Hastalıklar, Papağanlar

Psittakoz Nedir?

Psittakoz Nedir?

USA’da Hasta Papağan Satışı Nedeni İle Psittakoz Tehditi

Minnesora(USA) Sağlık Bakanlığı’na geçen aralık ayında yaptığı açıklama da şunları söylemiştir: son 3 ay içinde evcil olarak kuş satın almış olan kişilerin Psittakoz hastalığına yakalanma tehlikesi içinde bulunduğunu belirtmiştir. Sağlık Bakanlığı alarmını, Minnesota, Shakopee de bir evcil dükkânı çalışanının, bu hastalığa yakalanması neticesinde harekete geçirdi. Psittakoz hasta papağanlardan insan bulaşabilen bir hastalıktır. Şehir yetkilileri, bus hastalığı taşıyan birçok kuşun, Minnesota’da, Ekim’den beri birçok evcil dükkâna dağılmış ve satılmış olduğu konusunda açıklama yaptı. 2 tane evcil dükkânı bu hastalığı taşıyan kuşları tespit edebilmiş ve derhal satışı durdurmuştu. Hastalıklı kuşların, Florida’daki belli bir satıcıdan geldiği de anlaşılmıştır. Papağan hastalığı olarak da bilinen Psittakozun, sağlık bakanlığı veterinerinin açıklamasına göre, henüz alıcıların hiç birisinde tespit edilememiş olduğu yönündedir.

Psittakoz Tedavisi

Psittakoz Nedir?

Sağlık Bakanlığı ve sağlık bakanlığına bağlı veterinerler, tedbir olması açısından tüm kuş alıcılarına, evcil dükkân sahiplerine ve çalışanlarına, grip ve benzeri belirtiler(ateş, titreme,üşüme,kas ağrıları, eklem ağrıları, nefes darlığı belirtileri ve öksürme gibi) yaşamaları halinde haber vermeleri konusunda uyarı da bulunmuştur. Açıklamalarında özellikle de, Psittakoz’un daha yaygın bilinen kuş gribi virüsü ile hiç bir yakınlığı olmadığını belirttiler. Bu hastalığın dikkate alınıp erken teşhis ve tedavi yapılmaması halinde, çok ciddi sorunlar doğurabileceğini söylediler. Fakat erken teşhiste ise kısa süreli antibiyotik tedavisi ile de kolayca atlatılabileceğini açıkladılar. Shakopee’de hastalanan dükkân çalışanı, erken teşhis edilip kısa sürede iyileştirilebilmiştir. Kimliği belirtilmeyen bir bayan da ise, hastalıklı kuş dışkısı ile temas etmesinden dolayı daha ciddi bir üst solunum yolu sorunu oluşmuştur. Tedavi altına alınmıştır.

Veteriner hekimin yaptığı açıklamada ise Psittakoz hastalığına neden olan bakterinin, hastalık belirtisi göstermeyen kuşlarda da, taşıyıcı olarak bulunabileceğidir. Fakat bunun genelde bu şekilde olduğunda insana bulaşma riskinin çok nadir gözlemlenmiş olduğu şeklindedir.

Psittakoz Papağan

Psittakoz Tedavisi

Bu hastalığa yakalanmış olan kuşların genellikle mat bir görünüm ve ishali olur. Bu olayda bahsi geçen kuşların birçoğu, yetkili veterinerler tarafından muayane edilir. Hasta olanlar derhal tedaviye alınıp iyileştirilebilmiştir. Bu sayede de geri iade edilme veya imha edilme durumları söz konusu olmamıştır.

Florida Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise başta Minnesota ve kendi bölgelerindeli diğer eyaletlerde bu hastalığa maruz kalan kuşların evcil hayvan dükkânlarına satılmış olabileceği konusunda uyarmıştır. Sağlık bakanlığı yetkili veterineri; Florida da bulunan bahsi geçen satıcının ismini henüz açıklamaya yanaşmamıştır. Sadece ilgili satıcının, bu sorunu çözmek üzere, gereken tüm önlemleri ve aşamaları, uygulamaya koyduğunu belirtmiştir.

Psittakoz Muhabbet Kuşu

Psittakoz Muhabbet Kuşu

Merkezi Phoenix’de bulunan hayvan ticareti kuruluşu sözcüsü bu konuda; ilgili satıcının ilerleyen birkaç gün içinde, sorunu fark ettiği anda, tüm satışlarını durdurduğunu da garanti vererek açıklamıştır. Minnesota bölgesi dışında da, kuş alıcısını satıcıdan veya alıcıdan herhangi bir hastalık belirtisi haber gelmemesine rağmen, hemen konudan haberdar edip gereken önlemleri aldık, diye de açıklamasına ekledi.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle