Hayvanlar, Papağanlar

Yeni Delhi’de 150 Papağana El Konuldu

kaçak papağan

Kaçak Papağan Haberi

Yeni Delhi kuzeydoğu bölge polisi, PDF(Hayvanları koruma organizasyonu) çalışanlarının yardımı ile Seelampur da, Yeni Delhi’nin doğusunda kalan bölgede, yaklaşık 150 adet papağanı ele geçirdi. Konuyla ilgili, yasa dışı papağan ticareti yapan kişi tutuklanmıştır. PDF çalışanlarının yaptığı açıklamaya göre; ele geçen papağanları çoğu Afrika ve Asya da yaşayan halkalı papağanlardır.(Psittacula Krameri). Özellikle Asyada yaşayan ve Hindistan’da nesli tükenmiş türleri koruma yasasında(4. maddesi) listelenmiş olan Aleksander Papağanı(Psittacula Eupatria) türlerinden oluşmaktadır. Eşe geçen 3 adet kuş ise nadir bulunan türler grubundadır. Ama isimleri tam olarak belirlenememiştir. Uzmanlar tarafından incelemeye alınmıştır. 150 adet kaçak papağanlar bahsi geçen bölgede bir evde 2 adet kafes içine hapsedilmiş olarak bulduklarını da üzülerek sözlerine eklemiştir. Alanları o kadar darı ki; zavallılar üst üste istiflenmiş halde birbirlerine sokulurken istem dışı yaralanmalara da sebep olmuşlardır.

kaçak papağanlar

Papağan Ticareti

PDF çalışanları; ele geçen kuşların içinden hasar almamış 35 adet  kaçak papağanı Seelampur polisi yetkililerine vermiştir. Kalan kuşları da tedavi edilebilmeleri için hemen bir kuş tedabi merkezine nakletmişlerdir. Çalışanların daha sonra yaptığı açıklamaya göre; maalesef 40 adet papağan içinde bulundukları sağlıksız koşullar nedeniyle hayatta kalmayı başaramamışlardır. Diğerlerinin bakım ve tedavisi ise sürmektedir. Papağanların yakalandıkları evde yapılan araştırmada duvarlarda asılı ve içinde yem artıkları olan birçok kafes bulunmuştur. Bu ticaretin buradan yapıldığı böylece tespit edilmiştir.

kaçak papağan haberi

Bu konuda polis olayı yargıya, 1972./AK/(2) türleri koruma yasasının ihlali olarak iletmiştir.

(1) PFA = People for Animals; hayvanları koruma organizasyonudur. 1996 da, Hindistan Eyaleti Karnataka’nın başkenti Bangalor da kurulmuştur.

kaçak sultan papağanı

Kaçak Papağanlar

Wild Life Protection Act 1972 yasası, 1972 de, yabani avlanmayı ve yasa dışı hayvan ticaretini önlemek, kontrol edebilmek açısından Hindistan hükümeti tarafından kabul edilmiştir. 2003 yılında ise bu yasada ki ceza kapsamı, yapılan bazı değişikliklerle, ihlal durumunda, daha da ağırlaştırılmıştır. Bahsi geçen yasa 6 maddeden oluşmaktadır. Bunlar işlenen suçun basamaklarına göre ceza verilmesi konusunu içermektedir.

kaçak jako papağan

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle