Papağan Türleri

Afrika Gri Papağanı – Kongo

Gri Papağanlar Hakkında Bilgi

Kongo Jako Papağan & Kongo Jako
(Psittacus erichatus erithatus)

Afrika Gri papağanı; papağan grubu içinde her zaman zekâları, konuşma yetenekleri ve bunu mantıklı kullanabilme yönleri ile en çok tercih edilenler arasına girmiştir. Görüntüleri birçok papağan türüne göre daha sade olmasına rağmen, bu yetenekleri insanı her zaman şaşırtan boyutlarda olmuştur. Gri papağanlar diğer türlere kıyasla daha meraklı bir o kadar da kuşkucu ve zor güvenen bir papağan cinsidir. Daha hassas canlılar oldukları için de, diğerlerin seyrek görülen birçok sorun grilerde daha sık karşımıza çıkar. Bunların başında da papağan sahibinin korkulu rüyasıdır. Ama biz bugün bu konuya değinmeden yüzeysel geçip daha çok gri papağanların kendi arasında oluşturduğu 3 türden ve bunların farklılıklarından bahsetmek istiyoruz.

Kongo Jako Papağan Özellikleri

Gri Papağanlar; Yaygın ve bilinen diğer isimleri ile jakolar 3 tür olarak bilinmektedir.

1-Tür : Bunların en çok bilineni ve herkesin tercih ettiği dominant denilen formda olan Kongo Jakolardır.(Psittacus erihacus erithacus). Ebatları 32 – 35 cm(Bölgesel olarak bazen 38 cm olanları da görmek mümkündür)dir. Ağırlıkları ortalama 400 – 490 gramdır.

2-Tür: Ghana veya Principes(Psittacus Erithacus Princeps) adalarından geldiğinden bu adı alır. Bunlar Kongolardan aslında görünüm olarak çok farklı olmamakla beraber bölgesel ton farkları(daha koyu olmaları gibi) ve ebatlarının daha(31 cm ortalama ve 350 – 450 gram arasında) ufak olmasıyla ayrılan Jakolardır. Birçok kişi Kongo aldığında aslında 2. Tür olan Ghanaya sahip olduğunun farkına varmaz bile… Ancak tesadüfen bir Kongo ile yan yana geldiğinde bu durum fark edilir. Çünkü Ghanalar, Kongolar yan yana durduklarında onlara kıyasla daha narin ve minyon görünürler.

3- Tür : (Psittacus erihacus timneh) Jakolardır. Ebatları 30 cmdir. Ağırlıkları 290 – 350 gram arasında olan timnehler, Kongolara göre daha koyu gridirler. Kanat üstleri hafif kahve tonuna dönük bir renkte olur. Ayrıca gaga renkleri (gaga üstü) kemik bej tondadır. Kongolarda kırmızı olan kuyruklar bunlarda pas renginde, bordoya çalan bir tondadır. Bu sebepten bunlara halk arasında bordo kuyruk da denir. Kongoların ihtişamı ile kıyaslandığında timnehler çok daha minyon olan ebatları ile dikkat çekerler.

Jako Kongo ve Timneh Farkı

Türleri kendi arasında incelersek; Kongo ve Ghanalar zaten birbirlerine benzediklerinden söylenecek çok fazla şey yoktur. Fakat her ne kadar jako da olsa bahsedilen renk farklarından dolayı timnehler maalesef birçok kişi tarafından yanlış tanınıyorlar.

Kongo Jako Papağan Fiyatları & jako kongo satılık

2020 yılına girmiş bulunmaktayız artık jako kongo fiyatları en günce hali yetişkin fiyatları 1500₺ – 2500₺ arasında olması gereken fiyatıdır. Bu belirttiğimiz fiyat sosyal medya hesabımızdan bize ulaşan bir papağan sever dostumuzun belirtmesine göre piyasada 6000₺’den aşağı jako papağanını veren yokmuş. Biz burada yanlış fiyat verip insanları kandırmak gibi amacımız yok fakat bir jako papağanı ederi bizim görüşümüze göre 1500₺ – 2500₺ arasındadır.

Kırmızı kuyruk kongo jako olarak da bilinen bu zeki papağanlar ülkemizde oldukça yüksek sayıda nüfusa sahiptirler. Büyük papağan standartlarında olan afrika papağanıdır. Anavatanı Kamerun olan papağan kaçakçıları mesken tuttuğu papağan cinsidir.

Genelde tüm papağanlar gibi griler de, ölmüş veya yaşlı ağaç tepelerinde, derin oyuklarda dal oyuklarında yuva yaparlar. Yuvaya malzeme taşımazlar, zira gagaları ile kemirerek derinleştirdikleri yuvada dolan ağaç talaşı gerekli yuva malzemesi vazifesi görür. Yumurtlama – eşleşme dönemlerinde çiftler sürüden uzak bir köşede konaklar ve genelde her ağaç sadece tek bir çift yuvalanır. Yalnızca Prîncipe’de bir ağaçta 2 çiftin yuvaladığı ve Ghana’da da, bir ağaçta üç yuva oyuğu olduğu da tespit edilmiş veriler arasındadır.

Jako Kongo Papağanı

Gerilerin bir özelliği de monogam yani tek eşli olmalarıdır, seçtikleri eşle ölene kadar beraber kalmayı tercih ederler.

Erkekler yumurtlama başlangıcında aktif görev almaz daha sonra yavru beslenme ve bakımında yardımcı olurlar.

Robiller’e göre ana yumurtlama dönemleri bölgelere ve yağmurların gelişine göre Mayıs – Aralık ayları arasında değişmektedir. Batı Afrika, Prîncipe ve Gabun’da Kasım – Nisan ayları aralığında yavrulama olur. Doğu Afrika da ise Mayıs – Haziran aylarında yumurtlama olur. Zaire’de ise Mayıs – Aralık aylarında yumurtlama dönemine girerler. Bu fark elbette ki bulundukları bölgelerin iklimsel değişimlerde olmasından kaynaklanmaktadır.

Yuvaları çok büyük olmamakla birlikte bir dönemde 3 ile 5 arasında yumurta yaparlar.

Gri Kongo Jako Papağanından Güzel Görüntüler Sizlerle

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle