Papağanlar

Kamerun’da Gri Papağan Kaçakçılığı

Kaçak Papağan Haberi

Kendilerinden uzun zamandır şüphe edilen 2 kişi kısa süre önce; Kamerun’da ki Nasyonal Park ve civarında yılda yaklaşık 5000 adet “Gri Papağanı” kaçak yoldan yakaladıkları gerekçesi ile tutuklandı. Bu tutuklama; bölge korucuları, hayvanları koruma derneği görevlileri, polisin ve WWF(World Wildlife Fund) ekiplerinin ortak çalışması neticesinde gerçekleştirildi. Adamların bir tanesi Lobeke’nin güneydoğusunda bir evde, yetkililerle ve korucularla girdiği bir arbede sonucu kolundan vurularak yakalandı.

Diğer papağan kaçakçısı ise; Lobeke de orman açıklığında papağan yakalama girişimi esnasında tespit edilip tutuklanmıştı. Bahsi geçen 2 kaçakçının uzun yıllardır birlikte çalıştığı belirlenmişti. Şu anda da, bu yıl içinde 1000 adetten fazla papağanı vahşice katletmek suçu ile gözaltına alınmış bulunmaktalar.

Kaçak Papağanlar

Geçen yıl da; 167 papağanın(papağanların hepsinin kafası kopartılmıştı) katledilmesi gerekçesi ile Lobeke yakınlarında tutuklanan kaçakçılardan bir tanesi, korucuların elinden kaçmayı nasılsa başarabilmişti. Bahsi geçen kaçakçının evinde yapılan tahkikatta birçok yasa dışı nesene yanı sıra el bombası da bulunmuştur. Bu 2 kaçakçı papağanları yakalamak adına; yetkililerin bildiği dışında yeni bir yöntem geliştirmişler. Papağanların kafasını kesip tüylerini de yoluyorlar fakar kesik kafaların ve tüylerini bu işte ne şekilde kullanıldığı ise yetkililerce henüz açıklanamamış olarak sırrını korumaktadır. Kendisinden şüphelenilen diğer bir şahıs ise; yine yakın zamanda 353 adet kesik papağan kafası ve yaklaşık 2000 adet papağana ait olduğu düşünülen papağan(yolunmuş) tüylerinin nakliyesi esnasında bölge korucuları tarafından ele geçirilmiş. Tutuklu “bu papağanlara ait atıkların, kardeşi ruh hastası olan bir tıbbiyeciye, onun tedavisinde kullanılmak üzere satıldığını” itiraf etmiştir.

Papağan Kaçakcılığı Haberi

Kamerun’un doğusundaki bölge korucuları yöneticisi; bu papağan kafalarının tahminlere göre Hindistan ve Çin’e diğer tüy kısımlarının ise Nijerya’ya ihraç edildiğini belirtmiştir.

Yapılan bu yeni tespit neticesinde; korucular ve doğal hayatı koruma dernekleri “kaçakçıların bu yeni papağan yakalama yöntemini ve ihracatlarında izlenilen rotayı, en kısa sürede belirlememiz gerekiyor ki; ona göre gerekli önlemleri alabilelim. Bu yönde ortak çalışmalarla yapılacak dikkatli araştırmalar ve incelemelerle doğru stratejiler belirlenebilir. Bu sayede de, gri papağanların giderek azalan neslinin, tükenmesi önlenmiş olur” şeklinde fikir birliğine varmışlardır.

Kamerun’dan ihraç edilen papağanların nerdeyse %80 inin, yüksek sayıda gri papağana ev sahipliği yaptığı bilinen Lobeke Nasyonal Park’da yakalandığı bilinmektedir.

Her yıl bahsi geçen bu yörede yaklaşık 15.000 adet papağan yakalanmakta ki; bunların zaten yarısı kötü nakliye koşulları nedeniyle yolda ölmektedir. Çünkü papağan kaçakçıları, sayısız kontrolleri atlatabilmek adına çoğunlukla gece naklediyolar. Bu da zaten nakliye koşullarını papağanlar için zorlaştıran ayrı bir durum teşkil ediyor.

Kaçak Papağan

Kaçak Papağan Haberi

Kamerun’da gri papağanlar yüksek düzeyde koruma altına alınmış grubun içinde sayılan türlerdendir. Gri papağan; ancak Orman Korucuları ve hayvanları koruma makamı(bizdeki Tarım ve Köy işleri gibi bir birim) tarafından verilecek özel bir izinle yakalanabilir. 2007 yılında CITES-1(Convention Internatioanl Trade İn Endangered Species of Wild Fuana and Flora) komitesi 5 ayrı ülkeye, gri papağanlar için 2 yıllık bir ihracat yasağı getirilmesi de önermişti ki; bu ülkelerin içinde Kamerun da vardı.

Gri papağan nüfusunun bu tehdit edici azalması, sıkılaştırılan kontroller, getirilen ağır cezalar ve komite tarafından yapılan ihracat yasağı, bu işten sadece elde edeceği kârı düşünen kaçakçılar üzerinde maalesef hiçbir şekilde etkili olmamıştır. Sevindirici olan tek durum ise; gri papağanların vahşice katledilip kafalarının koparılması yönteminin keşfi neticesinde çevre ve doğal hayatı koruma organizasyonu koruma savaşında yeni taraflar ve ekipler oluşmuştur.

Kaçak Jako Papağan

Yetkiler bu savaşta onları sevindiren tek olayın “bahsi geçen 2 kaçakçının yakalanmış olması sayesinde yeni yöntemlerini daha çabuk öğrenme şansımız doğdu. Böylece de, Kamerun’un güneydoğusundaki bölgede hayat bulan bu katliamı kısa sürede bastırma imkânları geliştirebileceğimize inanıyoruz” şeklinde açıkladılar.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle