Muhabbet Kuşu

Tepeli Muhabbet Kuşu

Tepeli Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları arasında en ilginç görüntüye sahip olan muhabbet kuşları tepeli muhabbet kuşu olarak adlandırılır. Bu kuşların tam tepe kısmında bazen bol miktarda, bazen daha az, bazen ise tamamen kel bir görüntü mevcuttur. Bu kuşlar başka cins muhabbet kuşları ile çiftleştikleri için bu tarz bir durum söz konusu olmaktadır.

Ülkemizde muhabbet kuşu yetiştiriciliği yapanların veya evlerinde kuş besleyenlerin tercih ettiği bir kuş türü olan tepeli muhabbet kuşları diğer kuşlardan daha çok dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Tepeli muhabbet kuşları son derece sevimli ve hareketli muhabbet kuşlarıdır. Bu bakımdan evlerde neşe içinde yetişmeye uygun olan kuş cinsleri oluşturur.

Tepeli Muhabbet Kuşu Özellikleri

Tepeli Muhabbet Kuşu Özellikleri

Evlerinizde Tepeli muhabbet kuşu yetiştirmek istiyorsanız tepeli muhabbet kuşu özellikleri hakkında bilgi edinmeniz önem taşır. Bu kuşlar son derece güzel ve hareketli kuşlardır. Ev ortamına da uyum sağlayan bu kuşlar farklı cinslerin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Tepeli muhabbet kuşları görsel açıdan ilginç bir görüntüye sahip olsalar da hareketleri ve enerji dolu tavırları ile oldukça sevilen bir yapı oluştururlar. Tepeli muhabbet kuşlarının bazılarında kafa kısmı üzerinde hiç tüy bulunmayıp tamamıyla kel bir görüntüye sahip olurlar.  Bu kuşlar çok daha gösterişli ve daha sevimli bir görsel dizayna sahiptir.

Tepeli Muhabbet Kuşu Fiyatları

Hareketli yapıları daha büyük boy kafes içerisinde hareket etmelerine elverişlidir. Tepeli muhabbet kuşunuz için orta boy bir kafes tercih ettiyseniz oda içinde bir miktar dolaştırmanızda yarar bulunur. Aynı zamanda Tepeli muhabbet kuşları kendileri ile konuşulmasından da çok hoşlanır. Bu nedenle bu durumun ihmal edilmemesi gerekir. Tepeli muhabbet kuşları ilk etapta size alışmamış gibi görünse de bir süre sonra sizin parmağınızda, elinizde ve omzunuzda gezmek için hareketlenecektir. Tepeli muhabbet kuşlarının en sevmediği davranış ise onlara kafes dışından tahta parçasının ya da maydanoz sapının uzatılmasıdır.

Tepeli Muhabbet Kuşu Fiyatı

Tepeli Muhabbet Kuşu Fiyatları

Tepeli muhabbet kuşları özelliklerine göre kanı kabak ve perçem tepeli olarak da adlandırılır. Tepeli muhabbet kuşu fiyatları kuşun özelliklerine göre değişim gösteren bir yapı taşır. Bu kuşlar diğer muhabbet kuşlarına göre daha enerjik bir yapıya sahiptir. Özellikle dişi kuşlar daha agresif ve erkek muhabbet kuşları için tehlikelidir. Tepeli muhabbet kuşları, kafes içinde kendi kendilerine eğlenmeyi sever.

Sevgi gösterisinde bulunanlara ilk etapta biraz yabani davransalar da bir süre sonra onları sevenlerin ellerine gelirler. Salıncaklarında sallanan bu kuşlar haşlanmış yumurta sarısı yemekten çok hoşlanır. Fiyatları değişen tepelilerin, sağlıklı olanları 8 yıl kadar yaşayabilir.

Tepeli Muhabbet Kuşu Fiyat

Tepeli Muhabbet Kuşu Fiyatı

Kuş yetiştiricilerinin farklı cinslerde kuşların çiftleşmesi ile üretmiş oldukları Tepeli muhabbet kuşları özelliklerine göre farklı fiyatlara sahiptir. Tepeli muhabbet kuşlarının farklı farklı görselleri ortaya çıkar. Bu durum farklı cinslerin çiftleşmesi sonucu meydana gelmiştir. Tepeli muhabbet kuşu fiyatı bu bakımdan değişiklik gösterecektir. Ülkemizde piyasası değişen Tepeli muhabbet kuşları evlerde çok rahat bir şekilde büyütülür.

Ancak tepelilerin sağlıklarına dikkat etmek gerekir. Sağlıklı beslenme ile doğru orantılı bir yaşam süresi bulunan tepelilerin aynı zamanda rüzgâra ve soğuğa maruz bırakılmaması gerekmektedir. Uçmayı çok seven tepeli muhabbet kuşlarının ara ara kafes kapısı açılıp uçurulması gerekir. Kafes içerisinde sınırlı bir alanda uçmak zorunda kalan Tepeliler bu durumdan dolayı mutsuz olabilirler. Onları daha enerjik ve mutlu hale getirmek için odada uçurulması, parmak üzerinde gezdirilmesi ve konuşulması oldukça güzel bir yaklaşım olacaktır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
atakan
atakan
2 yıl önce

merhaba
jumbo kirigimi daha makbul yavru olarak tepelimi