Papağanlar

En Yaşlı Papağan Fosili Danimarka’da

1 Metrelik Papağan Fosili Bulundu

En Yaşlı Papağan Fosili Danimarka’da Bulundu.

Danimarka’nın kuzeybatısında bilim adamları tarafından 55 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlenen bir papağan fosili bulundu.

Yakın zamana kadar papağanların ana merkezlerinin güney bölgelerde olduğu gerçeği ise, bu fosilin bulunması ile sorgulanmaya başlandı.

Papağan Fosili Bulundu

Bu güne kadar güney bölgelerde bulunan papağan fosillerinin en yaşlısı, 15 milyon yıllıktı.

Bu yeni bulunan fosilin çok daha eski bir döneme ait olması, bilim adamlarına, papağanların düşünülenden daha eski olduğunu ve esas yaşadıkları yerlerin aslında kuzey bölgeler olduğunu fakat daha sonrasında değişik türlere ayrılıp, güney bölgelere doğru yayıldığı bilgisini getirdi.

1 Metrelik Dev Papağan Fosili Bulundu

Bulunan fosilin çok küçük bir kemikten ibaret olması nedeniyle bunun papağangillere ait olduğunu tespit etmek bilim adamları için bir hayli zor olmuştur. Yinede bu gruba sokulmasına neden olan ana özellikler fosil üzerinden tespit edilmiştir.

1(bir) Metrelik Papağan Fosili

Bilim adamlarının yorumuna göre; bu fosilin ait olduğu papağan ebat olarak sarı yanaklı kakadularla kıyaslanabilir. Bu papağan kuzey bölgelerde yaşadığı sıralarda ise Kuzey Avrupa sıcak iklim dönemlerini yaşamaktaydı.

Konuya yönelik Norfolk Doğal Yaşam Müzesi bilim adamlarından gelen ek bilgiye göre; Almanya’nın büyük bir kısmı, İngiltere’nin güneydoğusu ve Danimarka, büyük bir tropik alanla kaplıydı. Dinozorların bileneslinin tükenmesi üzerinden daha henüz 10 milyon yıl geçmiş olduğu düşünülen o dönemler de hayvanlar âleminde de alışılmışın dışında gelişmeler yaşanmaktaydı.

Kaynak : zdf.de

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle