Hastalıklar, Papağanlar

Papağanları Hastalıklardan Koruma

Papağanı Hastalıklardan Koruma Yöntemleri

Sağlıklı bir papağan sahip olmak, her papağan severin en büyük arzusudur papağanını hastalıklardan korumak. Satın alınan papağanın sağlığını sürdürüp, uzun yıllar birlikte olmak ise, hep bizim hem de kanatlı dostlarımızın en büyük hakkıdır.

Doğadaki kuşlar, eksikliğini hissettiği yem vb. tüm maddeleri arayarak bulur. Böylelikle sağlık sorununun yaşanması minimal seviyeye iner. Kafes ortamında ise kanatlı dostlarımız, ancak bizim ona sunduğumuz imkânlar doğrultusunda yaşamlarını devam ettirirler. Bu nedenle olmazsa olmaz maddelerin ona zamanında ve yeterli miktarda sunulmaması durumunda, bir takım sağlık problemleri ortaya çıkar. Hatta ölüm gibi üzücü problemler bile ortaya çıkabilir.

Papağanların hastalanmamaları konusunda, şu hususlara dikkat edilmelidir;

 1. Papağan Hastalıkları BelirtileriKaliteli yem kullanmalısınız. Kullandığınız yemin hijyen ve tazelik kurallarına uygun olması gerekir.
 2. Kaliteli içme suyu kullanın. Kendinizde olduğu gibi, kanatlı dostlarınız verdiğiniza suyun kalitesinden emin olun. Hepimizin bildiği gibi, enjektif hastalıklar yem ve sulardan bulaşır.
 3. Ona her gün taze meyve ve sebzelerden sunun. Yenilmeyenleri en geç 2-4 saat sonra kafesten alıp, yerine yenilerini ekleyin.
 4. Papağanlarınızın strese girmesini engelleyin. Stresin çevresel ve psikolojik birçok sebepleri vardır. Kısa sürede bu sebepleri saptayıp, ortadan kaldırılmasına yardımcı olun.
 5. Kanatlı dostlarımızın hava akımına ve kötü havalı ortamlara maruz kalmasına engel olun. Papağanlar solunum sistemi hastalıklarına son derece duyarlıdır. Kötü ortamlar vücut direncini düşürerek bu hastalıklara zemin hazırlar.
 6. .”Meşgul papağan, mutlu papağandır” Sloganını hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Gün içerisinde onu oyalayacak oyuncaklar vermelisiniz.
 7. Fare, böcek gibi hastalık taşıyan canlılardan uzak tutun. Yemlerinin de uygun koşullarda saklanarak bu tür haşereler tarafından enfekte edilmesi mutlaka engellenmelidir.
 8. Kafes, yemlik, suluk, tünek vb. aksesuarların temizliğine son derece dikkat edin.
 9. Spreyleme yöntemi ile papağanınızın ıslanması, onu son derece mutlu edecektir. Kışın öğle saatlerini tercih edin.
 10. Uzanmış gaga ve tırnaklar için ona doğal ağaç dalları verin. Tüneklerin de doğal ağaçlardan yapılmış olmasına özen gösterin.
 11. Eşleşme dönemlerinde daha fazla besin, vitamin ve minarellere ihtiyaçları vardır. Doğru kaynaklara ulaşarak bu miktarların papağanınıza veilmesini sağlayın.
 12. Kanatlı dostlarımızı günde en az 2 kez kontrol etmeli ve hastalık varlığını kısa sürede tespit etmeliyiz. Hastalık durumunda en kısa sürede tedaviye başlanması için girişimde bulunmamız gerekir. Hepimizin bildiği gibi papağanlar, hastalıklarının son dönemlerine kadar rahatsızlıklarını belli etmemeye çalışırlar. Bu nedenle saatlerin bile tedavi açısından büyük önemi vardır.
 13. Evdeki kedi, köpek gibi diğer evciller ile olan ilişkilerini çok iyi ayarlamamız gerekir. Bu canlıların kanatlı dostlarımıza zarar vermemesi için gereken tüm önlemleri almamız gerekir.

Yukarıda maddeler halinde bahsetmiş olduğumuz tüm olasılıkları özenle takip etmenizde papağanınız için oldukça önemi yüksektir. Bu konuda bizlerden destek alabilirsiniz. Facebook ve web sitemizde iletişim formları veya yazı aşağısındaki yorum bölümünden sorun ile alakalı bize yazarsanız alanında uzman arkadaşlarımız hızlı bir şekilde cevap verecektir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle