansu beytekin dedi ki:

  Cennet papaganim kafesin dibinde oturuyor hasta gibi duruyor hiç ötmüyor ve içmiyor bı kaç gündür böyle ne yapabilirim

 6. Papağan Sahibi utku utku dedi ki:

  hey merhaba bir süre önce aldığım cennet papağanım gayet sağlıklıydı fakat artık yürüyemiyor ayağında morluklar var bunu nasıl tedavi edebilirim

 7. Papağan Sahibi REMZİ REMZİ dedi ki:

  Cennet papaganin halsiz ve gözleri kısık ne yapmam lazım acil

 8. Papağan Sahibi Mert Mert dedi ki:

  Cennet papağanım var dunden beri ayakları yere yapışık egik bir şekilde yürüyor hatta yürümekte güçlük çekiyor hep uyku halinde dunden beri kafasını çevirmiş bir şekilde duruyor nedeni nedir.