Lori Papağanları, Papağan Türleri

Geveze Lori

Geveze Lori
(Lorius Garrullus Garrullus)

Geveze Lori Papağanı Alt türleri

  • Lorius garrullus flavopalliatus(Yellow Backed Lorry)
  • Lorius garrullus morotaianus(Morotai Yellow Backed Lorry)

geveze lori

Yaşam Alanları

Molukkan ve Endonezya adalarıdır(Halmahera,Weda,Batjan,Obi Morotai ve Raou). Bu türe yeni yeşermekte olan hindistan cevizi palmiyelerinde ve ekim alanlarında rastlanır. Bölge olarak her türlü ormanlık alanda, meyve ekim yerlerinde, bahçe ve parklarda rastlanabilirler. Ayrıca sahil kenarlarında da bulunurlar.

Eşli ve küçük gruplar halinde bir arada barınan kuşlardır. Bir ağaçtan diğerine yüksek sesler çıkarıp uçan gayet hareketli kuşlardır.

geveze lori fiyat

Genel Tanımı

Yaklaşık 30 santimetre ebatlarında olan bu türü, başka bir lori türü ile karşılaştırmak pek mümkün değildir. Ana rengi kırmızı ve yeşil tonlarından oluşur. Kafasındaki, göğüs bölgeisndeki ve karın kısmındaki tüyler parlak kırmızı tondadır. Üst kanatlarında sarı tonlar vardır. Alta doğru indiğinde bunlar koyuya yakın yeşil tonda olur. Baldırlarındaki tüyler ve sırt tüyleri koyuya yakın bir yeşil tondadır. Gaga rengi kavuniçi olur ve göz rengi de sarıdan kavun içine dönen bir tondadır.

geveze lori sahibinden

Aslında dişi ve erkeği dış görünüşten ayırmak mümkün değildir. Göz çevresindeki çıplak beyaz bölge için dişilerde elips şeklinde, erkeklerde ise tam yuvarlak olur denilir. Bir de kanat başlarında olan o sarı ufak tüy kısmının dişilerde daha çok yeşil tonla neredeyse belirgin olmayacak şekilde kapatıldığı söylenir.

Yavru ve genç olanlar ise daha mat olan tüy renklerinden ve kahverengiye yakın tonda olan gaga renginden ayırmak mümkündür.

geveze lori konuşması

Beslenme Şekilleri

Genel olarak lorilerde olduğu gibi çiçeklerin bu tür için özellikle Hindistan cevizi bitkisi polenlerinden, meyve özleri(meyve nektarı) ve sulu yumuşak meyvelerden oluşur. Bunun yanı sıra çok az miktarda ufak böcek türlerinden de tükettikleri belirtilmiştir.

geveze lori özellikleri

Üremesi

Üreme tarihleri ile ilgili elde kesin bir bilgi yoktur. Yuvalarını ağaç kovuklarındaki oyuklarda bazen de en yüksek ağaç tepelerinde yaptıkları bilinir. Kuluçkalarında bir defa da en fazla 2 adet yumurta olur. Kuluçka süreleri 26 – 28 gün civarındadır. Yavruların tüylenmesi ve uçmaya başlaması ise 9 – 10 hafta içinde gerçekleşir. Bunu takip eden 3 hafta da anne ve babaları tarafından beslenirler.

geveze lori papağanı fiyatları

İlk evcil dostlarımızın üretimleri 1923 de İngiltere’de yapılmıştır. Bunların bakım ve üretimi, Loro Parque’de de alt türleri dâhil olarak uzun yıllardır başarıyla yapılmaktadır.  Aslında başta sadece bir türde başarı sağlanmıştır. Fakat 2001 yılında bahsi geçen parkın yönetimine Elen Bay Reinschmidt’in bıkmadan ve yılmadan uğraş vermesi sonunda Lorius Garrullus Morotaianus türü de üretilmiştir.

geveze lori papağanı satılık

Evcil olarak tercih edilen bir Lori papağan türüdür. Bunu nedeni de eşleştirip üretilmesinin artık kolay olmasıdır. Bunun yanı sıra çok iyi olan konuşma ve taklit yetenekleridir. Gayet sevimli cana yakın ve meraklı olurlar. Ayrıca aşırı hareketli papağanlardır. Yalnız çok gürültücü bir türdür. Bu gürültü yapma özellikleri zaten doğalarında olduğundan bunu alırken başta düşünmek gerekir. Bu durum sonradan geçebilecek bir özellik değildir.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir