Lori Papağanları, Papağan Türleri

Gökkuşağı Lori Papağanı

Gökkuşağı Lori Papağanı

Gökkuşağı Lori Papağanı Yaşam Alanları

Çok çeşitli renkli türlerdir. Avusturalya, Solomon, Yeni Gine, Endonezya da bulunan adalara(Bali, Lombok, Timor, Flores vb.) kadar oldukça geniş bir alanda yerleşim gösterirler. Tropik yağmur ormanlarından savanlara kadar değişik iklimlerde bulunabilirler. Hatta medeniyetin yoğun olduğu bölgelerde de yerleşebilirler. Tercih ettikleri yerler, daha çok 200 metre yüksekliğe kadar olan alanlardır.

Genelde kuluçka dönemleri dışında büyük gruplar halinde ve çok gürültülü dolaşan türlerdir. Çok iyi birer tırmanıcılardır. İçlerinden bazı türleri, yem arayışı dışında da uzun mesafeler kat eder. Genelde açık denizler üzerinden bir adadan diğerine doğru uçarlar.

Genel Tanımları

Yaklaşık 23 – 20 santimetre ebatlarında çok renkli papağanlardır. Ama bu türe giren birçok versiyonu için(T. H. Capistratus, T. H. Mitchelii, T. H. Rubritorquis, T. H. Stresemanni gibi) tam bir renk tanımı yapma şansımız yoktur.

Dişi ve erkek aynı renkte olduğundan dıştan bakıldığında ayırma şansı pek olmaz. Yavru ve genç olanları ise daha mat olan renk tonlarından ve çok daha koyu olan gaga renginden belirlemek mümkündür.

Gökkuşağı Lori Ne Yer?

Genelde Lori Papağanları olduğu gibi çiçeklerin polenlerinden meyve özleri((Meyve nektarı) ve sulu yumuşak meyvelerden tüketirler. Bunların yanı sıra çok az miktarda ve sık olmamakla kaydıyla tohum da tüketirler. Ek besin olarak bir de böcekler ve larvalar, yedikleri arasındadır. Bunlar meyve bahçeleri ve ekim alanları(Meyve) açısından zararlı türler olarak mimlenmiş ve çiftçiler tarafından çok sevilmediklerinden avlanmaktadır.

Gökkuşağı Lori Yavru & Üremeleri ve Kafes Hayatları

Üreme tarihleri değişken olduğundan, tüm sene içinde en fazla dört kere kuluçkaya yatarlar. Kuluçkaları en fazla 2 – 3 adet yumurtadan oluşur. Kuluçka süresi yaklaşık 27 gündür. Yavrular 50 – 60 gün içinde uçmayı öğrenip bunu takip eden 2 – 3 hafta içinde de yuvadan uçarlar.

Yuva yapmak için yüksek ağaç oyuklarını seçerler. Bunların içini ağaç kıymıkları ile döşerler.

Evcil olarak tercih edilen bir lori türüdür. Konuşma yetenekleri ve taklit yetenekleri çok fazladır. Yalnız kafes hayatını pek sevmezler. Ayrıca yüksek ötüşleri olan bir türdür. Çok hareketli ve sürekli aktif halde olmayı severler. Evcilleştiklerinde ilgisiz bırakmamak gerekir. Zira ilgi ihtiyacı yoğun bir türdür.

Evcilde üretimi en kolay tür Loridir. Yaşam süreleri 15 ile 20 yıl arasındadır. Bu türü beslediğinizde kafesten ziyade, oda tipi salmalarda yani geniş alanı olan kafeslerde beslemek gerekir. Bol bol tırmanma imkânı olması için ona göre bir düzen kurulmalıdır. Ayrıca banyo yapmayı da sevdiğinden sık sık da spreyle yıkanmalıdır. Oda ısısının 20 – 25 derecenin altında olmaması da bakımlarında çok önemli rol oynar.

Önemli bir konuda şu ki; hangi cinsi olursa olsun lori almaya ve bakmaya karar verdiğinizde, bu türün beslenme şekli diğerleri ile kıyaslandığında çok daha zordur. Beslenmesinde diğerlerine verilen karışık çekirdekli ve tohumlu yemlerden bunlara çok az(%25 kadar) vermek ve kalan kısmı ise daha çok yumuşak hatta yarı sıvı meyve,sebze, bitki özleri ve doğal meyve suları(Meyve nektarı) ile takviye etmek gerekir. Buna dikkat edilmezse, kısa süre içinde sindirim sorunu yaşayan ve bir papağanımız olur. Bu şekilde beslenen papağanların ömürleri de kısa olur. Bu beslenme şeklinin sizi yoracak olan bir diğer yönü de, buna bağlı olarak Lorinin sık ve yoğun dışkılama yapacağıdır. Kışın bir derece idare edilse de yazın bu dışkı, barınağında koku olmasına neden olur. Dışkı, kafes tabanında daha kısa sürede biriktiği içinde gün üçünde 2 – 3 kere kafes temizliği yapmayı da gerektirir.

Gökkuşağı Lori Familyası Alt Türleri

 1. T. H. Haematodus
 2. T. H. Rosenbergii
 3. T. H. Brooki
 4. T. H. Nigrogularis
 5. T. H. Micrppteryx
 6. T. H. Caeruleiceps
 7. T. H. Mitchellii
 8. T. H. Forsteni
 9. T. H. Djampeanus
 10. T. H. Stresemanni
 11. T. H. Capistratus
 12. T. H. Flavotectus
 13. T. H. Fortis
 14. T. H. Weberi
 15. T. H. İntermedius
 16. T. H. Flavicans
 17. T. H. Deplanchii
 18. T. H. Aberrans
 19. T. H. Massena Massena
 20. T. H. Nesophilus
 21. T. H. Moluccanus
 22. T. H. Septentrionalis
 23. T. H. Berauensis
 24. T. H. Rubritorquis

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzman Görüşleri “Gökkuşağı Lori Papağanı

 1. Papağan Sahibi Tayfun Tayfun dedi ki:

  Selamlar
  Lori papağan tavsiye edermisiniz. Evde 4 kedi var ilk başta odada tutmayı düşünüyorum.
  Birde bulabilirmiyiz.fiyatı teşekkürler

  1. Papağan Sahibi Ömer Yetim Ömer Yetim dedi ki:

   Merhabalar Tayfun Bey, lori papağanları kafe hayatına uyum sağlamış akıllı papağanlardandır. Kedi köpek gibi hayvanlarla bir arada yaşaması kedi ve köpeğin ona davranış şekliyle değişebilir tavsiyemiz farklı tür olan hayvanlarla bir arada kalmamasıdır. Lori papağanı fiyatlarına https://papaganlar.org/lori-papagan-fiyatlari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 2. Papağan Sahibi ALİ ADAL ALİ ADAL dedi ki:

  İyi günler;

  3 aylıkken lori cinsi papağan aldım 4 aydır besliyorum kafesini özel yaptırdım büyük ebatta hergün elma dilimleyip veriyorum onun dışında toz şeklinde olan nektar ürününü veriyorum sevebileceği başka yiyecekler nelerdir? Karışık yem verdiğimde ayağıyla hep döküyor bana önerebileceğiniz marka ve çeşitler nelerdir? Birde lori cinsi papağanlara ait yem bulmada zorlanıyorum benim için önemli size zahmet dönüş yaparsanız sevinirim.
  İyi Çalışmalar.

 3. Papağan Sahibi Mustafa Mustafa dedi ki:

  Merhaba bende 1,5yaşında lori var beş altı ay öncesinde oyun hamuruydu şimdi bildiğin pitbull oldu herkese saldırıyor yüzümüze saldırıyor evde hep serbesti şimdi kafeste hapis maalesef ne yapacaz bilmiyorum