Lori Papağanları, Papağan Türleri

Gökkuşağı Lori Papağanı

Gökkuşağı Lori Papağanı

Gökkuşağı Lori Papağanı Yaşam Alanları

Çok çeşitli renkli türlerdir. Avusturalya, Solomon, Yeni Gine, Endonezya da bulunan adalara(Bali, Lombok, Timor, Flores vb.) kadar oldukça geniş bir alanda yerleşim gösterirler. Tropik yağmur ormanlarından savanlara kadar değişik iklimlerde bulunabilirler. Hatta medeniyetin yoğun olduğu bölgelerde de yerleşebilirler. Tercih ettikleri yerler, daha çok 200 metre yüksekliğe kadar olan alanlardır.

Genelde kuluçka dönemleri dışında büyük gruplar halinde ve çok gürültülü dolaşan türlerdir. Çok iyi birer tırmanıcılardır. İçlerinden bazı türleri, yem arayışı dışında da uzun mesafeler kat eder. Genelde açık denizler üzerinden bir adadan diğerine doğru uçarlar.

Genel Tanımları

Yaklaşık 23 – 20 santimetre ebatlarında çok renkli papağanlardır. Ama bu türe giren birçok versiyonu için(T. H. Capistratus, T. H. Mitchelii, T. H. Rubritorquis, T. H. Stresemanni gibi) tam bir renk tanımı yapma şansımız yoktur.

Dişi ve erkek aynı renkte olduğundan dıştan bakıldığında ayırma şansı pek olmaz. Yavru ve genç olanları ise daha mat olan renk tonlarından ve çok daha koyu olan gaga renginden belirlemek mümkündür.

Gökkuşağı Lori Ne Yer?

Genelde Lori Papağanları olduğu gibi çiçeklerin polenlerinden meyve özleri((Meyve nektarı) ve sulu yumuşak meyvelerden tüketirler. Bunların yanı sıra çok az miktarda ve sık olmamakla kaydıyla tohum da tüketirler. Ek besin olarak bir de böcekler ve larvalar, yedikleri arasındadır. Bunlar meyve bahçeleri ve ekim alanları(Meyve) açısından zararlı türler olarak mimlenmiş ve çiftçiler tarafından çok sevilmediklerinden avlanmaktadır.

Gökkuşağı Lori Yavru & Üremeleri ve Kafes Hayatları

Üreme tarihleri değişken olduğundan, tüm sene içinde en fazla dört kere kuluçkaya yatarlar. Kuluçkaları en fazla 2 – 3 adet yumurtadan oluşur. Kuluçka süresi yaklaşık 27 gündür. Yavrular 50 – 60 gün içinde uçmayı öğrenip bunu takip eden 2 – 3 hafta içinde de yuvadan uçarlar.

Yuva yapmak için yüksek ağaç oyuklarını seçerler. Bunların içini ağaç kıymıkları ile döşerler.

Evcil olarak tercih edilen bir lori türüdür. Konuşma yetenekleri ve taklit yetenekleri çok fazladır. Yalnız kafes hayatını pek sevmezler. Ayrıca yüksek ötüşleri olan bir türdür. Çok hareketli ve sürekli aktif halde olmayı severler. Evcilleştiklerinde ilgisiz bırakmamak gerekir. Zira ilgi ihtiyacı yoğun bir türdür.

Evcilde üretimi en kolay tür Loridir. Yaşam süreleri 15 ile 20 yıl arasındadır. Bu türü beslediğinizde kafesten ziyade, oda tipi salmalarda yani geniş alanı olan kafeslerde beslemek gerekir. Bol bol tırmanma imkânı olması için ona göre bir düzen kurulmalıdır. Ayrıca banyo yapmayı da sevdiğinden sık sık da spreyle yıkanmalıdır. Oda ısısının 20 – 25 derecenin altında olmaması da bakımlarında çok önemli rol oynar.

Önemli bir konuda şu ki; hangi cinsi olursa olsun lori almaya ve bakmaya karar verdiğinizde, bu türün beslenme şekli diğerleri ile kıyaslandığında çok daha zordur. Beslenmesinde diğerlerine verilen karışık çekirdekli ve tohumlu yemlerden bunlara çok az(%25 kadar) vermek ve kalan kısmı ise daha çok yumuşak hatta yarı sıvı meyve,sebze, bitki özleri ve doğal meyve suları(Meyve nektarı) ile takviye etmek gerekir. Buna dikkat edilmezse, kısa süre içinde sindirim sorunu yaşayan ve bir papağanımız olur. Bu şekilde beslenen papağanların ömürleri de kısa olur. Bu beslenme şeklinin sizi yoracak olan bir diğer yönü de, buna bağlı olarak Lorinin sık ve yoğun dışkılama yapacağıdır. Kışın bir derece idare edilse de yazın bu dışkı, barınağında koku olmasına neden olur. Dışkı, kafes tabanında daha kısa sürede biriktiği içinde gün üçünde 2 – 3 kere kafes temizliği yapmayı da gerektirir.

Gökkuşağı Lori Familyası Alt Türleri

 1. T. H. Haematodus
 2. T. H. Rosenbergii
 3. T. H. Brooki
 4. T. H. Nigrogularis
 5. T. H. Micrppteryx
 6. T. H. Caeruleiceps
 7. T. H. Mitchellii
 8. T. H. Forsteni
 9. T. H. Djampeanus
 10. T. H. Stresemanni
 11. T. H. Capistratus
 12. T. H. Flavotectus
 13. T. H. Fortis
 14. T. H. Weberi
 15. T. H. İntermedius
 16. T. H. Flavicans
 17. T. H. Deplanchii
 18. T. H. Aberrans
 19. T. H. Massena Massena
 20. T. H. Nesophilus
 21. T. H. Moluccanus
 22. T. H. Septentrionalis
 23. T. H. Berauensis
 24. T. H. Rubritorquis

Lori Papağanları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lori Papağan Konuşur Mu?
Lori papağanı oldukça konuşkan bir kuş türüdür. Çok konuşması dahilinde ses tonları da oldukça yüksektir. Tiz bir sese sahip olan Lori papağanları sevdiği kişilerle ya da kuşlarla beraber olduğunda Lori papağanı daha çok öter ve aynı zamanda daha çok konuşur. Lori papağanları genelde geveze Lori olarak da bilinmektedir. Geveze Lori papağanları oldukça hareketli ve konuşkan olarak bilinmektedirler. Zamanla bazı kelimeleri unutsalar da tekrar bu kelimeleri kullanabilirler. Lori papağanı konuşmayı çok çabuk öğrenir ve farklı kelimeleri bir araya getirerek cümleler kurabilme yeteneğine sahiptir. Geveze Lori olarak adlandırılan Lori papağanları çok zeki kuşlardır ve bu yüzden kolay bir şekilde kelime haznesini genişletebilirler.
Lori Papağan Türleri
Geveze Lori olarak da bilinen Lori papağanlarının bilinen iki türü bulunmaktadır. Bu iki tür gökkuşağı Lori ve Kardinal Lori olarak bilinmektedir. Gökkuşağı Lori adı gibi aynı gökkuşağı gibi oldukça renkli bir Lori papağan türüdür. Gökkuşağı denilmesinin sebebi ise gökkuşağının bütün renklerini barındırıyor olmasıdır. Renkli olması gökkuşağı Lori'nin göze çarpmasına ve oldukça güzel görünmesine sebep olur. 22 farklı alt türü bulunmaktadır. Kardinal Lori papağanı ise gökkuşağı Lori papağanı kadar renkli bir kuş değildir. Turuncu ile kırmızı arasında çarpıcı bir renk bulunduran Kardinal Lori dikkatleri bu renkle üzerine çekmektedir. Her biri ayrı güzellik taşıyan Lori papağanları kendini sevdiren ve göze hoş gelen papağan türleridir.
Lori Papağanı Konuşur Mu?
Geveze papağan olarak bilinen Lori papağanları oldukça hareketli kuşlardır.  Sahibi ile ya da doğada yaşadıklarında arkadaşları ile vakit geçirmeyi seven bir kuş olan geveze Lori papağanı hareketli olduğu gibi aynı zamanda da çok konuşkan da bir türdür. Her evin neşesi olan oyuncu ve sıcakkanlı Loriler çok konuştuğu gibi ses tonları da fazlasıyla yüksektir. Cıvıl cıvıl olan ve yüksek sese toleresi olan evlerde çok sevilen Lori papağanları bazen bazı kelimeleri unutabilirler fakat daha sonra tekrar bu kelimeleri kullanabilirler. Konuşmayı çok fazla seven hareketli Lori papağanları çok çabuk konuşmayı öğrenir ve kısa bir zamanda o kelimeler ile kendince cümleler oluşturabilir. Çok zeki olan Loriler kolayca kelime öğrenebilirler.
Lori Papağan Özellikleri
Geveze bir papağan olarak bilinen Lori papağanının bakımı diğer papağanlara nazaran daha kolaydır. Kendini sevdirmeyi kolay bir şekilde başarabilen Lori papağanları oldukça sıcakkanlı ve neşeli kuşlar olarak bilinmektedir. Sıcakkanlılığı ve neşesi sayesinde ortamlarda kendini sevdirmeyi başaran bu kuşlar oyuncu papağanlardır ve belirli ritimlerle şarkı söyleyerek eğlenen ve eğlendirebilen papağanlardır. Çok ses yapan bir kuşunuz olsun istemiyor iseniz Lori papağanları size göre fazla sesli gelebilir çünkü oldukları ortamlarda mutlaka kendilerini belli ederler. Aynı zamanda ilgiden fazlasıyla hoşlanan Lori'lerin ortama ömrünün 30 yıl olmasıyla uzun ömürlü kuşlar olduğu da bilinmektedir. Geveze papağanların zekâ yönünden de oldukça gelişmiş olduğunu belirtmek gerekiyor. Hatta kafesinin nasıl açıldığını gören Lori papağanı bir süre sonra kafesini kendisi açabilir.
Lori Papağanı Kaç Yıl Yaşar?
Geveze papağan olarak bilinen Lori papağanları 10 ile 30 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Ortalama 30 yıl yaşayan Lori papağanları yaşadığı süre boyunca neşe saçmaktan, neşe kaynağı olmaktan hiç vazgeçmez. Sahiplenilen evin neşesi, yüz güldüreni geveze Lori papağanı yaklaşık ömrünüzün yarısı kadar sizinle beraber yaşayabilir. Rengârenk olan Lori papağanı yaşadığı süre boyunca kendini sevdirmeyi ve göz kamaştırmayı seven kuşlardır. Yaklaşık 10 ile 30 yıl arasında yaşayan kuşlar özgürlüğü ve ilgiyi seven papağan türleridir. Lori papağanları iki ana türe ayrılması ile beraber türler arasında da yaşam süresi büyük bir farklılık göstermediği gibi dişi ve erkek Lori papağanları arasında da yaşam süresi büyük bir değişim göstermez.
Lori Papağan Konuşması
Geveze Lori olarak da bilinen Lori papağanları aynı zamanda oldukça fazla zekidirler. Konuşmayı çok seven ve gerçekten de çok konuşan geveze Lori papağanlarının konuşurken ses tonları çok yüksektir. Sıcakkanlılığı ile kendisini sevdirmeyi başaran Lori papağanları zekâsı sayesinde birçok kelimeyi hızlı bir şekilde öğrenebilir ve bir zaman sonra bu kelimeler ile cümleler de kurabilir. İlgiyi seven bu kuşlar kendileriyle ilgilenmesinden fazlası ile hoşlanır ve bu ilgi Lori’lerin kelime öğrenmesi sürecini zaten kolayken daha da kolaylaştırır. Kelimelerle zekâsı sayesinde bir süre sonra cümle de oluşturabilen Lori papağanları görüldüğü gibi konuşmaktan çok fazla hoşlanırlar. Bazen unutabildiği kelimeler olsa da hatırlatıldığında tekrar söyleyebilirler.
Lori Papağanı Konuşması
Fazlası ile eğlenceli ve hareketli olarak bilinen geveze Lori papağanları hızlı bir şekilde kelime haznesini genişletebilir ve bir süre sonra bu kelimeler ile cümleler kurmaya başlayabilir. Çok konuşan bir papağan türü olan geveze Lori papağanlarının ses tonu da oldukça yüksektir. Yüksek ses ile konuşan ve çok hareketli bir yaşama sahip olan bu papağanlar ilgiden fazlasıyla hoşlanırlar ve ilgi gördükleri için size daha fazla yaklaşır ve konuşmayı daha çabuk öğrenebilirler. Çok konuşan bir tür olan geveze Lori papağanları hiç susmaz ve sıcakkanlılığını, neşesini daima size de geçirmeyi sever. Zekâ seviyesi yüksek olan bu kuşlar bu zekâsı sayesinde kelimeleri hızlıca öğrenebilir ve bunlarla cümleler kurabilir.
Lori Papağanı Nasıl Beslenir?
Geveze papağan olarak bilinen Lori papağanları doğada serbest halde yaşadıklarında nektar ve çiçek polenleri ile beslenirler. Dillerinin ucunda fırça gibi bir yapı vardır ve bu yapı Lori papağanlarının nektar ve polenleri ayırt etmesinde büyük yardım sağlar. Evde beslenen, evcil olan Lori papağanları ise onlar için özel üretilmiş olan hazır nektarlar ile beslenebilirler. Yemlerinin her gün taze olması önemli bir konudur. Lori papağanlarının beslenmesi konusunda dikkat çeken bir özellik de turunçgiller Lori'lere verilmez. Tohum gibi sert yiyeceklerle beslenmemesi gereken Lori'ler sert yiyecek tükettiklerinde dillerinin ucunda olan fırça benzeri yapıyı zedeleyebilir. Turunçgiller dışında olan meyveler ile Lori'leri günde 1 defa taze meyve ile besleyebilirsiniz.
Lori Papağanı Ne Yer?
Sevecen olan Lori papağanları doğada yaşadıkları gibi sahiplenilebilir ve evde de yaşayabilirler. Dillerinin ucunda fırça gibi bir doku olması sebebi ile nektar ve polenleri büyük oranda ayırt edebilirler. Lori papağanları doğada yaşadıklarında bitkilerin polenleri ve nektarları ile beslenirler. Evde beslenen Lori papağanları ise evde beslendikleri halde yine de hazır olan nektarlar ile beslenmeyi severler. Her gün taze yem isteyen geveze Lori papağanları yaklaşık günün 3 saatini yemek ile geçirirler. Lori papağanlarının dillerinin ucundaki fırça gibi olan dokunun zedelenmesi istenmez bu sebeple Lori’ler sert kabuklu ve sert yiyecekler tüketmemelidir. Ayrıca Lori’ler limon, portakal, mandalina gibi turunçgiller tüketemez. Bunun dışında günde 1 öğün meyve ve yeşil yapraklı sebzeler tüketebilir.
Papağan Ne Kadar Yaşar?
Genel olarak ele alındığında papağanlar uzun bir yaşam süresine sahiptirler. Papağanın cinsine, genetiğine ve yaşam kalitesine bağlı olarak ortaya çıkan yaşam süresi her türe ve cinse göre değişmekte olup bunun ile beraber yaşam alanı ve bakımı ile beraber yemi de papağanların yaşam süresi üzerinde önemli bir etkendir. En uzun yaşayan papağanlar 80 ile 90 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Geveze olan Lori papağanlarından bahsedecek olursak da Lori papağanları genel olarak 10 ile 30 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptirler. Bazı konulara göre bu yaşam süreleri değişmekte olsa da genel olarak on ile otuz yıl arasında sizin ile beraber yaşayabilirler ve keyifli anılar biriktirebilirsiniz.
Lori Papağan Ne Kadar Yaşar?
Sevecen, sıcakkanlı ve hareketli olmasıyla bilinen ve genelde geveze Lori olarak adlandırılan lori papağanları ömrünüzün yarısı kadar size eşlik edebilir oldukça güzel anlar paylaşabilirsiniz. Konuşkan ve eğlenceli olan bu türlerin 10 ile 30 yıl arasında bir yaşam süreleri olduğu bilinmektedir. Bazıları 10 bazıları 20 bazıları ise daha farklı bir yaşam süresine sahip olabilirler. Yaşam süresi papağanın bakımı, yemi ve genetik faktörler gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir. Bu faktörlere göre yaşam süreleri artıp azalabilen lori papağanları ne kadar yaşar ise yaşasın yaşadığı süre boyunca size keyifli anlar yaşatacak papağanlardır. Hareketli ve oyuncu olan bu papağanlar kendileri olduğu gibi sizin de yaşam enerjinizi yükselterek keyifli, mutlu ve gülümseme ile geçirebileceğiniz anları gözetler.
1 1 oy
Article Rating
Abone
Bildir
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Tayfun
Tayfun
3 yıl önce

Selamlar
Lori papağan tavsiye edermisiniz. Evde 4 kedi var ilk başta odada tutmayı düşünüyorum.
Birde bulabilirmiyiz.fiyatı teşekkürler

Ömer Yetim
Yönetici
Ömer Yetim
3 yıl önce
Cevapla  Tayfun

Merhabalar Tayfun Bey, lori papağanları kafe hayatına uyum sağlamış akıllı papağanlardandır. Kedi köpek gibi hayvanlarla bir arada yaşaması kedi ve köpeğin ona davranış şekliyle değişebilir tavsiyemiz farklı tür olan hayvanlarla bir arada kalmamasıdır. Lori papağanı fiyatlarına https://papaganlar.org/lori-papagan-fiyatlari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

ALİ ADAL
ALİ ADAL
3 yıl önce

İyi günler;

3 aylıkken lori cinsi papağan aldım 4 aydır besliyorum kafesini özel yaptırdım büyük ebatta hergün elma dilimleyip veriyorum onun dışında toz şeklinde olan nektar ürününü veriyorum sevebileceği başka yiyecekler nelerdir? Karışık yem verdiğimde ayağıyla hep döküyor bana önerebileceğiniz marka ve çeşitler nelerdir? Birde lori cinsi papağanlara ait yem bulmada zorlanıyorum benim için önemli size zahmet dönüş yaparsanız sevinirim.
İyi Çalışmalar.

Mustafa
Mustafa
3 yıl önce

Merhaba bende 1,5yaşında lori var beş altı ay öncesinde oyun hamuruydu şimdi bildiğin pitbull oldu herkese saldırıyor yüzümüze saldırıyor evde hep serbesti şimdi kafeste hapis maalesef ne yapacaz bilmiyorum