Afrika Papağanları

Jako Papağanı

Jako Papağanı

Gri Jako Papağanı

Jako Papağanı Özellikleri

Jako papağanı Ülkemizde gri papağan olarakta bilinir. Papağangiller familyasında orta büyüklükte bir papağan türüdür. Jako papağanları 30-35 cm boyutlarında gri ve siyah tonlarındadır. Kuyruğu kırmızı veya bordodur.

Dünya’ da bir çok hayvanseverin en çok beslemek istediği jako papağını en zeki tür olarak nitelenir. jako papağanın konuşma yeteneğinin iyi olduğu iyi bir bakımla bine yakın kelime ezberleyebildiği aynı zamanda sorulan sorulara mantıklı cevaplar verdiği gözlenmiştir. Papağan türleri arasında en taklitçi türdür. Diğer papağan türleriyle karşılaştırıldığında meraklı , şüpheci ve çevreye karşı daha geç güven kazanan türdür. Bir erkek jako papağanı genelde bir güvercin boyutlarındadır.

Vücudu gri, erginde kuyruk açık kırmızı, ergin olmayanlarda koyu kırmızı bir renk tonu hakimdir.Jako papağanı bir yaşın altında gözler siyah , 1 yaşından sonra göz rengi griye ve en son olarak sarımsıya döner. Gri papağanların( jako papağanı) üç farklı türü bulunmaktadır.

Jako Papağanı Bakımı

Kongo Jakolar ‘ın boyları 32-35, ağırlıkları 400- 490 gram civarındadır. Ghana Jakolar’ ın boyları 31 cm olup ağırlıkları 350 -400 gram civarındadır. Son olarakta Timneh Jakolar’ ın boyları 30 cm ağırlıkları 290 – 350 gram civarındadır. Gaga kısımları bej renktedir.

Jako Papağanı Ömrü

Jako papağanın ömür süreleri 20-25 yıl, esarette 70 – 80 yıl kadar yaşadıkları bilinmektedir. Bu tür doğada meyve ağaçlarından beslenmeyi severler. Jako papağanı ( gri papağan), Soyu Tükenmekte Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin İkinci Ek Sözleşmesi’nde yer alan listede mevcuttur. ABD’de, 1992 yılında çıkan Kuş Koruma Yasası’yla, vahşi ortamda yakalanan Afrika Gri ( jako) Papağanlarının ticareti yasaklanmıştır.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzman Görüşü “Jako Papağanı

  1. Papağan Sahibi muhammed muhammed dedi ki:

    ne kadar tl