Lori Papağanları, Papağan Türleri

Duyvenbode Lori

Duyvenbode Lori

Duyvenbode Lori (Chalcopsitta Duivenbodei)

class=”kirmizi”>Alt Türleri>

  • C.D. Duivenbodei
  • C.D. Syringanuchalis?(Forshaw’a göre çok emin olunmamakta alt tür olarak kabul edilmiştir. Zira iki alt türde coğrafi dağılım alanları çok iç içe geçmiş ve görünüm açısından da çok fazla değişik özellik gözlenilmiştir.)

duijvenbode lory price

Yaşam Alanları

Papua Yeni Gine’nin kzuey sahil şeridi üzerinde yaygındırlar. Orada ormanlık düz alan ve yüksekliği en fazla 200 metre olan tropik iklim bölgelerinde yaşarlar. Onlar hakkında bilinen kısıtlı yaşam bilgilerinden bir tanesi de yerleşim alanları içerisinde eşli veya ufak gruplar halinde yaşadıklarıdır. Genel olarak Lori papağanları hakkında bilinenler, onların daha çok ağaçlar üzerinde yaşadıkları ve yuvalarını da buraya yaptıklarıdır. Çok nadiren yere indikleri ve ayrıca büyük gruplar halinde yem arayışı için bir bölgeden diğerine ettikleridir.

duijvenbode price

Genel Olarak Duyvenbode Lori Papağanları

Yaklaşık 30 santimetre olan boyutu vardır. Ana rengi koyu kahve tonda ve kısmen metalik mavi tondadır. Parlak gibi görünen bir yansıması vardır. Gaga altı kısmı, burun üstü ve göz çevresi siyah renkte ve tüysüzdür. Ön alın ve yanak kısmı ise sarıdan hafifçe siyaha kadar değişen bir renktedir.

Duyvenbode Lori

Boyun ve ense kısmında beyaz çizgili tüyler görülür. Kanat kenar ve alt kısımları altın sarısı renkte olur. Göğüs tüylerinde de saı yansımalar vardır. Bacak içi tüyleri ise yine altın sarısıdır. Kuruk altı mavimsi siyah bir tondadır. Kuyruk ucuna doğru da önce kırmızı sonrasında sarı renk alır.

duivenbode lory

Siyah bir gagası ve ayakları vardır. Göz irisi ise kızıl kahverengi tonda olur. C.D. Syringanuchalis alt türünde ise renkler aynı gibi olmakla beraber daha koyu tondadır.

Cinsiyet ayrımını dış görünüşten ayırt etme imkânı yoktur. Erkek ve dişi aynı renktedirler. Genç kuşların daha sivri olan kuyruk uçlarının dışında, bir de tüysüz olan bölgelerinde ki rengin beyazımsı tonda olmasından kolayca ayırt etme şansı vardır.

duivenbode lori

Duyvenbode Papağanı Beslenme Şekilleri

Lorilerinanatomik yapıları, aslında genel olarak diğer papağan türleri ile aynıdır. Yalnız bunlarda özel olan ve dikkat çeken nokta, değişik şekilde olan dil yapılarıdır. Bu dilleri, daha çok meyve özü ve çiçeklerin polenleriyle beslenme şekline uygundur. Bu daha sıvı ve yumuşak yemleri yiyip tükebilmeleri için tasarlanmıştır. Dillerinin şekli daha çok dıştan bakıldığında bir fırçayı andırır.

duivenbode lorisi

Lorilerin ana besinleri çiçeklerin polenlerinden oluşsa da, meyve özleri(meyve nektarı) ve sulu yumuşak meyveler de yedikleri arasındadır. Dil üstündeki özel doku sayesinde alınan polenler içeriye doğru çekildiğinde sıkıştırılıp preslenir. Yutulacak bir şekle getirilir. Bu arada aynı anda alınan polen nektarı kursakta kalır ve daha sonra orada sindirilir.

duivenbode lori te koop

Duyvenbode Lori Papağanı Üreme

Rosemary Low’un kafes ortamındaki üretimleri konusundaki verdiği bilgilere göre; kuluçkaları en fazla 2 adet yumurtadan oluşur. Kuluçka süresi de yaklaşık 24 – 26 gün arasındadır. Yumurtadan yeni çıkan yavruların üzerinde uzun beyaz bebek tüyleri vardır. Yavrular yuvadan 11 – 12 hafta içinde uçmaya başlar. Bunu takip eden 2 ay gibi bir süre anne ve baba ile kalırlar. Daha sonra bağımsızlığını kazanırlar.

Bu türü ilk olarak 1977’de Walsrode Kuş Parkı’nda üretmeyi başarmış ve o tarihten sonrada Teneriffe’deki Loro Parque’de başarılı şekilde üretime devam etmiştir.

Listeye geri dön

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir