Sultan Papağanı, Yem & Mama

Ballı Kraker Sultan Papağan

ballı kraker sultan papağan

Papağanlar taklitleri ile bilinene akıllı estetik görünüşlü hayvanlardır. Dünyanın her yerinde büyük bir ilgi ile sevilen papağanların bilimsel adı Nymphıcus’ tur. Fakat ülkemizde sultan papağanı olarak biliniyor. Dünya genelinde ise minyatür cockatooo veya cockaitel gibi farklı isimlerle de bilinmektedir. Bu güzel hayvanların için 100 yıl yaşar diye söylentiler olsa da aslında sultan papağanlarının ömrü yaklaşık 15 ile 20 yıl kadardır.

Muhabbet kuşundan sonra dünyaca popüler evcil kuşu olan sultan papağanları özellikle ülkemizde çok sık beslenmektedir. Sultan papağanlarını beslenme yaşam şekillerine göredir. Doğal yaşamında belirli bir besin türü tüketmektedirler.

Tohumlar, meyveler, böcekler ve meyve nektarları ile beslenseler de muhabbet kuşlarını severek tükettiği ballık krakerleri de çok severler. Ancak ballık krakerin günlük olarak tüketmemesi sakıncalı olabilir. Her 10 günde bir ballık kraker yemelerinden bir sakınca bulunmamaktadır.

sultan papağanı ballı kraker yemi

Sultan Papağanı Ballı Kraker Yer Mi?

Sultan papağanları ballı krakerleri severek tüketir. Ancak sultan papağanları için hazır olarak satılan ballık krakerlerin büyük bir bölümü tabiri caizse merdiven altı adı verilen çalışmalar ve kimyasallar kullanılarak yapılmıştır. Çok sağlıksız olduklarından dolay papağanınız için gerekli ballı krakeri ya evinizde kendiniz yapabilir ya da bilinene kaliteli markaların hazır paketlerin satın alabilirsiniz. Evinizde anda doğal ballı kraker yapabilirsiniz.

paraket ballı kraker

Ballı Kraker Nedir?

Ballı kraker sultan papağanları ve muhabbet kuşlar için özel olarak üretilmiş besin seçeneklerinden birisidir ancak günlük tüketimi için biraz ağır olabilir. Kuşunuzun fazla tüketmesi halinde yağlanma ve bazı hastalıklara neden olacağı için petshoplar ballı kraker tüketiminin bir 10 günde ya da haftalık olmasına özen gösterilmesinin altını çizerek belirtmiştir.

ballı paraket yemi

Ballı Krakerin Faydaları Nelerdir?

Ballı krakerin kuşlara en önemli faydası canlılık ve hareketlilik kazandırmasıdır. Oyun oynarken ödül yemi olarak da kullanılan ballık krakeri doğru tüketiminde kuşların tüyünde parlaklık kazandırır. Her şeyden önemlisi de kuşun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamasıdır. Fakat kaliteli ve merdiven altı yapılmayan balı krakerleri tercih etmeniz gerekir.

Özellikle 5 tanesi, 10 TL ve benzeri gibi ucuz fiyatlar ile satılan sunulan krakerlerin içerisinde kimyasallar bulunmaktadır. Bu da kuşa faydalı olmak yerine sağlığının tehlikeye girmesine bile neden olur.

ballı kraker sultan papağanı

Ballı Krakerin Zararları Nelerdir?

Sultan papağanları ve muhabbet kuşlara ödül yemi olarak tükettirdiğiniz ballı krakerin faydaları kadar zararları da bulunmaktadır. Fazla tükettirmeniz halinde kuşta bir süre sonra yağlanma ve ishal gibi sorunlar meydana gelecek hasta ölümcül hastalıklara bile yol açabileceği için ballı kraker tüketimini doğru ve kaliteli olması çok önemlidir.

Ballı Kraker Nerelerde Satılır?

Ballı kraker her yerde satılmaktadır. E ticaret sitelerinden marketlerde ve petshoplar da çeşitlerini bulabilirsiniz. Ancak en sağlıklı olanı petshoplar da satılan bilindik markalardır. Ancak bunların daha doğal ve organik olduğu da söylenemez. Bu nedenle kuşunuz sağlığını tehlikeye atmak istemiyorsanız evde elinizde bulunan malzemeler ile ballık kraker yapılabilirsiniz. Yapımı çok basit olan ev yapım ballı krakeri kuşunuz çok sevecektir.

sultan papağanı ballı kraker

Hem de çok sağlıklı bir besin olduğundan dolayı kuşun en önemli enerji kaynağı olmaktadır. Evde ballı kraker yapım için bir kap içerisine 20 gram un, 1 tane yumurta, 1 çorba kaşığı bal, 20 gram kuşyemi, ilave edin ve macun kıvamına gelinceye kadar güzelce yoğurun, hazırladığını karışımı yağlanmış fırın tepsisine şekil vererek koyun. Şekil için kurabiye kalıplarını tercih edebilirsiniz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında5 dakika kadar pişirin ve soğuyunca papağanınıza azar azar tükettirebilirsiniz.

Listeye geri dön

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir