Sultan Papağanı

Pied Sultan Papağanı

Pied Sultan Papağanları

Vücutlarında sarı, gri ve beyaz renk bulunduran Pied Sultan Papağanlarının genellikle yüz ve kanat renkleri ise vücutlarına göre daha açık renklidir. Kanatlarının üzerlerinde gri renk bulunduran bu cinslerin renk dağılımları ise türden türe değişiklik gösterebilmektedir. Bu papağanların yüzlerinde ise turuncu benekler bulunmaktadır.

Pied Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pied Sultan papağanı aynı Lutino papağan türlerinde de olduğu gibi sadece kanatlarında gri desenler bulundurmaktadır. Bu türler ancak ve ancak lutinolardan bu şekilde ayrılabilmektedir. Vücutlarında benekler ve maskeler aynı lutino türünde bulunduğu gibi olduğu için bu cinslerde dişi-erkek cinsiyet ayrımı yapmakçok zordur.

Diğer türlere göre bakımı zahmetli olan sultan papağanları sosyal canlılar olarak bilinmektedirler. Kapalı kalmak özgürlükleri açısından kısıtlayıcı olduğundan sürekli olarak kapalı alanda kalmayı sevmezler ve sessiz ortamlardan da pek hoşlanmazlar. Bu durumlardan dolayı sahiplendiğiniz sultan papağanı cinsini mutsuz etmemek için çoğu zaman aralıklarla kafesinden çıkarıp özgürlüğüne kavuşturun ve papağanınızla vakit geçirip onunla oyunlar oynayın. Bu türdeki kuşlar da diğer cinsteki papağanlar gibi sıcak iklime uygun olan kuş türleri olduğu için ev yaşantısında da sıcak ortamı severler bu yüzden bulundukları ortamın 15 derece altına düşmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu durumdan olumsuz etkilenecekleri gibi hasta olabilirler.

Pied Sultan Papağanı

Pied Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Sıcakkanlı ve sevecen kuşlar olan sultan papağanları için yalnızlık uygun değildir ve bu durum onları mutsuz edecektir. Yaşam alanları kısıtlı ve sorunlu olan papağanlarda psikolojik sorunlar görülebilir. Bu tür durumlarda kuşumuz saldırgan olabileceği gibi kendi tüylerini de yolmaya başlayabilir. Bu duruma giren bir papağan için en iyi çözüm ise ona yanında bir eş olmasıdır. Ayrıca ev ortamının imkanları dahilinde kafesinin kapakları mümkün olduğunca kapatılmayacak ve papağanın özgürlüğü kısıtlanmayarak hareket halinde olacaktır.

Eğer bu türü sahiplenmeyi düşünüyorsanız Sultan papağanının sağlığını koruma amaçlı olarak gerekli olan bilgileri öğrenmelisiniz. Ancak sizlerin de müdahale edemeyeceği ruhen ve bedenen sağlık sorunları daha sonradan çıkabileceği için ve bulunan her veteriner kliniği kanatlı hayvanlara bakmadığından dolayı papağanınızı tedavi edebilecek bir veteriner kliniğini önceden bulmanızda fayda vardır.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir