Papağan Türleri

İskender Papağanı

İskender Papağanı

İskender Papağanı (Psittacula Eupatria)

Psittacidae familyasına ait olan papağan türüdür. Türkiye de bulunan iki papağan türünden birisi olan İskender Papağanın nesli tükenmektedir. Türkiye haricinde başta Asya ülkelerinde sürüler halinde görülen bu papağan türü Pakistan, Afganistan ve Hindistan’da da görülmektedir. Familyasına ait diğer papağan türlerine göre Yabancı Yeni Tür ( Neozoon ) olarak adlandırılan bu tür Almanya’nın Köln şehrinde, İngiltere’nin Londra Kentinde Japonya’nın Tokyo şehrinde ve Amerika Birleşik Devletlerinin New York şehrinde görülmektedir. Diğer papağan türlerine göre İskender papağanları soğuğa karşı dayanıklıdır.

İskender Papağanı Sesi ve Kur Ötüşü

iskender papağanı ne yer

İskender Papağanının Genel Yaşamı ve Özellikleri

İskender Papağanı 48 ile 58 cm arasında bir büyüklüğe sahiptir. Familyasına göre daha büyük bir yapıya sahip İskender Papağanı boynunun üst kısmında siyah bir bant vardır. Boynunun arka kısmında da pembemsi bir bant olan papağan türü omuzunda ki ( kanatlarının üstü ) kırmızımsı kahverengi bir lekeye sahiptir. Kuyruk tüyleri mavi ve yeşil olabilen İskender Papağanı kuyruğunun ucuna doğru sarımsı bir renge sahiptir. Genelde gagasının kırmızılığı ile tanınan ve ön planda olan papağan türünün gözlerin mat sarı renklidir. Ayakları ise yeşilimsi bir gri tona sahiptir. İskender Papağanı genelde sürü halinde dolaşır. Orta dereceli ağaçların üzerinde kendilerine kovuklar açarak barınırlar. Ormanlarda tohum, nevrezil, çekirdek ve meyve ile beslenirler. Üreme dönemlerinde açtıkları kovuklara 2 ile 4 yumurta bırakan papağan türleri 20 ile 25 gün içerisinde yumurtadan çıkan yavrularına bakmak için ağaçlardan avlanmaya çıkar ve akşam sürü halinde ağaçlara geri dönerler. 6 hafta içerisinde yuvadan uçmaya başlayan yavrulara anne ve baba kuş birlikte bakar.

iskender papağanı yemi

İskender Papağanı Konuşur mu?

Sürüler halinde gezseler de evcilleştirildiklerinde konuşma konusunda başarılı bir türdür. İskender Papağanları konuşurken söylediklerini net anlayabileceğiniz ve oldukça fazla kelime öğrenebilecek papağanlardır. 8 ile 12 aylık olunca konuşmaya başlarlar. Her iki cinsinde konuştuğu bu papağan türünde erkek İskender Papağanı dişiye göre daha fazla kelime öğrenmektedir. Bazı papağan türleri sahiplerinin seslerini taklit ederler. İskender Papağanları taklit etmezler kendilerine has ses tonlarıyla sesleri çıkartmaya çalışırlar. Papağan alırken konuşan bir papağan alınmamalıdır. Sizinle bağ kurması ve papağanın küçük yaşta ev ortamına alışması önemlidir. Şu ayrıntıyı da gözden kaçırmamakta fayda vardır konuşmaya başlayan bu papağan türünü susturmak konuşturmaktan daha zordur.

iskender papağanı ömrü

İskender Papağının Cinsiyeti Nasıl Ayırt Edilir?

Birçok papağan türünde görülen Eşeysel Dimorfizm olayı İskender Papağanlarında da görülmektedir. Eşeysel dimorfizm bir türün dişi ya da erkek eşeyleri arasında vücut boyutu, şekli, renk veya desen bakımından farklılıklar görülmesi durumudur. Örnek verecek olursak vücut boyutu, bazı organların ve uzuvların eksik oluşu, süsleyici tüyler, omuzlarda ve kanatlarda renkler ve bantlar, yele, boynuzlar ve fildişi bu tanıma örnek sayılabilir. Dişilerin seçici olması cinsiyetlerin oluşmasında büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenlere dayanarak yapılan araştırmalar sonucunda erkek İskender papağanları yeşil tonlara ve renklere sahiptir. Boyun kısımlarında ince siyah ve gül renklerine ayrıca bir halkaya sahiptirler. Dişi İskender papağanı ise erkekle benzer renklere sahiptir. Ayırt eden özellik ise boyun bölgelerinde halka olmamasıdır.

iskender papağanı mavi

İskender Papağanının Üreme Sistemi

Diğer kuş ve papağan türlerinde olduğunun aksine İskender Papağanlarında belirli bir üreme mevsimi ya da süreli bir üreme dönemi yoktur. Papağan türü sürü ile gezdiği ve yaşadığı için içerisinde bulunduğu mevsim, bölge ve sıcaklık etkenleri üreme tarihlerinde düzensizliğe sebep olabilir. Kendi yaptıkları ağaç kovuklarına yavrulayan bu papağan türü yavrulama dönemlerinde oldukça hırçın olurlar. Yavrularını koruma iç güdüşüne sahip olan bu kuş türü bu dönemde sürü ile hareket etmekten vazgeçerler. Doğal yaşamında değil evde beslenen ve üreme döneminde olan papağanlara çok dikkat edilmelidir. Üreme dönemlerinde ayrı kafeslerde beslenmesi gereken İskender papağanları aynı kafeste olursa birbirlerine zarar verebilir. Yaralanmaların gözlendiği çatışmaların sonu ölüm olabilir o yüzden ayrı kafesler ilk 6 hafta için çok önemlidir. İskender papağanları doğası gereği ağaç üstlerine yuva yaptıkları için yavrularını zirvede ve korunaklı bir alanda büyütmeyi isterler. O yüzden evde sakin bir odada yüksekte yavrularını yetiştirme ya da kuluçka süresi verilmelidir. Uygun ortamın ayarlanması önemlidir.

iskender papağanı konuşur mu

Kafes İçerisine Yumurtlama Kutusu Koyulmalı mı?

İskender papağanları yumurtlama dönemlerinde sürü ile gezmeyi bırakırlar. Özellikle dişi İskender papağanı bu dönemde doğal ortamında topladığı talaş, ip ve materyaller ile ağaç üzerinde oyduğu yuvasını yavrulamaya hazırlamaktadır. Ev de beslenen papağanlar içinde uygun ortam hazırlanmalıdır. Muhabbet kuşlarında olduğu gibi kafese yumurtlama kutusu takılmalı ancak muhabbet kuşlarının aksine yumurtlama kutusunu kafesin yanına değil içine koymanız gerekmektedir. Sonrasında yuvanın içerisine talaş ve keten parçaları bırakılmalıdır. Dişi İskender papağanı gereken şartları uygun hale getirerek yumurtlama sürecine girecektir. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de ahşap yumurtlama kutusu kullanılmamalıdır. Çünkü hem sinirli hem de koruma içgüdüsü ile asileşen papağan ahşap kutuya zarar vermektedir. Metal yumurtlama kutusu kullanılmalıdır.

iskender papağanı konuşma eğitimi

İskender Papağanı Kuluçka Süresi Ve Yumurta Sayısı

İskender papağanlarının bir üreme dönemi ya da mevsimi olmadığı için uygun ortam ve şartlar üreme dönemini başlatmaktadır. Üreme olayına başlayan dişi İskender Papağanı dönem içerisinde 2 ile 4 yumurta yapacaktır. Anaç ve diğer kuş türlerinin aksine yumurtalarına zarar vermeyen İskender Papağanının kuluçka süresi 26 gündür. Bu süre sonunda yüzde 90’lık bir yaşama yüzdesi ile yavru olma dönemi geçiren yavrular nefes almak için yumurta da küçük bir delik açarlar. Bu delik 24 ile 48 saat içerisinde büyür ve yavru yumurtadan çıkar.

iskender papağanı kaç yıl yaşar

Yavru İskender Papağanına Nasıl Bakılmalıdır?

Yumurtadan çıkan yavru iskender papağanı ilk 7 ile 8 hafta yavruluğun içerisinde kalır. Gelişimini yavaş yavaş tamamlayan Yavru İskender Papağanı yuvadan ayrılmaya başlayacaktır. 10 haftaya geldikten sonra anneden ayrılan Yavru papağan kendi hayatının adımlarını atmaya başlayacaktır. 10.haftadan sonra papağanı elle beslemek istiyorsanız yani papağana artık bakmak ya da bağ kurmak istiyorsanız bunu ilk 15 gün içerisinde yapmalısınız. Papağanı ayrı bir kafese alarak süreci başlatmalısınız. 17. Günden sonra zaman geçirmeye başlamalı fiziksel temastan tamamen kaçınılmalıdır. Belirli aralıklarla elle beslerken omuz bölgesi okşanmalı ve sürekli konuşarak aksan kelimeleri anlaması sağlanmalıdır. Tek tek yavaş anlayabileceği şekilde konuşulmalıdır.

iskender papağanı istanbul

İskender Papağanının Fiyatları

İskender Papağanı 800₺ ile 2500₺ arasında fiyatlandırılmaktadır. Bu fiyatları etkileyen faktörler İskender Papağanının tüy, yaş, konuşma ve renkleri ile alakalıdır. Canlı renklere sahip ve eşeysel dimorfizm belirtileri renk olarak daha belirgin papağanlar daha pahalıdır. Çünkü birçok türe göre nesillerinin melez olmadığı anlaşılır. Ayrıca yavru İskender papağanı alınmalıdır. Küçük yaşlarda alınması maliyet olarak daha avantajlı olmasını sağlarken, papağanla bağ kurmak ve onu konuşturmak da daha kolay olacaktır.

iskender papağanı fiyatları

İskender Papağanının Diğer Kuş Ve Papağanlar Türlerinden Farklı Özellikleri

30 yıldan daha uzun süre hayatta kalabilen bir papağan türü olması sadece bu özelliği ile de farkını büyük ölçüde koymaktadır. Bağ kurulduğunda sadık ve yalnız zamanlarınızda konuşabildiğiniz bir dost olacaktır. İskender papağanlarının boyutları ve özellikle kuyrukları uzundur ve bu durum görsel olarak papağana diğer türlere göre bir asalet katmaktadır. Çoğu papağan ve kuş türüne göre çiğneyebilmek için oyuncaklar olsun isterler. Yeterince oyuncağa sahip olurlarsa ev eşyalarına zarar vermezler. Bir macaw papağanına göre iskender papağanları daha hızlı ve çok oyuncak çiğnemektedir. Sahibinin içerisine sakladığı yemiş ve kurutulmuş meyvelerin olduğu oyuncakları oynamayı çok severler. Diğer kuş türlerine göre saldırgan bir yapıya sahiptir. O yüzden bağ kurmak önemlidir. Güçlü bir gagaya sahip olduğu için diğer kuş türlerinden uzakta olmalı ve tutulmalıdır. Muhabbet kuşu ve zebra ispinozu ile aynı kafese konulmaması gerekmektedir.

İskender Papağanları Hakkında Sık Sorulan Sorular

İskender Papağan Kafesi Nasıl Olmalı?
İskender papağanları, küçük papağan türleri arasında yer alır ve oldukça hareketlidirler. Bu nedenle, İskender papağanları için geniş bir kafes seçmek önemlidir. İskender papağan kafesi aşağıdaki özellikleri taşımalıdır. Kafes en az 60 cm uzunluğunda, 30 cm genişliğinde ve 40 cm yüksekliğinde olmalıdır. Kafes genişliği, papağanın rahatça uçabilmesi ve hareket edebilmesi için yeterli olmalıdır.  Kafes çubukları aralıklı ve papağanın gagasını sıkıştırmayacak şekilde seçilmelidir. Ayrıca çubukların çapı da papağanın ayaklarına uygun olmalıdır. İskender papağanları, oldukça zeki ve aktif papağan türlerinden biridir. Bu nedenle kafeslerinde çeşitli oyuncaklar bulunmalıdır. Farklı renklerdeki çıngıraklar, tünel oyuncakları, salıncaklar, merdivenler ve diğer aktivite oyuncakları papağanların fiziksel ve zihinsel olarak aktif olmalarına yardımcı olur. Kafes içerisinde yiyecek ve su kapları uygun şekilde yerleştirilmelidir. Yiyecek ve su kapları kafesin altındaysa, kafesin temizliği daha kolay yapılabilir.  Kafes, papağanların sağlığı için düzenli olarak temizlenmelidir. Pislik birikimi, papağanların sağlığını olumsuz etkileyebilir. Kafesin temizlenmesi için, kafes malzemeleri sıcak su ve sabunla temizlenebilir.
İskender Papağan Konuşması Nasıl?
İskender papağanları, diğer papağan türlerine göre konuşma becerileri sınırlı olsa da, öğrendikleri birkaç kelime ve cümleleri oldukça net ve anlaşılır bir şekilde tekrarlayabilirler. İskender papağanları, kendilerini iyi hissettiren ve tekrar etmek istedikleri kelimeleri öğrenebilirler. İskender papağanlarının konuşması, genellikle net ve keskin bir tonla gerçekleşir. Kelimeleri yavaş ve anlaşılır bir şekilde söylerler. İskender papağanları özellikle tekrar etmekten hoşlanırlar, bu nedenle öğrendikleri bir kelimeyi sürekli tekrar edebilirler. İskender papağanları bazen farklı tonlarda ve seslerde de konuşabilirler. Örneğin, birkaç kelimeyi şarkı şeklinde söyleyebilirler. Bazı İskender papağanları ise sadece ötüş yaparak iletişim kurabilirler. İskender papağanları sınırlı sayıda kelime ve cümleleri net ve anlaşılır bir şekilde tekrar edebilirler. Kelimeleri yavaş ve keskin bir tonla söylerler ve tekrar etmekten hoşlanırlar.
İskender Papağan Nasıl Yakalanır?
İskender Papağan Hindistan'da bulunan kuş türlerinden biridir. Bu ülkeden tüm dünyaya yayılmıştır. Özellikle Asya ve Hindistan ülkelerinde çok sık karşılaşılmaktadır. İskender papağan soğuk havalardan etkilenmemektedir. İskender Papağanları elden beslenebilmektedir. Evde kafes içerisinde çok kolay bir şekilde beslenebilmektedir. İskender papağanlarının sağlıklı yaşamasını istiyorsanız dengeli beslenilmelidir. Tahıl, fındık, tohum, palet yem ile beslenmelidir. Bu yiyeceklerin yanı sıra sebze ve meyve tüketmeleri de önemlidir. İskender Papağanları kafesten çıkarıldığını kaçma eğilimi gösterebilir kaçmaması için pencere ve kapıların kapalı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Çünkü meraklı olmasından dolayı kapı veya pencere açık olduğunda kaçabilir. İskender Papağanlarının yakalanabilmesi için eğitmenine alışmış olması gerekiyor. Sahibine güven duyması çok önemlidir. Bu güvenin sağlanamadı ardından papağanları isimleriyle çağırabilmeniz mümkündür.
İskender Papağanı Halkası Ne Zaman Çıkar?
İskender papağanı halkası, yavru papağanın doğumundan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra takılır. Bu süre, yavru papağanın ayak parmakları ve bacakları yeterince güçlendiğinde takılması için en uygun zamandır. Halka takılması işlemi, papağanın yaşamının ilk haftalarında yapılması gereken önemli bir işlemdir ve doğru bir şekilde yapılması gerekir. İskender papağanı halkası, özel olarak üretilen küçük bir metal halkadır ve her bir papağan için özel olarak boyutlandırılmıştır. Halka, papağanın ayak bileğinin üzerine geçirilir ve burada kalıcı olarak yerleştirilir. Halka takma işlemi, deneyimli bir veteriner hekim veya yetiştirici tarafından yapılmalıdır. Halkanın takılması, papağanın neslinin korunması ve papağanın türünün belirlenmesi için önemlidir. Halka, papağanın sahibinin adını, yetiştiricinin adını, doğum tarihini ve belirli bir numarayı içerebilir. Bu bilgiler, papağanın kimliğini belirlemeye ve kaydını tutmaya yardımcı olur.
İskender Papağanı Kaç Kelime Konuşur?
İskender papağanları, konuşkan ve sosyal papağan türleri arasında yer alır, ancak diğer bazı papağan türlerine göre konuşma kabiliyetleri sınırlıdır. İskender papağanlarının öğrenmesi ve tekrarlaması kolay olan birkaç kelime ve basit cümleler öğrenebilecekleri bilinmektedir. Ancak, İskender papağanlarının konuşma becerileri bireysel farklılıklar gösterir ve bazıları konuşmayı öğrenirken bazıları öğrenmez. Papağanların konuşma kabiliyeti, yaşlarından, yetiştirildikleri ortama, çevrelerindeki insanların konuşma tarzına ve sosyalleşme seviyelerine bağlı olarak değişebilir. Bazı İskender papağanları, 20-30 kelime veya cümleyi hatırlayabilir ve kullanabilirken, bazıları sadece birkaç kelime öğrenebilir. Özetle, İskender papağanlarının konuşma kabiliyetleri bireysel farklılıklar gösterir. Ancak, doğru bir şekilde eğitilir ve sosyalleştirilirlerse, birkaç kelime ve cümleyi öğrenip tekrarlayabilirler.
İskender Papağanı Kaç Yaşında Çiftleşir?
İskender papağanları, tahmini olarak yaklaşık 1 yaşına geldiklerinde cinsel olgunluğa erişirler. Ancak, çiftleşmek için hazır olmaları için 2-3 yaşına kadar beklemeleri daha iyidir. İskender papağanlarının çiftleşmek için hazır hale gelmesi, cinsiyetlerine ve yetiştirme koşullarına göre değişebilir. İskender papağanlarının çiftleşmesi için uygun bir yaşa gelmeleri yanı sıra, çift olarak uyumlu olmaları da önemlidir. İki İskender papağanının birbirlerine uyumlu olmaları sağlıklı ve mutlu bir çift olmaları için önemlidir. Genel itibarı ile İskender papağanları 1 yaşına geldiklerinde cinsel açıdan olgunlaşmış olurlar. Ancak çiftleşmek için 2 ile 3 yaş arasını beklemek daha sağlıklı olacaktır. Çift olarak uyumlu olmaları da önemlidir.
İskender Papağanı Kaç Yıl Yaşar?
İskender papağanları, iyi bakım ve sağlıklı bir yaşam sürdürdükleri takdirde, yaklaşık 15-20 yıl yaşayabilirler. Ancak, bazı İskender papağanları daha uzun süre yaşayabilirken, bazıları ise daha kısa bir ömre sahip olabilirler. İskender papağanları, sağlıklı bir diyet ve uygun kafes ortamı sağlanarak, düzenli egzersiz ve uyku ile de desteklenmelidir. Ayrıca, düzenli veteriner kontrolleri de önemlidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı ve uygun bakım, İskender papağanlarının uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olabilir. İskender papağanları yaklaşık 15-20 yıl yaşayabilirler, ancak bu süre bireysel farklılıklar gösterir. İyi bakım, sağlıklı bir diyet, uygun kafes ortamı, düzenli egzersiz, uyku ve veteriner kontrolleri, İskender papağanlarının sağlıklı bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olabilir.
İskender Papağanı Konuşması Nasıl?
İskender Papağanı Konuşur Mu?
İskender papağanları konuşabilir. İskender papağanları, Afrika'da bulunan bir papağan türüdür ve konuşma yetenekleriyle tanınırlar. Ancak her İskender papağanı konuşma yeteneğine sahip değildir ve konuşabilenlerin bile sınırlı bir kelime dağarcığı vardır. Eğitim ve tekrar yoluyla, İskender papağanları genellikle insanların konuşmalarını taklit edebilirler. İskender papağanları konuşmayı öğrenebilirler ancak konuşma yetenekleri diğer papağan türlerine göre daha az gelişmiştir. Konuşma eğitimine genç yaşta başlamak daha etkili olabilir. İskender papağanları bazen bazı kelimeleri veya kısa cümleleri tekrarlayabilirler. Onlara konuşma öğretmek için tekrar edilecek basit kelime ve cümleler kullanılabilir. Ayrıca onlara öğreteceğiniz kelimeleri net ve yüksek bir sesle telaffuz etmek de önemlidir. Sabırlı ve tutarlı bir şekilde eğitim verirseniz, İskender papağanları konuşmayı öğrenebilirler. Ancak her İskender papağanı konuşma yeteneği geliştirmez.
İskender Papağanı Nasıl Beslenir?
İskender papağanları, doğal olarak meyve, sebze, tohumlar ve böcekler gibi çeşitli yiyeceklerle beslenirler. Evcil İskender papağanlarının beslenmesi de benzer şekilde olmalıdır. Evcil İskender papağanlarına öncelikle kaliteli bir papağan yemi verilmelidir. Bu yemler, kuşunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller ve diğer besin maddelerini içerir. Ayrıca, yiyeceklerinizi papağanınızın dişlerine uygun şekilde keserek sunabilirsiniz. İskender papağanlarının diyetinde, taze meyve ve sebzeler de önemli bir yer tutar. Kuşunuzun sevdiği ve güvenle tüketebileceği meyve ve sebzeleri seçerek, günlük diyetlerine ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı yiyecekler toksik olabilir veya kuşunuzun sindirim sistemine zarar verebilir, bu yüzden doğru yiyecekler konusunda uzman tavsiyesi almak önemlidir.
İskender Papağanı Nasıl Eğitilir?
İskender papağanları eğitilebilir ve sosyal olarak aktif hayvanlardır. İskender papağanları çekingen olabilir, bu yüzden öncelikle kuşunuzun güvenini kazanmanız gerekiyor. Onu elinizle yavaşça besleyin ve konuşarak onunla etkileşime girin. Kuşunuzun dikkatini çekmek için ona ilginç oyuncaklar sunabilirsiniz. Bu onun dikkatini çekecek ve ilgisini sizi öğrenmeye yönlendirecektir. Kuşunuzun yeni şeyler öğrenmesi için ona komutlar öğretin. Örneğin, ona "merhaba" veya "hoşçakal" gibi kelimeler öğretebilirsiniz. Kuşunuzun davranışlarını ödüllendirmek için ona lezzetli yiyecekler verebilirsiniz. Bu, onun öğrenme sürecini hızlandıracak ve onunla bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır. Kuşunuzun bir rutine alışması onun öğrenme sürecini kolaylaştırabilir. Örneğin, her sabah aynı saatte kuşunuzu besleyebilir ve eğitim seanslarınızı her zaman aynı saatte yapabilirsiniz.
İskender Papağanı Nasıl Konuşur?
İskender papağanları günümüzde konuşma yetenekleriyle bilinen kuşlar olarak ön plana çıkar. Konuşma becerileri son derece iyidir ve çok çabuk bir şekilde kelimeleri kavrama becerilerine sahiptirler. Aynı zamanda birden fazla kelime öğrenebilir. Konuşmaya başladıktan sonra susturulması oldukça zordur. Dolayısıyla son derece etkili konuşma becerilerine sahip bir papağan türü olarak ön plana çıkar. Psittacula familya ailesine aittir. Yaşam alanı genellikle Afganistan, Pakistan, Hindistan ve diğer Asya ülkeleridir.  Aynı zamanda bu papağanlar günümüzde Türkiye’de de bulunuyor. Fakat anavatanları Asya toprakları olarak bilinir. 48 ile 58 cm civarında papağanlar büyüyebilmektedir.  Papağanınızı konuşturmak için sık sık konuşma egzersizleri yapmalısınız ve bir kelimeyi öğrenmeden diğer kelimeyi öğretmemelisiniz.
İskender Papağanı Nasıl Yıkanır?
İskender papağanlarının tüylerinin temiz ve parlak kalması için düzenli olarak yıkanmaları gerekmektedir. İskender papağanınızın yıkanacağı bir yer hazırlayın. Bu bir ev yapımı duş ya da büyük bir lavabo olabilir. Su sıcaklığına dikkat edin. Su çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Ilık su, İskender papağanlarının rahat hissetmesini sağlar. İskender papağanınızı yavaşça suya sokun. Papağanın suda yüzmesine izin verin ancak papağanın boğulmaması için suyun yüksekliğini ayarlayın. Özel olarak yapılmış kuş şampuanı kullanın. Normal insan şampuanları papağanların hassas tüylerine zarar verebilir. Şampuanı kuşun tüylerine uygulayın ve masaj yaparak tüm tüylere yayın. İskender papağanınızı durulayın. Sabun kalıntılarının kalmaması için bol suyla durulayın.
İskender Papağanı Ne Kadar Büyür?
Dünyanın en güzel papağanları olan İskender papağanları ortalama olarak 45 cm ile 60 cm arasında bir boya sahip durumdadır. Türkiye’de yetişen bu papağanın anavatanı günümüzde Asya ülkeleridir. Özellikle Hindistan günümüzde İskender Papağanı yetiştiriciliği yapan bir numaralı ülke olarak biliniyor. Boyunlarında bulunan pembe tüyler ile siyah tüyler en belirgin özellikleri arasında bulunuyor. Zekâsıyla bilinir ve çok çabuk bir şekilde kelimeleri kavrayarak hızlı konuşur. Doğada sürü halinde yaşar. Ağaç kavuklarında yaşamasıyla bilinir. Uzun ömürlü bir papağan olarak bilinir ve ortalama ömürleri 30 yıl olarak biliniyor. Doğduktan sonra yaklaşık olarak 6 ay sonra uçmaya başlayabilir. Yavruları yaklaşık olarak 20 gün içinde yumurtadan çıkar.
İskender Papağanı Ne Kadar?
İskender papağanlarının fiyatları günümüzde farklılık gösterebilir. Kuşun yavru olma durumu, erişkin olma durumu ve yaşlı olma durumları fiyatları etkileyen faktörler arasındadır. Aynı zamanda eğitimli olarak satılan İskender papağanlarının fiyatları daha yüksek düzeylerdedir. Konuşan papağanların fiyatları konuşmayan papağanların fiyatlarından 3 kat daha fazladır. İskender papağanı günümüzde en çok tercih edilen kuş türü olarak bilinir ve zekâsıyla insanların dostudur. Bu kuşların uzun ömürlü olmaları ve 30 yaşına kadar yaşamaları onları popüler yapan özellikler arasında bulunuyor. Aynı zamanda papağan türünün en iyi konuşan ve en çok kelime ezberleyen kuşları arasında bulunuyor. İskender papağanlarının fiyatları pek çok etkiye bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.
İskender Papağanı Ne Sever?
İskender papağanları taze yapraklar başta olmak üzere yeşil renkli sebzeler, tahıllar, kalitesi yüksek olan palet yemler sevmektedir. Özellikle İskender papağanlarının günümüzde marulu çok sevdikleri bilinmektedir. Marul onların vazgeçilmez favori yiyeceğidir. İskender papağanı besliyorsanız eğer yeme alışkanlıklarına dikkat etmeniz önemlidir. Örneğin bu kuşlar mutlaka kaliteli palet yemlerle beslenmelidir. Kaliteli yemlerin içinde aynı zamanda İskender papağanın vitamin alması oldukça etkili olacaktır. Bu kuşlar günümüzde 30 yıl yaşamaktadır. Aynı zamanda kuş türleri arasında en çok yaşayan kuş türleri arasında ilk 5’te yer almaktadır. Bu papağanlar 48 ile ortalama 58 cm arasında büyümektedir. Erkeklerde pembe bant varken, dişilerde herhangi bir bant yoktur.
İskender Papağanı Ne Yer?
İskender papağanları yeşil sebzeleri yemeyi çok sever. Özellikle marul başta olmak üzere maydanoz, roka gibi yeşil sebzeleri yemeyi çok severler. Aynı zamanda tahıl yemeyi de severler. Bunun yanında İskender papağanlarının kaliteli palet yem yemeyi sevdikleri de bilinen bir gerçektir. Bu papağanlar günümüzde meyve yemeyi de çok severler. Elma ve portakal yemeyi İskender papağanlar çok seviyor. Aynı zamanda bazı İskender papağanlarının ıspanak ve yaprak yemeyi de sevdiği biliniyor. İskender papağanları günümüzde zekâlarıyla bilinir. Bu kuşlar kelimeleri çok hızlı kavrar ve hızlı konuşma yetenekleriyle bilinirler. Dolayısıyla konuşturmak amacıyla İskender papağanı almak iyi bir tercih seçeneği olabilir.
İskender Papağanı Ne Zaman Konuşur?
Kuş türleri arasında en zeki kuşlardan birisi olarak bilinen İskender papağanları günümüze konuşma kabiliyetleriyle bilinen kuşlardır. Kuşların konuşma becerisini kazanması ortalama olarak 6 ay ile 8 aylık zaman dilimi içinde değişir. Fakat bu durum kişilerin kuşlarıyla ilgilenme düzeyine de bağlı bir durumdur. Kuşunuza kelime öğretirken bir kelime üzerinde yoğunlaşmak önemlidir. Her bir kelimeyi öğrendikten sonra tekrar yeni bir kelimeye başlamak gerekir. Eğer ki kuşunuza karışık bir şekilde kelimeleri söylerseniz ve bu şekilde kelime egzersizi yaparsanız kuşunuzun kafası karışacaktır ve öğrenmesi zorlaşacaktır. İskender papağanlarının hızlı olarak konuşması için günümüzde özel olarak üretilen ve pahalı olan konuşmayı sağlayan yemlerde mevcuttur.
İskender Papağanı Ne Zaman Yeme Düşer?
İskender papağanları, genellikle güneşin doğması ile birlikte aktif hale gelirler ve yemeye başlarlar. Bu kuşlar, yeme davranışlarına çok bağlıdırlar ve günlük yeme saatleri belirli bir düzene sahiptir. Beslenme açısından zengin bir diyetle beslenmeleri gerekmektedir. Doğal yaşam alanlarında tohum, meyve, sebze ve böceklerle beslenirler. Evcil olarak beslendiklerinde de bu diyet takip edilir ancak hazır papağan yemleri de kullanılabilir. İskender papağanları, yemeklerini yavaş yavaş tüketirler ve yemeklerini tamamlamaları için genellikle 15-20 dakikaya ihtiyaçları vardır. Aşırı yeme davranışı veya yemek yeme alışkanlıklarında bir değişiklik fark edildiğinde, bu durumun altında yatan nedenler araştırılmalıdır. Veteriner kontrolü, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olur.
İskender Papağanı Neden Bağırır?
İskender papağanları sahipleri tarafından ilgiyi seven papağanlar olarak bilinir. Dolayısıyla onlarla ilgilenmezseniz ve onları ihmal ederseniz dikkat çekmek için İskender papağanı sizinle kontak kurmak isteyebilir. Bu kontak kurma faaliyetini de İskender papağanları genellikle bağırarak gerçekleştirirler. Böylelikle sahiplerinin dikkatini çekmeye çalışırlar. Onları ilgisiz bırakmak ve onlarla konuşmamak onların canının sıkılmasına ve mutsuz olmalarına sebep olabilir. İskender papağınızın mutsuz olmasını istemiyorsanız onunla ilgilenmeniz ve onunla vakit geçirmeniz önemlidir. Aksi durumda İskender papağınız evin içinde avazı çıktığı kadar bağıracaktır. Bazı kuşlarda ise bu durum tam tersi yönde gelişir. Sahibine küserek hiçbir ötme girişiminde bulunmaz, böylelikle ilgisizlikten kendi içine çekilir.
İskender Papağanı Nerede Yaşar?
İskender papağanı günümüzde Türkiye’de yaşayabilen bir papağan çeşidi olarak bilinir. Bu papağanlar günümüzde 30 yıl yaşayabilme olanağına sahiptir. Dolayısıyla yaşam ömürleri en uzun kuş türleri arasında yer almalarıyla ön plana çıkarlar. İskender papağanlarının ana vatanları günümüzde Asya coğrafyasıdır. Pakistan, Afganistan, İran, Hindistan, Vietnam gibi ülkelerde İskender papağını bulunmaktadır. İskender papağanı günümüzde çok zeki bir kuş olarak bilinir. Dolayısıyla çok hızlı kavrama becerilerine sahiptir. Kelimeleri kavradıktan sonra heceleri çok iyi kurar ve hızlı bir şekilde birleştirir. Hızlı bir şekilde birleştirdikten sonra konuşmaya başlar. Konuştuktan sonra bu papağanları susturmak neredeyse imkânsızdır. Zeki kuşlar oldukları için eğitimleri çok kolaydır.
İskender Papağanı Nereden Alınır?
İskender papağanı, Güney Amerika'nın Ant Dağları'nda doğal olarak yaşayan bir papağan türüdür. Türkiye'de de popüler olan bu tür, canlı renkleri ve sosyal doğası nedeniyle evcil hayvan olarak tercih edilmektedir. İskender papağanı, özel olarak yetiştirilen çiftliklerden satın alınabilir. Ancak, bu türün satın alınması, evcil hayvan sahiplerinin öncelikle hayvanın bakımını üstlenmeye hazır olmalarını gerektirir. İskender papağanları, yüksek enerji seviyeleri ve doğal olarak sürü yaşamı nedeniyle, diğer kuş türleri veya hayvanlarla uyumlu olabilirler. Ancak, uygun bakım sağlanmadığı takdirde, bu türün stresli veya agresif davranışlar sergileme eğilimi vardır. Satın almadan önce, türün özellikleri ve bakım gereksinimleri hakkında araştırma yapmak, sağlıklı ve mutlu bir evcil hayvanın sahibi olmanın anahtarlarından biridir.
İskender Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır?
İskender papağanının yaşı genellikle tüyleri, gözleri, gagası ve tırnaklarındaki değişikliklerden anlaşılabilir. Aşağıdaki ipuçları, İskender papağanının yaşının yaklaşık olarak tahmin edilmesine yardımcı olabilir. Genç İskender papağanları, daha parlak ve canlı tüylere sahiptirler. Yaşlandıkça tüyleri matlaşır ve solgunlaşır. Genç İskender papağanları, gözlerinde daha parlak ve canlı bir renk tonu sergilerler. Yaşlandıkça gözleri matlaşır ve soluklaşır. Genç İskender papağanlarının gagaları daha pürüzsüzdür, daha az çentiklidir ve daha parlaktır. Yaşlandıkça gagaları daha pütürlü hale gelir ve renkleri solmaya başlar. Genç İskender papağanlarının tırnakları daha sert ve düzgündür. Yaşlandıkça tırnakları daha yumuşak ve kıvrımlı hale gelir. Bununla birlikte, tüm bu ipuçları kesin bir şekilde yaş tahmini yapmak için yeterli olmayabilir.
Pakistan Papağanı ile İskender Papağanı Arasındaki Fark Nedir?
İskender Papağanı Ne Kadar Yaşar?
İskender papağanı günümüzde en çok yaşayan papağan türleri arasında bulunuyor. Bu papağanların ortalama yaşam süreleri 30 yıl ve üstü olarak bilinmektedir. İskender papağanları konuşma becerileriyle bilinen papağanlardır. Kelimeleri çok hızlı bir şekilde öğrenirler ve konuşma kabiliyetleri yüksek kuşlar olarak bilinirler. Aynı zamanda İskender papağanlarının en önemli özelliği türünün en evcili olmasıdır. Ele kolay alışır ve yaklaşık olarak 25 günlükken yumurtadan çıkarlar. 6 haftalıkken ise uçmaya başlarlar. Bu papağanların Afganistan, Pakistan, Hindistan gibi ülkelerde yaşadıkları biliniyor. Tüylerinin çok güzel olmasıyla ön plana çıkarlar ve insanlara olan bağlılıklarıyla bilinirler. İskender papağanları günümüzde yeşillik yemeyi çok severler.
0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

17 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sevda ülkü
Sevda ülkü
3 yıl önce

7 aylık iskender papağanı alırsam konuşmayı öğrete bilirmiyim ?

Anonim
Anonim
3 yıl önce
Cevapla  Sevda ülkü

Evet

Mustafa
Mustafa
3 yıl önce

Yavru İskender alırken minimum kaç aylık olması gerekir tşk ederim

Elif
Elif
3 yıl önce
Cevapla  Mustafa

7 aylık olması yeterlidir 1 ay size alışma süresi olacaktır. Tabi bu papağanları asla yalnız bırakmamak gerekir hatta eve geldiği ilk günden onu eğitime almak zorundasınız her gün her gün her gün böylelikle önce isirmayi bırakacak benimki 1 hafta sonunda bıraktı sonra size güvenmeye başlayacaktır. Mümkünse egittiginiz yerde yüksek konabilecegi yerler olmasın yoksa size alismaz . Benim papağanım şuan 8 aylık selam veriyor tokalaşiyor engelden geçiyor ve gırtlak çalışması yapıyor eğitmek biraz sabır gerektiriyor . İlgilenmediginiz zaman herhangi bir şeyi alıp yere atabilir .

Anonim
Anonim
3 yıl önce
Cevapla  Elif

Merhaba bende almak istiyorum nerede bulabilirim her yerde bulunmuyor

Ömer Yetim
Yönetici
Ömer Yetim
3 yıl önce
Cevapla  Anonim

Merhabalar, facebook instagram üzerinde güvene dayalı sahiplendirmeler yapılıyor.

Seyhun
Seyhun
1 yıl önce
Cevapla  Anonim

Ankarada yaşıyorsan ulus var orda çok iyi kuşlar satılıyor, hayvanlar alexandar fiyatları en yüksek şuanda 5000 en az şuanda 800

Anonim
Anonim
3 yıl önce

1.5 yasindaki iskender papaganini konusturabilir miyim?

ALPEREN
ALPEREN
3 yıl önce

Abi bu hayvanlar hangi meyve yer bir cevap alamadım hâlâ lütfen açıklayın ve benim bugün bir papağanım oldu dışardan geldin ve vahşi evcillesemsinde bilgi alaabilir miyim lütfen?

Yeşim Ç
Yeşim Ç
3 yıl önce
Cevapla  ALPEREN

Merhaba, dengeli bir beslenme çok önemli. Kuruyemiş ödül olarak az verilmeli, Salatalık, yeşillik, elma, armut, portakal, mandalina, muz verebilirsiniz.Bunları dilimleyip küçük parçalar haline getirin ve kabına koyun. Avokado , çikolata zehirler sakın vermeyin. Tuz, yağ, paketli gıda, bisküvi gofret asla verilmez. Ayrıca mercimek, buğday, pirinç, karabuğday, nohut gibi tahılları haşladıktan sonra süzüp mama kabına ekleyin. Et ve tavuk haşlayıp verebilirsiniz haftada bir iki. Pelet yemler var, ben nutribird A15 veriyorum, içeriği dengelenmiş. Vitamin proten kalsiyum ihtiyacı olan herşey mevcut. Kesinlikle tek yönlü beslemeyin. Yalnız çekirdekle beslemek uzun vadede karaciğer yağlanmasına sebep oluyor. Mutlaka hergün serbest gezsin. Onu ailenin sevimli bir üyesi olarak görün, imkan varsa kapalı bir balkonda günlük olarak salın gezsin.

Ömer Yetim
Yönetici
Ömer Yetim
3 yıl önce
Cevapla  Yeşim Ç

Yeşim Hanım, bu güzel bilgilendirci yorumunuz için çok teşekkür ederiz

Seyhun
Seyhun
1 yıl önce
Cevapla  ALPEREN

Gazlı şeyler verme yani ekşi ama portakal, elma, muz, armut, ejder meyvesi hepsini verdik ve çok sevdi marulda verebilirsiniz

Şener KARAMAHMUTOĞLU
Şener KARAMAHMUTOĞLU
3 yıl önce

İskender papağanlarının yaş tahmini nasıl yapılır.

papağancı aşı
papağancı aşı
3 yıl önce

selam merhaba nfhebfhbfhdujca

Berkay
Berkay
2 yıl önce

Merhaba , arkadaş olarak yanıma almak istediğim bir papağan buldum yanlız yaşı ve sağlık durumu hakkında pek bir bilgi alamadım bunları nasıl öğrenebilirim

Yusuf
Yusuf
1 yıl önce

İskender papağını yasal mı? Çip taktırmak gerekir mi? CİTES belgesi gerekir mi? Gerekirse nereden alınır?

Sdk
Sdk
5 ay önce

Bir buçuk yaşında iskender papağan aldım çok ısırıyor bu durumu nasıl atlatırız bilgi veya eğitim alabilir miyiz