Sultan Papağanı

Lutino Sultan Papağanı

Lutino Sultan Papağanı

Lutino Sultan Papağanı Özellikleri ve Bakımı
Sarı ve beyaz renklere sahip olan Lutino Sultan Papağanı, ayrıca turuncu beneklerede sahiptirler. Yüz kısımlarında sarı renkler görülebileceği gibi kanat kısımlarında da sarılıklar olabilmektedir. Hatta neredeyse tüm vücudunun sarı renge sahip olduğu bilinen Lutino Sultan Papağanları da vardır. En çok rastlanan Sultan Papağanı türlerinden biri olan Lutino Sultan Papağanlarının ayakları ve gagalarında da pembe renkler bulunmaktadır.

Lutino Sultan Papağanı Özellikleri

Limon olarak anılan sultan papağan türlerinden olan Lutino’lar en beğenilen türler arasında bulunmaktadır. Vücutları genellikle beyaz ve sarı renklerden oluşmaktadır. Tamamı ile sarı renge ya da tamamı ile beyaz renge sahip olabilecekleri gibi yarı yarıya şeklinde de bulunabilmektedirler. Dişi ile erkeği birbirinden ayırmanın zor olduğu bu türün yanaklarında turuncu beneklerde bulunmaktadır. Tırmanmayı seven bu türler için kafesin içine birçok tünek koymalısınız. Bu durum papağanlarınızın oldukça hoşuna gidecektir.

Lutino Sultan Papağanı Ne Yer?

Sultan papağanı yemi genel anlamda yemlerinin besleyici olması gerekmektedir. İlkokulda çimlendirme işlemi yaptığımız gibi aldığınız yemlerinde kalitesini bu şekilde test edebilirsiniz. Kaliteli bir yemin en az %70 lik bir diliminin çimlenmesi gerekmektedir. Bizlerin size tavsiyesi papağanın bulunduğu kafese bir kap su ve iki kap yem koymanızdır. Bir yemek kabına size anlattığımız testi başarılı bir şekilde geçen yemlerden, diğerine ise meyve gibi şeyler koyabilirsiniz.

Lutino Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı Dişi - Erkek

Lutino Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Albino, Pied ve Lutinı gibi papağan türlerinde dıştan bakıldığı zaman cinsiyetlerini ayırt etmek oldukça zordur. Bu sebep ile yanlış sonuçlar elde etmek kaçınılmazdır. Bu tarz papağanların cinsiyet ayrımı genellikle ses ile yapılmaktadır. Konuşamayan dişi papağanlar sadece tek ses çıkarabilmektedirler. Erkek papağan türleri ise değişik ses tonlarında sesler çıkarmaktadırlar.

Tam anlamı ile doğru sonuç vermeyen bir diğer yöntem ise Lutino sultan papağanlarının baş bölgelerinden cinsiyet ayrımı yapmaktır. Bunu daha önce başarılı bir şekilde yapmış kişiler ile konuşarak öğrenebilirsiniz fakat size önerimiz lutinoların cinsiyet ayrımlarını sesleri ile yapmanızdır. Daha doğru fakat kesin olmayan sonuçlar alacaksınız.

Listeye geri dön

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir