Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Ömrü

Muhabbet Kuşu Ömrü

Evlerimizde çoğu zaman güzel bir ses ve nefes aramaktayız. Günümüzde ve eski yıllardan beri bu isteklerimizi muhabbet kuşları sağlıyor. Ev ve diğer yaşam alanlarımıza huzur getiren muhabbet kuşu ömrü ise kuşların cinsiyet ve türlerine göre değişim gösteriyor. Muhabbet kuşları 12 aylık olduklarında artık yavru muhabbet kuşu olmaktan çıkarak yetişkin bir kuş olarak adlandırılmaya başlıyor.

Bu kuşlar 12 aylık olana kadar cinsiyetlerini ayırmak da çok mümkün olmuyor. 12 aydan sonra ise cerelerine bakarak cinsiyetlerini ayırmak mümkün oluyor. Dişi muhabbet kuşları 4 erkek muhabbet kuşları ise 6 yaşlarına değince yaşlı sayılıyorlar. Dişi ve erkekler fark etmeksizin her iki cins de 8 ila 10 yıl arasında yaşayabiliyor.

Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar

Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Evinizde muhabbet kuşu besliyor ve muhabbet kuşu kaç yıl yaşar sorusunu soruyorsanız bu sorunuza 8 ile 10 yıl arasında olduğunu söylemek gerekiyor. Erkek ve dişilerde zaman zaman aynı olan bu yaş aralığı kuşların hastalık durumlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Erkek muhabbet kuşları 6 yaşından itibaren yaşlı bir görünüm alırken dişi muhabbet kuşları ise 4 yaşından itibaren yaşlılık sınırına giriyor. Evlerinizde muhabbet kuşu bekliyor ve kaç yaşına kadar yaşayacağını merak ediyorsanız. Bu kuşların her ikisi için de en fazla 10 yıl yaşayacağını söylemek mümkün oluyor.

Muhabbet Kuşu Yaşı

Muhabbet Kuşu Yaşı

Doğanın en güzel varlıklarından bir tanesi olan muhabbet kuşları evlerimize çok yakışıyor. Onların o incecik seslerini dinlemek ve uçuşlarını izlemek hepimize keyif veriyor. Ancak muhabbet kuşu yaşı konusunda hepimizi bir düşünce alıyor. Çünkü kuşlarımızın öleceğini düşünmemiz bile bizlere üzüntü veriyor.

Muhabbet kuşu yaşı konusunda erkek ve dişi kuşların ortalama 10 yıl yaşadığı söylenebiliyor. Ancak bu süre sağlıklı olma koşullarına göre değişim gösteriyor. Güzel bir bakım ile muhabbet kuşlarının 8 ile 12 yaşa kadar yaşadıklarını da söylemek mümkün oluyor. Evlerimizin neşe kaynağı olan muhabbet kuşları en fazla 12 yaşına kadar yaşıyor.

Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşlarının yaşlarını tespit etmek hem çok kolay hem de çok zordur. Muhabbet kuşlarının her birinin baş kısmında manşet bölümü bulunur. Bu manşetler yavru halindeki Muhabbet kuşunda oldukça kısa iken Muhabbet kuşunun yaşı ilerlemeye başladığında o kısım genişleyecektir.

Böylelikle Muhabbet kuşunun yaşı ortaya çıkar. Aynı zamanda muhabbet kuşunun göz çevrelerindeki renklerde yaşını belirlemek için bir etmendir. Muhabbet kuşlarının göz çevrelerinde ortaya çıkan beyazlıklar muhabbet kuşunun yaşlı olduğunu, griye çalan renkler ise muhabbet kuşunun yavru olduğunun göstergesidir. Muhabbet kuşu yaşı nasıl anlaşılır sorunuza verilecek olan cevap göz çevresinden ve baş kısmında bulunan manşetlerden olacaktır.

Muhabbet Kuşu Ne Kadar Yaşar?

Ev, yaşam alanları ve çalışma alanlarında bir ses ve bir nefes olmasını isteyenlerin en çok tercih ettiği hayvan muhabbet kuşudur. Muhabbet kuşları hem bakımı kolay olan hem de masrafı az olan evcil hayvanlar arasında bulunur. Bu hayvanlar yaşantıları ile bizlere keyif verirken aynı zamanda enerji yüklü olmamızı sağlar. Ancak muhabbet kuşu ne kadar yaşar sorusu hepimiz için can sıkıcı bir sorudur.

Muhabbet kuşları cinslerine göre değişiklik gösteriyor olsa da en fazla 8 ile 12 yıl arasında yaşıyor. Bu kuşlar 12 aylık olduklarında yavruluktan çıkarak yetişkinliğe giriyor.  Dişi muhabbet kuşları 4 yaşından itibaren yaşlı olarak kabul edilirken, erkek muhabbet kuşları ise 6 yaşından sonra yaşlı olarak kabul ediliyor. Sağlıklı olan ve özenle bakılan muhabbet kuşları en fazla 12 yıl yaşıyor.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle