Papağan Türleri

Kakapo(Strigops Habroptila) Papağanı

kakapo parrot

Kakapo papağanı; büyük, gececi, uçamayan, lek üreyen bir papağan türüdür. Yeni Zelanda ülkesinde ilk kez karşımıza çıkmıştır. Gececi ve otçuldur. Her iki cinsiyette anormal vücut yapısı gösterir, bazal metabolizma hızı düşüktür.

Erkekler küçük çocukların bakımından sorumlu değildir. Ayrıca çok eşlilik ve çiftleşme sistemini uygulayan tek papağandırlar. Ağırlıklı olarak otçul, yerli bitkileri, tohumları, meyveleri ve polenleri yerler.

Kakapo Papağan Dış Özellikleri

Uçamayan, ormanda yaşayan, soluk baykuş benzeri bir yüzü olan papağan olarak adlandırılır. Kakapo, üstte sarı ve siyah ile benekli yosun yeşili ve benzer ancak altta daha sarıdır. Göbeği gri; bacaklar ve ayaklar soluk tabanlarla gridir. Kakapo çok düşük genetik çeşitliliğe ve sonuç olarak düşük doğurganlığa sahiptir.

Yakın zamanda koruma yönetimi, çiftleşmeleri yönetmeye ve daha fazla genetik kaybı en aza indirmek için suni tohumlama kullanmaya odaklanmıştır. Kakapo şu anda üç adada tutuluyor (Whenua Hou, Anchor Island ve Hauturu); 2016’da her üç adada da ürediler ve 32 civciv hayatta kaldı.

kakapo papağan fiyatları

Kakapo papağanı; büyük yuvarlak, bu 59-64 cm uzunluğunda 2-4 kg ağırlığındadır. Nispeten kısa bir çift kanadı vardır ve kuşların uçuş kaslarını kontrol eden omurga kemiklerinden yoksundur.Kakapo papağanları uçamaz. Kanatları uçmak için yeterli değildir, sadece genel bir denge görevi görür veya belirli bir derecede destek sağlar.

Diğer kuşların aksine, kakapo hafif bir vücuda sahiptirler. Vücutlarında çok fazla yağ depolamaya eğilimlidirler, bu da onu türlerinin en yüksek ağırlığı yapar.

Kakapo’nun yüzeyindeki tüylerin çeşitli renkleri vardır.Ana renk olarak sarımsı ve yosun benzeri yeşile ek olarak, tüylerde siyahtan koyu kahverengiye kadar çizgiler vardır.Bu koruyucu renk onların doğal bitki örtüsü altında saklanmalarını sağlar.

Aslında, farklı bireylerin renkleri, tonları ve benekli desenleri çok farklı olabilir. Müze koleksiyonlarındaki bazı örneklerin tamamı sarı renktedir. Göğüs ve her iki taraf sarı-yeşil, sarı çizgili, karında, kuyruk, boyun ve yüzün altında sarı hala belirgin, yeşil çizgili ve az miktarda kahverengi-gri benekli şeklindedir. Uçuş sırasında gerekli güç ve sertlik ile uğraşmak zorunda olmadıkları için tüyleri çok yumuşaktır.

kakapo nedir

Kakapo Papağan Koruma

Yetişkin kakapo, kediler ve kargalar tarafından avlanmaya karşı savunmasızdır ve yumurtaları ve civcivleri fareler tarafından öldürülebilir. Dişiler tek başına yumurta kuluçkaya yatırır ve civciv yetiştirir.

Yumurtalar ve civcivler, yuvadan uzun süre uzakta kalmaları gerektiğinden, yuva gözetimsiz olduğunda özellikle yırtıcı hayvanlara karşı savunmasızdır.

Civciv yetiştirme uzun sürer ve yuvalar kötü kokulu hale gelir ve avcıların bulması kolaylaşır. Yuvalardan uzakta, kakapo genellikle donar ve onları yırtıcılardan saklamak için şifreli renklere güvenir.

Bu strateji, esas avcılar görerek avlanan kuşlar olduğunda işe yarasa da, kokuyla avlanan memeli avcılardan kaçınmak tamamen etkisiz bir stratejidir.

kakapo papağanı hakkında bilgi

Kakapo Papağan Üreme

Kakapo, yaz ve sonbaharda ürer, ancak yalnızca meyvelerin bol olduğu yıllarda üremeleri görülmüştür. Güney Yeni Zelanda’daki adalarda, her 2 ile 4 yılda bir olan rimu ağaçları meyve verdiğinde ürerler.

Yeni Zelanda’nın başka yerlerinde, güney kayınları tohumlandığında muhtemelen yuva yaptılar, ancak Hauturu da dahil olmak üzere bazı kuzey yerlerde üreme tetikleyicileri bilinmemektedir.

Kakapo lek yetiştiricileridir. Erkekler, çiftleşmek için dişileri çekmek için paletli sistemlerden seslenir. Erkekler kuluçkada veya civciv yetiştirmede hiçbir rol oynamazlar. Yuvalar, doğal boşluklarda veya yoğun bitki örtüsü altında yerin altında veya altındadır.

1-4 yumurta, kuluçkadan önce ve kuluçka sırasında tekrar tekrar çevrilen, toprakta veya çürümüş ahşapta sığ bir çöküntüye bırakılır.

Kakapo papağan fiyatları hakkında burada bilgi alabilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle