Lori Papağanları, Papağan Türleri

Kırmızı Göğüslü Lori

red lory price

Kırmızı Göğüslü Lori (Lorius Lory Erythrothorax Salvadori)

Lorius Lory Lory olan türün alt türüne giren bir türdür. Bu türle birlikte bahsi geçen ana türün diğer alt türleri de sırasıyla şu şekilde belirtilir.

kırmızı lori

Kırmızı Göğüslü Lori Alt Türleri:

  • L. l. major
  • L. l. erythrothorax Salvatori(Salvatori 1877)
  • L. l. salvatorii
  • L. l. rubiensis (Meyer 1891)
  • L. l. somu
  • L. l. jobiensis
  • L. l. cyanauchen
  • L. l. viridicrissalis

kırmızı lori papağan

Yaşam Alanları

Molukkan, Yeni Gine ve çevresindeki adalarda, Bismarck Archipel’denden Doğu Salomone’ye kadar geniş bir alanda yerleşim gösterir. Sık ağaçlı yağmur ormanlarında, 1600 metre yüksekliğe kadar olan kısımlarda yaşarlar. Ağaçların en üst kısımlarında 15 çift olacak şekilde ufak gruplar halinde bulunurlar. Kuluçka döneminde bunlar da birçok tür gibi eşleriyle bir arada veya tek başlarına yaşarlar. Bu türleri çiçeklerin ve meyvelerin yeterli olduğu tüm bu şekil bölgelerde görmeniz mümkündür. Yemlenme zamanı, 100’ü aşkın sayıda gruplarla bir arada olurlar.

kırmızı lori papağanı

Genel Tanımı

Yaklaşık 30 santimetre ebatlarında olan bu türün dişileri biraz daha ufak olur. Bunun dışında cinsiyet ayrımını çıplak gözle yapma şansı yoktur. Ana renkleri olan kırmızı, kafa üstünde enseye doğru çok canlı bir tonda tüylerinden akar. Ense çizgisi, göğüsün ve karın bölgesinin ortasında kalan tüylerle, ayaküstü bölgesindeki tüyler koyu mavidir. Kanat üstleri yeşil, alt kısımları mavi renkte olur. Göz irisi ise kırmızımsı bir kahve tonundadır. Göz çevresinde beyazımsı çıplak bir halka vardır. Gaga rengi kavuniçidir. Ayakları ise siyah renktedir.

kırmızı lori papağanı fiyatları

Gen. veya yavru dönemindeki kuşlarda ise renkler hem daha soluk tonlarda, hem de gaga renkleri siyaha yakın kahve tonundadır. Bir de kanat altındaki tüyler mavi ve dışta kalan tüyleri sarı tonda olur. Üstünde siyahlı lekeler görülür. Bu türün ana türü ve alt türlerinde genelde hâkim olan ana renk kırmızıdır. Ek olarak yeşil, siyah ve mavili tonlar bulunur.

Beslenme Şekilleri

Genelde lorilerde olduğu gibi çiçeklerin polenlerinden, meyve özleri ve sulu yumuşak meyvelerden oluşur. Bunun yanı sıra çok az miktarda tohum, böcek ve larva tüketirler.

Üreme Şekilleri

Üreme tarihleri ilk baharda başlar. Kuluçkalarında bir defada en fazla 2 adet yumurta olur. Kuluçka süreleri yaklaşık olarak 26 gündür. Yavruların tüylenip uçamaları 11 hafta içinde olsa da bunu takip eden yaklaşık 2 hafta sonra yuvayı tam olarak terk ederler. Bu konuda yalnız evcilde yapılan üretimler ile ilgil olarak Paul Tiskens‘in yazdığı bir araştırma yazısını da belirtmek gerekir. Buna göre; Lorius Lory türüne giren/buna burada açıklanan tür de dahil) birçok alt türü kendi arasında evcilde eşleştirip krımalar oluşturulmaktadır. Bu aslında çoğu zaman bilinçsizlikten yani eldekinin hangi alt tür olduğunu bilmemekten kaynaklanmaktadır.

red lory

Loruis Lory Jobiensis alt türünde Avrupa’da yapılan bilinçsiz eşleşme sonucun tam safkan bir lori papağanı görme şansımız kalmadı. Var olanlar da zaten eşleştirilmeyecek kadar yaşlı olanlardır.

Genel olarak Lori türünü besleyenler hep belli sayıda ufak bir gruptur. Bu şekilde de kalıyorlar. Lorileri besleyenlerin birçoğu ise elindekinin hangi türe ceya hangi alt türe girdiğini bilmiyor. Bu konuda çok bilinçsizce davranıyor. Dileriz ki bu türe eğilimi olanlar en azından aldıklarında, ne olduğunu, hangi gruba girdiğini inceleyip iyice bilgilenip ona göre alım yapsınlar. Böylece üretim aşamasında da türlerin soyu korunmuş olabilsin.

Evcil olarak tercih edilen bir lori türüdür. Bunun bir nedeni, eşleştirip üretilmesi çok kolay olmasıdır. Gayet sevimli cana yakın olurlar. Meraklı ve diğer türdaşları gibi taklit yetenekleri de olan, aşırı hareketli papağanlardır. Eşli beslenmeleri ve üretim aşamasında yanlarında başka tür de varsa da mutlaka ayrı tutulması gerekir. Çünkü dişiler, eşleşme ve kuluçka döneminde kendi türdaşlarına karşı bile gayet agresif olabiliyorlar.

Lori Papağanları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lori Papağan Konuşur Mu?
Lori papağanı oldukça konuşkan bir kuş türüdür. Çok konuşması dahilinde ses tonları da oldukça yüksektir. Tiz bir sese sahip olan Lori papağanları sevdiği kişilerle ya da kuşlarla beraber olduğunda Lori papağanı daha çok öter ve aynı zamanda daha çok konuşur. Lori papağanları genelde geveze Lori olarak da bilinmektedir. Geveze Lori papağanları oldukça hareketli ve konuşkan olarak bilinmektedirler. Zamanla bazı kelimeleri unutsalar da tekrar bu kelimeleri kullanabilirler. Lori papağanı konuşmayı çok çabuk öğrenir ve farklı kelimeleri bir araya getirerek cümleler kurabilme yeteneğine sahiptir. Geveze Lori olarak adlandırılan Lori papağanları çok zeki kuşlardır ve bu yüzden kolay bir şekilde kelime haznesini genişletebilirler.
Lori Papağan Türleri
Geveze Lori olarak da bilinen Lori papağanlarının bilinen iki türü bulunmaktadır. Bu iki tür gökkuşağı Lori ve Kardinal Lori olarak bilinmektedir. Gökkuşağı Lori adı gibi aynı gökkuşağı gibi oldukça renkli bir Lori papağan türüdür. Gökkuşağı denilmesinin sebebi ise gökkuşağının bütün renklerini barındırıyor olmasıdır. Renkli olması gökkuşağı Lori'nin göze çarpmasına ve oldukça güzel görünmesine sebep olur. 22 farklı alt türü bulunmaktadır. Kardinal Lori papağanı ise gökkuşağı Lori papağanı kadar renkli bir kuş değildir. Turuncu ile kırmızı arasında çarpıcı bir renk bulunduran Kardinal Lori dikkatleri bu renkle üzerine çekmektedir. Her biri ayrı güzellik taşıyan Lori papağanları kendini sevdiren ve göze hoş gelen papağan türleridir.
Lori Papağanı Konuşur Mu?
Geveze papağan olarak bilinen Lori papağanları oldukça hareketli kuşlardır.  Sahibi ile ya da doğada yaşadıklarında arkadaşları ile vakit geçirmeyi seven bir kuş olan geveze Lori papağanı hareketli olduğu gibi aynı zamanda da çok konuşkan da bir türdür. Her evin neşesi olan oyuncu ve sıcakkanlı Loriler çok konuştuğu gibi ses tonları da fazlasıyla yüksektir. Cıvıl cıvıl olan ve yüksek sese toleresi olan evlerde çok sevilen Lori papağanları bazen bazı kelimeleri unutabilirler fakat daha sonra tekrar bu kelimeleri kullanabilirler. Konuşmayı çok fazla seven hareketli Lori papağanları çok çabuk konuşmayı öğrenir ve kısa bir zamanda o kelimeler ile kendince cümleler oluşturabilir. Çok zeki olan Loriler kolayca kelime öğrenebilirler.
Lori Papağan Özellikleri
Geveze bir papağan olarak bilinen Lori papağanının bakımı diğer papağanlara nazaran daha kolaydır. Kendini sevdirmeyi kolay bir şekilde başarabilen Lori papağanları oldukça sıcakkanlı ve neşeli kuşlar olarak bilinmektedir. Sıcakkanlılığı ve neşesi sayesinde ortamlarda kendini sevdirmeyi başaran bu kuşlar oyuncu papağanlardır ve belirli ritimlerle şarkı söyleyerek eğlenen ve eğlendirebilen papağanlardır. Çok ses yapan bir kuşunuz olsun istemiyor iseniz Lori papağanları size göre fazla sesli gelebilir çünkü oldukları ortamlarda mutlaka kendilerini belli ederler. Aynı zamanda ilgiden fazlasıyla hoşlanan Lori'lerin ortama ömrünün 30 yıl olmasıyla uzun ömürlü kuşlar olduğu da bilinmektedir. Geveze papağanların zekâ yönünden de oldukça gelişmiş olduğunu belirtmek gerekiyor. Hatta kafesinin nasıl açıldığını gören Lori papağanı bir süre sonra kafesini kendisi açabilir.
Lori Papağanı Kaç Yıl Yaşar?
Geveze papağan olarak bilinen Lori papağanları 10 ile 30 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Ortalama 30 yıl yaşayan Lori papağanları yaşadığı süre boyunca neşe saçmaktan, neşe kaynağı olmaktan hiç vazgeçmez. Sahiplenilen evin neşesi, yüz güldüreni geveze Lori papağanı yaklaşık ömrünüzün yarısı kadar sizinle beraber yaşayabilir. Rengârenk olan Lori papağanı yaşadığı süre boyunca kendini sevdirmeyi ve göz kamaştırmayı seven kuşlardır. Yaklaşık 10 ile 30 yıl arasında yaşayan kuşlar özgürlüğü ve ilgiyi seven papağan türleridir. Lori papağanları iki ana türe ayrılması ile beraber türler arasında da yaşam süresi büyük bir farklılık göstermediği gibi dişi ve erkek Lori papağanları arasında da yaşam süresi büyük bir değişim göstermez.
Lori Papağan Konuşması
Geveze Lori olarak da bilinen Lori papağanları aynı zamanda oldukça fazla zekidirler. Konuşmayı çok seven ve gerçekten de çok konuşan geveze Lori papağanlarının konuşurken ses tonları çok yüksektir. Sıcakkanlılığı ile kendisini sevdirmeyi başaran Lori papağanları zekâsı sayesinde birçok kelimeyi hızlı bir şekilde öğrenebilir ve bir zaman sonra bu kelimeler ile cümleler de kurabilir. İlgiyi seven bu kuşlar kendileriyle ilgilenmesinden fazlası ile hoşlanır ve bu ilgi Lori’lerin kelime öğrenmesi sürecini zaten kolayken daha da kolaylaştırır. Kelimelerle zekâsı sayesinde bir süre sonra cümle de oluşturabilen Lori papağanları görüldüğü gibi konuşmaktan çok fazla hoşlanırlar. Bazen unutabildiği kelimeler olsa da hatırlatıldığında tekrar söyleyebilirler.
Lori Papağanı Konuşması
Fazlası ile eğlenceli ve hareketli olarak bilinen geveze Lori papağanları hızlı bir şekilde kelime haznesini genişletebilir ve bir süre sonra bu kelimeler ile cümleler kurmaya başlayabilir. Çok konuşan bir papağan türü olan geveze Lori papağanlarının ses tonu da oldukça yüksektir. Yüksek ses ile konuşan ve çok hareketli bir yaşama sahip olan bu papağanlar ilgiden fazlasıyla hoşlanırlar ve ilgi gördükleri için size daha fazla yaklaşır ve konuşmayı daha çabuk öğrenebilirler. Çok konuşan bir tür olan geveze Lori papağanları hiç susmaz ve sıcakkanlılığını, neşesini daima size de geçirmeyi sever. Zekâ seviyesi yüksek olan bu kuşlar bu zekâsı sayesinde kelimeleri hızlıca öğrenebilir ve bunlarla cümleler kurabilir.
Lori Papağanı Nasıl Beslenir?
Geveze papağan olarak bilinen Lori papağanları doğada serbest halde yaşadıklarında nektar ve çiçek polenleri ile beslenirler. Dillerinin ucunda fırça gibi bir yapı vardır ve bu yapı Lori papağanlarının nektar ve polenleri ayırt etmesinde büyük yardım sağlar. Evde beslenen, evcil olan Lori papağanları ise onlar için özel üretilmiş olan hazır nektarlar ile beslenebilirler. Yemlerinin her gün taze olması önemli bir konudur. Lori papağanlarının beslenmesi konusunda dikkat çeken bir özellik de turunçgiller Lori'lere verilmez. Tohum gibi sert yiyeceklerle beslenmemesi gereken Lori'ler sert yiyecek tükettiklerinde dillerinin ucunda olan fırça benzeri yapıyı zedeleyebilir. Turunçgiller dışında olan meyveler ile Lori'leri günde 1 defa taze meyve ile besleyebilirsiniz.
Lori Papağanı Ne Yer?
Sevecen olan Lori papağanları doğada yaşadıkları gibi sahiplenilebilir ve evde de yaşayabilirler. Dillerinin ucunda fırça gibi bir doku olması sebebi ile nektar ve polenleri büyük oranda ayırt edebilirler. Lori papağanları doğada yaşadıklarında bitkilerin polenleri ve nektarları ile beslenirler. Evde beslenen Lori papağanları ise evde beslendikleri halde yine de hazır olan nektarlar ile beslenmeyi severler. Her gün taze yem isteyen geveze Lori papağanları yaklaşık günün 3 saatini yemek ile geçirirler. Lori papağanlarının dillerinin ucundaki fırça gibi olan dokunun zedelenmesi istenmez bu sebeple Lori’ler sert kabuklu ve sert yiyecekler tüketmemelidir. Ayrıca Lori’ler limon, portakal, mandalina gibi turunçgiller tüketemez. Bunun dışında günde 1 öğün meyve ve yeşil yapraklı sebzeler tüketebilir.
Papağan Ne Kadar Yaşar?
Genel olarak ele alındığında papağanlar uzun bir yaşam süresine sahiptirler. Papağanın cinsine, genetiğine ve yaşam kalitesine bağlı olarak ortaya çıkan yaşam süresi her türe ve cinse göre değişmekte olup bunun ile beraber yaşam alanı ve bakımı ile beraber yemi de papağanların yaşam süresi üzerinde önemli bir etkendir. En uzun yaşayan papağanlar 80 ile 90 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Geveze olan Lori papağanlarından bahsedecek olursak da Lori papağanları genel olarak 10 ile 30 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptirler. Bazı konulara göre bu yaşam süreleri değişmekte olsa da genel olarak on ile otuz yıl arasında sizin ile beraber yaşayabilirler ve keyifli anılar biriktirebilirsiniz.
Lori Papağan Ne Kadar Yaşar?
Sevecen, sıcakkanlı ve hareketli olmasıyla bilinen ve genelde geveze Lori olarak adlandırılan lori papağanları ömrünüzün yarısı kadar size eşlik edebilir oldukça güzel anlar paylaşabilirsiniz. Konuşkan ve eğlenceli olan bu türlerin 10 ile 30 yıl arasında bir yaşam süreleri olduğu bilinmektedir. Bazıları 10 bazıları 20 bazıları ise daha farklı bir yaşam süresine sahip olabilirler. Yaşam süresi papağanın bakımı, yemi ve genetik faktörler gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir. Bu faktörlere göre yaşam süreleri artıp azalabilen lori papağanları ne kadar yaşar ise yaşasın yaşadığı süre boyunca size keyifli anlar yaşatacak papağanlardır. Hareketli ve oyuncu olan bu papağanlar kendileri olduğu gibi sizin de yaşam enerjinizi yükselterek keyifli, mutlu ve gülümseme ile geçirebileceğiniz anları gözetler.
0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle