Muhabbet Kuşu, Yem & Mama

Ballı Kraker Muhabbet Kuşu

Ballı Kraker Muhabbet Kuşu

Her canlı gibi muhabbet kuşlarının yedirilme ve bakım işlemleri titizlikle olmalıdır. Biraz fark olarak cinsinden ötürü daha hassas davranmak, muhabbet kuşunun sahibiyle arasında kuracağı bağ için oldukça önemlidir. Muhabbet kuşları hassas bir yapıya sahip olduğu için ilgi ve alaka ziyadesiyle fazla olmalıdır.

Aksi halde bu onun için büyük bir üzüntüye sebep olmakla beraber ömürlerinin uzunluğunu da etkileyebilir. Genellikle yem ile beslenen muhabbet kuşlarına evde uygun olan gıdalar da verilebilir. Burada tek dikkat etmek gereken husus, verilen besinin kuru tohum cinsinde olmamasıdır. Bunun dışında istediğiniz ve onun sevdiği cinsten gıdaları vermek zarar teşkil etmeyecektir.

Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Fiyatı

Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Ne İşe Yarar?

Genellikle neredeyse her muhabbet kuşu ballı kraker yemeye bayılır. Özellikle kafesin içindeki muhabbet kuşuna yiyecek farklı gıdalar verilmesinden ise, kafesin kenarına bir tane ballı kraker aşmak ve onun gelip gidip ondan yemesi muhabbet kuşuna yapılan en güzel ikramdır. İçerisinde kuş yemi, bal, un gibi besin değerleri yüksek malzemeler bulunduğu için muhabbet kuşunun sağlığına olumlu etkiler sunar. Aynı zamanda balın özelliklerinden birisi de sese iyi gelmesi olduğundan, muhabbet kuşları için de bu önemli bir faydadır.

ballı kraker muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşları İçin Ballı Kraker Ne İşe Yarar?

Muhabbet kuşları çok canlı cıvıl cıvıl ve neşe kaynağıdır. Onun sağlıklı olması, minik bedeninin enerjik olması sahibi ile arasındaki bağı ve sevgiyi de etkiler. Bu sebeple güzel ve kaliteli besinlerle beslenmesi her açıdan önem arz ettiği gibi, sahibinin keyfinin yerinde olması bakımından da önemlidir. Muhabbet kuşunun daha dinç ve enerjik olması için gerekli koşullardan birisi de sağlıklı ve düzenli beslenmesidir. Ballı krakerler hem sevdiği yiyecek hem de besin değeri yüksek olan yiyeceklerden olduğu için oldukça faydalıdır. Muhabbet kuşunun hem sesine, hemde enerji ve sağlığına olumlu etkisi bulunur.

ballı kraker fiyatları

Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Yemiyor?

Her muhabbet kuşu aynı yiyeceği sevmeyebilir. Daha önceki sahibinde neye alıştıysa onu isteyebilir. Böyle durumlarda bir kaç sebepten ötürü ballı kraker yemek istemeyen muhabbet kuşuna başka türlü yaklaşımda bulunarak sağlıklı beslenmesi için ballı kraker verilebilir. Eğer daha önce hiç yemediyse alışması için zaman tanımak ve 2-3 günde bir ona gösterip yiyip yememesi kontrol edilebilir.

Fakat bunun sebebi onun tadından hoşlanmamak ise suyla karıştırılıp ufak parçalara bölünür ve o şekilde denenebilir. Hala ısrarla yemekten kaçınıyorsa saygı duyarak sevdiği şeyleri vermekte fayda vardır. Bazen de ballı krakerin markasından ötürü tadı farklı gelebilir. Kalitesi ve markası farklı olan ballı kraker alıp denemekte de fayda bulunur. Bunlara ek olarak bazen de muhabbet kuşunun iştahsızlığından kaynaklanabilir ki bunda da mutlaka araştırma yapılmalıdır.

ballı kraker fiyati

Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Ne Zaman Verilir?

Muhabbet kuşlarının da diğer canlılar gibi beslenme süreleri vardır. Zamanı geldiğinde kendileri de bunu belli eder ve haber verirler. Fakat sahibi kendisine belli bir yeme düzeni oluşturursa, o şekilde ayarlayarak yemini verebilir. Ballı kraker ise güçlü bir yiyecek olduğu için muhabbet kuşları bunu yediğinde enerjik ve hareketli olurlar.

Bu sebeple çiftleşme döneminde verilirse daha iyi sonuçlar olacak ve enerjisini o yönde kullanacaktır. Hem çiftleşme döneminde verilen bu yiyecek aynı zamanda arada bir yani 3-4 günde bir verilebilir. Her gün vermek veya gün de bir kaç kez vermek hem maddi açıdan hem de muhabbet kuşunun sağlığı açısından iyi olmayacaktır.

ballı kraker fiyat

Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Ne İşe Yarar?

Genelde papağanlar ve muhabbet kuşlarının sevdiği ballı kraker, kaliteli olarak seçilmelidir. İçerisinde bir kaç malzemenin bulunduğu ve kalıp haline getirilen ballı kraker seçiminde doğal ürünler içerikli olan tercih edildiğinde daha sağlıklı olacaktır. Ballı Kraker alıp muhabbet kuşuna yedirmek isteyen kişi için kolay bir yem şeklidir.

Bu kraker kafesin bir köşesine asılır ve muhabbet kuşu acıktığı yâda canı istediği zaman gidip oradan yer. Sahibi için kolay bir yem şekli olması aslında onun yani ballı krakerin faydalarından birisidir. Muhabbet kuşuna faydası ise, ballı kraker içerisinde bazı kimyasallar olmasına rağmen bal da içerdiğinden enerji vericidir. Aynı zamanda içerisinde un da bulunduğu için doyurucu özelliğe sahiptir. En çok tavsiye edilen yöntem evde yapımı olsa da, hazır almak isteyenler mutlaka en kaliteli ve faydalı olanı araştırıp tercih etmelidir.

Quik Ballı Muhabbet Kuşu Krakeri

Muhabbet Kuşu Ballı Yem Faydaları

Ballı yemler de muhabbet kuşları tarafından oldukça ilgi görüyor. Tatlıyı seven muhabbet kuşları ballı yemlerden zaman zaman isterler. Enerji veren bal bazı kuşlarda hareketliliğe vesile olabilir. Aynı zaman da sesleri için de faydalıdır. Fakat her ne kadar faydaları olsa da, bal bazen muhabbet kuşlarına ağır gelebilir. Bu sebeple kontrollü ve zaman zaman vermek daha iyi olacaktır.

quik ballı yumurtalı mama

Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Faydaları

Ballı yemlerin yanı sıra ballı kraker de hemen hemen aynı özelliklerdedir. Fakat tek farkı bastırılmış bir ürün olduğundan bazı zararları olabilir. Bu sebeple kalitesiz ve ismi bilinmeyen ürünlerin tercih edilmemesi daha sağlıklıdır.

quik ballı kraker fiyatları

Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Fiyatı

Muhabbet kuşu için petshop mağazalarından bulabileceğiniz ballı krakerler, oldukça uygun fiyatlara sahiptir. Ballı kraker tek olarak satıldığı gibi, toptan olarak da satılır. Hatta toplu halde alınan ballı krakerler genelde daha uygun fiyatlara tekabül etmektedir.

quik ballı kraker fiyat

Ballı Kraker Fiyatları

Ballı krakerler marka ve kalitesine göre farklı fiyatlar içerebilir. Fakat durum böyle olsa da, geneli gayet makul ve uygun fiyatlardadır. Genellikle toplu halde satılan ballı krakerler 10₺ – 20₺ arasında değişik fiyatlara sahip olabiliyor. Bu şekilde olsa da sürekli ballı kraker kullanan ve birçok muhabbet kuşu veya papağana sahip olan kişilerin toptan olarak alması bütçesine açısından daha faydalı olacaktır.

ballı kraker fiyatları

Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Nasıl Takılır?

Plastik bir çubuk etrafına sarılan ve o şekilde soğumaya bırakılan ballı kraker, plastik aparatı sayesinde kafesin kenarına geçirilebilir. Böylece kuş istediği zaman onun üzerine gelerek yiyebilir. Eğer krakerin içerisinde aparat yok ise, tellere geçirilen kancalı bir aparat alınabilir. Kafes ve kuşlarla ilgili malzemelerin ve ihtiyaçların satıldığı yerde olduğu gibi internet üzerinden de bu aparatlara sahip olabilirsiniz. Eğer sürekli orda kalmasını istemiyorsanız sadece yedireceğiniz vakitte asarak yedikten sonra çıkarabilirsiniz.

Gold Wings Ballı Kraker

Muhabbet Kuşum Çok Ballı Kraker Yiyor

Ballı krakerler tatlı bir lezzete sahip olduğu için muhabbet kuşları ve papağanlar tarafından çok fazla tercih ediliyor. Çok sevdikleri için sürekli yemek isterler ve hatta bazen yemlerine dahi dokunmazlar. Böyle olduğunda bu durum onlar için pek de iyi sayılmaz. Bu sebeple yem saati ve ballı kraker saati düzenli ayarlanmalıdır.

Mavi Yeşil Ballı ve Meyveli Papağan Krakeri

Eğer muhabbet kuşu her yönteme rağmen ballı krakerden hariç bir şey yemiyorsa, bu durumda yapılacak taktik bellidir. Ballı kraker asıldığı yerden kaldırılır ve muhabbet kuşu onu girmedikçe ondan vazgeçer. Böylece düzenli olarak yem yemeye alışan muhabbet kuşuna ara ara tekrar ballı kraker verebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle