Papağan Fiyatları, Sultan Papağanı

Papağan Fiyatları Sultan

Papağan Fiyatları Sultan

Sultan papağanları, kakadu ailesinin bir üyesi olan papağan cinslerindendir. Sultan papağanları ilk olarak 1700 yıl önce Amerika’da keşfedilmiş olup, daha sonra Avrupa’ya getirilmiş ve burada üretimine devam edilmiştir. 1900’lü yıllardan sonra dünyada popülerliği artan sultan papağanları, muhabbet kuşlarından sonra en fazla beslenen kuş türüdür. Sultan papağanları, Amerika’da keşfedilmiş olsa da anavatanı olarak Avustralya kabul edilmektedir. Papağan fiyatları sultan cinslerinde orta halli bir seviyededir.

Satılık Sultan Papağanı

Sultan Papağanı Cinsleri

Sultan papağanları, başlarının üzerindeki tüylerden dolayı bu ismi almışlardır. Bu tüylerden dolayı kakadu türündeki papağanlarla çok benzerlik gösterirler. Diğer papağan türlerinden fiziksel olarak farkları, kuyruk kısmının daha değişik olması ve yanağındaki lekedir. Sultan papağanlarının kuyrukları diğer papağan türlerine göre daha uzundur. Kendisine çok benzeyen kakadu papağanının kuyruğu ise kısa ve kare görünümündedir.
Sultan papağanları sıcak iklimi seven hayvanlardır. Bulunulan yerin sıcaklığı 15-16 derecenin üzerinde olmalıdır. Bakımı için en uygun sıcaklık aralığı ise 20-25 derece arasıdır. Daha düşük sıcaklıklarda hayvan hastalanıp sorun yaşatabilir. Papağan fiyatları sultan cinslerinde özelliklerine göre oldukça idealdir.

Satılık Sultan Papağanları

Sultan Papağanının İnsanlarla Etkileşimi

Sultan papağanları insanlarla çok iyi iletişim kurabilirler. Doğal yaşam alanlarında da sürüler halinde yaşadıklarından dolayı etkileşim kurma kabiliyetleri yüksektir. Sultan papağanları muhabbet kuşlarından daha büyük boyuttadır. Bu sebeple muhabbet kuşu kafesinde bakılması uygun değildir. Kendi boyutuna uygun kafeslerde tek ya da çift şeklinde bakılabilir. Her ne kadar bir kuşun konuşması için tek olması gerekir gibi bir inanış olsa da bu durum sultan papağanlarında için de geçerlidir. Sultan papağanı tek olarak bakıldığında sizinle iyi iletişim bağı kurabilir. Fakat çift olduğunda yanındaki papağanı arkadaş kabul edecek ve onunla iletişim kuracaktır. Tek olarak beslenen papağana ilgi gösterilmezse strese girebilir. Bu da hayvanın tüylerinin dökülmesine, içine kapanmasına ve yem yememesinden kaynaklı sağlık problemlerine neden olabilir.

Satılık Sultan Papağanları

Sultan Papağanı Ömrü

Sultan papağanları doğal yaşam alanlarında 20-25 yıla kadar yaşayabilirler. Hayvanın kafes içerisine atılması doğal olarak ömrünü de kısaltmaktadır. Kafes içinde yaşayan sultan papağanlarının ömrü ortalama 12-15 yıl kadardır.

Sultan Papağanının Genel Özellikleri

  • Sultan papağanları uçmayı seven canlılardır. Çok fazla kafes içerisinde kaldıklarında strese girer ve uçmak isterler.
  • Konuşması için sultan papağanı aldıysanız erkek cinsiyet seçmenizde fayda vardır. Erkek sultan papağanları konuşur ve ıslık çalar. Dişilerin konuşma ihtimalleri çok zayıftır.
  • Erkek sultan papağanları gösteri yapmaktan ve ilgiden çok hoşlanırlar. Dişiler saldırgandır, ısırma eğilimleri yüksektir.
  • Erkek sultan papağanlarının sesi kanaryaya benzer, dişilerin sesi ise çığlık benzeri cırtlak bir sestir.
  • Sultan papağanları insanlarla ve oyuncaklarla oynamayı çok severler.
  • Kalabalık ortamlardan hoşlanan sultan papağanları insanlarla iletişim kurmaktan çok hoşlanırlar.

satılık Sultan papağanı fiyatları

Sultan Papağanının İletişim ve Çiftleşme Özelliği

Sahibi ile kolay iletişim kurabildiğinden isteklerini rahatlıkla ifade edebilir. İlgilenilmediği anda strese girip ölüme kadar giden ağır sonuçları olabilir. Sultan papağanları tek eşli canlılardır. Geceleri dişi olan kuş, gündüzleri ise erkek olan kuluçkaya yatar. Sultan papağanları 6 ila 9 ay arasında ergenlik yaşarlar. Eş tutma dediğimiz uygun eş ile bir araya geldiklerinde çiftleşirler ve 12-15 gün arasında yumurtlamaya başlarlar. Her kuluçka döneminden sonra 1-5 arası yumurtası olur. Daha fazla sayıda yumurtlayan papağanlar da görülmüştür.

Sultan Papağan Hastalıkları

Sultan Papağanı Fiyatları

Papağan fiyatları sultan cinslerinde değişik fiyat aralıklarında olabilmektedir. Sultan papağanı fiyatları en sıradan papağan türü olan cennet papağanlarından pahalı, diğer papağan cinslerinden ise daha ucuzdur. Hayvanın yaşına göre fiyatları da farklılıklar gösterebilmektedir. Yavru olan sultan papağanları daha pahalı olmasına rağmen daha çabuk insana alışır ve daha çabuk konuşur. Yaşlı papağanların ise eğer halen konuşmuyorsa konuşturulması ve insana alışması zor bir süreçtir.

Sultan Papağanı Fiyatları 2016
Sultan papağanı fiyatları 2016 yılında 100₺ ile 150₺ arasında değişmekteydi. 2016 yılı enflasyon oranına göre oldukça uygun fiyatlara sahiplendirilmekteydi.
Sultan Papağanı Fiyatları 2017
Sultan papağanı fiyatları 2017 yılında 200₺ ile 250₺ arasında renk, tüy, cinsiyet ve tür bakımında değişiklik göstermektedir.
Sultan Papağanı Fiyatları 2018
Sultan Papağanı Fiyatları 2018 yılı içerisinde 300₺ ile 400₺ arasında değişmekteydi. Sultan papağanları renk, tüy, cinsiyet, cins gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
Sultan Papağanı Fiyatları 2019
Sultan Papağanı Fiyatları 2019 yılı itibari ile her yıl ülke enflasyonuyla beraber yükselmektedir. Pet shop mağazaları ve üreticilerden aldığımız bilgiye göre 400₺ ile 500₺ arasında değişiklik gösterecektir.
Sultan Papağanı Fiyatları 2020
Enflasyonun hızla yükselmesi yem ve ilaçlarında fiyatlarının yükselmesine neden olmuştur. Bu fiyatların yükselmesi üreticilerinde sultan papağanı fiyatlarına yansıtmasıda oldukça doğalda karşılanmaktadır. Sultan papağanı fiyatları 2020 yılı içerisinde 500₺ ile 600₺ arasında fiyatlarla sahiplendirmeler yapılmaktaydı.
Sultan Papağanı Fiyatları 2021
Sultan papağanları kakadu ailesinin en çok tercih edilen ve en ekonomik papağan türleri arasındadır. Diğer papağan türlerine nazaran kafa üstündeki havaya kalkık tüyleri ile farklılık göstermektedir. Kakadu ailesinin küçük bireyleri 2021 yılında 700₺ ile 800₺ arasında sahiplendirilmekteydi.
Sultan Papağanı Fiyatları 2022
Sultan papağanı fiyatları 2022 yılında fiyatlarının 800₺ ile 1.000₺ arasında değişiklik göstereceğini düşünüyoruz. Bu fiyat değişikliği cinsiyet, bakım, eğitim gibi etkenlere göre değişiklik gösterecektir.
Sultan Papağanı Fiyatları 2023
Sultan papağanları kakudugiller familyasından olup oldukça sarı ve gri renkleri ile dikkat çekmektedir. Sultan papağanı fiyatları 2023 fiyatları ekonomik olarak oldukça uygun fiyatlı papağan seçenekleri arasında yer almaktadır. Sultan papağanlarının en bilindik özellikleri arasında oldukça cana yakın yapıları ve zeki kuşları olmaları gelmektedir. 2023 yılında sultan papağanı fiyatları 1.000₺ ile 1.200₺ arasında değişiklik göstererek bu aralıklarda sahiplenebilirsiniz.
Sultan Papağanı Fiyatları 2024
Sultan papağanları, ihtişamlı görünümleri ve çeşitli renk seçenekleri ile dikkat çeken papağan türlerindendir. 2024 yılında, Sultan papağanlarının fiyatları genellikle 5.000₺ ile 7.000₺ arasında değişmektedir. Bu gösterişli ve zarif kuşları sahiplenmek isteyenler için çeşitli renk mutasyonları ve uygun fiyat seçenekleri bulunmaktadır.
Papağan Cinsi Fiyat Aralığı
Sultan Papağanı 5.000₺ - 7.000₺
0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
BATU
BATU
3 yıl önce

nerdeen albılırım