Muhabbet Kuşu

Çekoslavak Muhabbet Kuşu

Çekoslavak Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları Türk toplumunda çok sevilen ve sevimlilikleriyle beğenilen canlılardır. Bu nedenle çoğu evde muhabbet kuşu bulunur. Muhabbet kuşları arasında bulunan çekoslavak muhabbet kuşu ülkemizde en çok tercih edilen kuşlardandır. Bakımı kolay ve sempatik canlılardır. Aynı zamanda fiyat açısından da uygun fiyatlı oluşları ile tercih edilirler.

Muhabbet Kuşu Çekoslavak

Farklı renklere sahip olan muhabbet kuşu Çekoslovak diğer muhabbet kuşlarına bakarak daha geniş ve iri bir gövdeye sahiptir. Bu nedenle orta boy bir kafeste yaşamaları daha doğru olur. Boyları da diğer muhabbetlerin boylarından uzundur. Bu nedenle daha güzel ve estetik olan canlılardır. Dişiler erkeklere göre daha sakin yapıda olurken erkekler daha etkin ve aktiftir. Çok sevilen ve masum bir yüz görseli taşırlar. Sahiplerine ısındıkları ve onları benimsedikleri zaman ellerinde gezerler.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Fiyat

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Fiyatı

Ülkemizde diğer muhabbet kuşlarından daha fazla üretilen Çekoslavak muhabbet kuşu fiyatı da bu bakımdan daha ucuzdur. 50 lira ile 75 lira arasında fiyatlar taşırlar. Oldukça güzel ve sağlıklı olan Çekoslovak muhabbet kuşları, cana yakın bir kuş grubuna girer. Sağlıklı bir kuş ile daha bakımsız bir kuş arasında fiyat farkı olacaktır. Çekoslovak muhabbet kuşu satın alırken bu detayı göz ardı etmemek gerekir.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi

Muhabbet kuşlarının tamamında olduğu gibi Çekosloavak muhabbet kuşu çiftleşmesi sırasında da bir takım durumlara dikkat edilmelidir. Çiftleşme zamanı gelen bir Çekoslovak muhabbet kuşu için öncelikle eş seçimi yapılmalıdır. Bu alanda çek muhabbet kuşlarının dişileri çok pasiftir. Bu nedenle eşini seçemeyen bir çek muhabbet kuşu için siz eş seçimi yapabilirsiniz. Çiftleşmeyi isteyen bir dişi eşi olan kuş ile bir hafta aynı kafeste kaldığında çiftleşecektir.

Bu dönemde kafesin içindeki salıncak ve ayna gibi oyuncakları kaldırmanız onların dikkatini toplamalarını sağlar. Böylelikle kuşlar yuvalarına girerek çiftleşecektir. Ancak bu dönemde onlarla çok ilgilenmemek onları utandıracak davranışlar yapmak çok yanlış olacaktır. Bu dönemde onlara yumurtalı mama ve d vitamini besinleri verilmelidir. Aynı zamanda kemik ve kum durumlarına dikkat edilmelidir.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Yavrusu

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Yavrusu

Yavru Çekoslovak muhabbet kuşu bakımı özenle ve itinalı bir biçimde yapılmalıdır. Her muhabbet kuşunda olduğu gibi çek cinsi muhabbet kuşlarını da dikkatle ve sevgi dolu tavırlar ile büyütmelisiniz. Muhabbet kuşları kafesi için seçeceğiniz yerin sürekli hava sirkülasyonunun olduğu bir yer olmamasına özen göstermelisiniz. Çek muhabbet kuşları ve yavruları kesinlikle cereyanda kalmamalıdır.

Çek muhabbet kuşları yavruları da tıpkı diğer kuşlar da olduğu gibi temiz olmayı çok seven hayvanlardır. Özellikle kafese bu muhabbet kuşları için olan bir banyoluk veya banyo küveti almanız çok iyi olacaktır. Onlar diledikleri zaman kendileri banyolarına girerek yıkanıp temizleneceklerdir. Çekoslovak muhabbet kuşları parazit oluşumuna uygun kuşlardır. Bu nedenle onları parazitlerden de korumak gerekir. Tüyleri uzun olduğu için yıkanmadıkları zaman parazit olayından rahatsız olurlar.

Muhabbet Kuşu Çekoslavak

Kaliteli ve kuş ürünleri satışına yetkili olan yerlerde satılan parazit ve kurt spreylerini düzenli aralıklarla muhabbet kuşunuzun kanat altına, kuyruk bölgesine ve kafasına sıkmanız gerekir. Bu sprey ile kuşunuz daha az kaşınacaktır. Çekoslavak muhabbet kuşu yavrusu bakımında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise kuşa sprey sıkarken gözlerini korumaktır. Çekoslovak muhabbet kuşlarının gözleri çok hassastır. Bu detaylara dikkat edildiğinde yavru ve erişkin muhabbet kuşları sorunsuz 10 yıl yaşarlar. Çekoslovak muhabbet kuşları sorunsuz, sahibi ile iyi ilişki kuran ve samimi kuşlardır.

2.5 2 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mehmet
Mehmet
2 yıl önce

Cekoslavak Muhammed kuşu nasıl mama yapulmali

Çağan Efe
Çağan Efe
1 ay önce

Çekoslavak muhabbet kuşu fiyatı