Hastalıklar, Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü

Oldukça fazla karşılaşılan sorunlardan biri olan muhabbet kuşu tüy dökümü önemli bir konudur. Muhabbet kuşlarında tüy dökülmesini iki gruba ayırmak gerekir. Tüy dökülme nedenlerinden birincisi fizyolojik, ikincisi ise patolojik tüy dökülmesidir. Fizyolojik olarak karşılaşılan tüy dökülmesinde herhangi bir problemden kaynaklanmayan, normal olarak kabul gören dökülmelerdir.

Patolojik olarak isimlendirilen tüy dökülmesi ise herhangi bir hastalık veya sorun ile ilgili olan tüy dökülmeleridir. Muhabbet kuşları yapıları gereği hassas oldukları için karşılaşılan sorunlar da oldukça fazla gözlemlenir. Daha ciddi sorunların yaşanmaması için, muhabbet kuşlarının ortam koşullarına, sıcaklıklarına, hijyenine ve beslenmelerine dikkat edilmesi önemlidir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökmesi

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme

Muhabbet kuşlarında pek çok diğer kuş tüylerinde türlerinde bulunduğu gibi iki ayrı tüy vardır. Bu tüyler ise kalın ve ince olarak isimlendirilir. İnce ve kalın tüyler arasındaki farkı tespit edebilmek için bir değerlendirme yapılması gerekir. Genel itibariyle ince tüyler yumuşak, esnek, genelde beyaz renk olarak kendini gösterirken, kalın tüyler kuşun rengini meydana getiren ve sert yapıda yer alan tüylerdir.

Vitamin eksiklikleri olduğu zaman muhabbet kuşu tüy dökme sorunu ile karşılaşılır. Veteriner hekiminin tavsiye ettiği kuş vitaminleri takviyesi ile vitamin desteği sunularak kuşların tüy dökme sorunu ortadan kaldırılabilir. Kuşlar küçük ve hassas oldukları için, düzenli bakım ve tedavilerinin ön planda bulundurulması gerekir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Beslenme

Muhabbet kuşlarının bakımında oldukça hassas olmak gerekir. Özellikle muhabbet kuşu tüy dökümü beslenme süreci ayrı bir önem taşır. Veteriner hekime gözükerek gereken vitamin tavsiyesinin verilmesi, tüy dökülmesi sorununun kaynağına bağlı olarak önemli etkiler gösterir. Tüy dökümü kuşlarda normal bir süreçtir ve doğal olarak tüylerin yenilenmesi için gerçekleşir.

Çünkü kuşların tüyleri özelliklede doğal yaşamlarında zaman içerisinde deforme olur. Bu nedenle yenilenmesi gerekir. Bu dönemde beslemesi ile ilgili birtakım değişikliklerin meydana gelmesi gerçekleşir. Kuşa verilen yemlerin çok güçlü olması nedeniyle bünyesinin aşırı yüklenmesine neden olabilir.

Muhabbet Kuşu Neden Tüy Döker?

Muhabbet Kuşu Tüy Dökmesi

Yeni tüyler çıktığı zaman muhabbet kuşu tüy dökmesi sonucunda kuşun rengi daha canlı ve parlak bir dokuda bulunur. Bunun yanında oldukça temiz bir görüntü gerçekleşir. Kuşların tüy dökümüne girdiğine birtakım belirtiler ve unsurlar vardır.

Genel anlamda muhabbet kuşunun tüy dökme sürecinde yem tüketiminde azalma ve halsizlik hâkim olur. Hareketsiz bir biçimde bir köşede bekler ve yalnızca olanları izlemekle yetinir. Bununla birlikte, muhabbet kuşlarının tüy dökümünde birtakım konulara önem vermek gerekir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Beslenme

Muhabbet Kuşu Neden Tüy Döker?

Kuşların tüy dökümü gerçekleştirmesinde en büyük nedenlerden bir tanesi mevsim değişikliği ya da psikolojik etkenler olarak sıralanabilir. Genel mevsim geçişlerine bağlı şekilde muhabbet kuşlarında tüy dökülmesi senede bir ya da iki kez ortaya çıkar. Bu anlamda muhabbet kuşu neden tüy döker sorusu için verilen cevap belirli zamanların bulunmasıdır. Tüy dökümü vakti geldiğinde muhabbet kuşları kış zamanından kalan kalın tüylerinin dökülmesini sağlayarak mevsimsel olarak hazırlık sürecine girerler.

Muhabbet kuşlarının tüy dökümleri zamanlarında, kuşların tüy dökme süreleri ve bu dönemi nasıl atlattıkları önemlidir. Bu süreler yaklaşık on veya on beş gün devam eder. Muhabbet kuşunun beslenmesinde değişiklikler fark edildiğinde veteriner hekimin tavsiyesi ile kuş vitaminleri ile alınarak destek sağlanmalıdır.

Bununla birlikte, sklıkla görülen muhabbet kuşu tüy dökme sebepleri arasında muhabbet kuşunun bulunduğu yer hava almadığında, bir başka deyişle kuşun devamlı kapalı bir ortamda kalması tüy dökümüne sebep olabilir. Aşırı dökülmelerde, kaşıntı, parazit, hastalık bulaşma ihtimali akıllara gelmelidir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle