Yem & Mama

Ballı Kraker Zararlı Mı?

Ballı Kraker Zararlı Mı?

Ballı krakerler muhabbet kuşlarına, papağanların her cinsine yedirilen kolay ve pratik olarak takılan bir gıda türüdür. İçerisinde bir çok yem ve madde bulunduğundan aslında faydalı ve enerji deposudur. Fakat bazı yöntemlerle yapıldığında oldukça zararlı bir hâle geliyor.

Bu sebeple her malzeme ve ürün alınacağı vakitte dikkatlice araştırma yapılmalı ve titizlikle kötü, yan etkisi olan, markası bilinmeyen ve kalitesiz olduğu tecrübe ile bilinenler elenmelidir. Böyle olduğunda hem verilen ücret boşa gitmeyecek, hem de muhabbet kuşu veya yiyen diğer canlıların sağlığı da tehlikeye girmeyecektir. Dikkatle yapılan araştırma sonucunda en uygun ve kaliteli olan hatta doğal olarak yapılanlar satın alınabilir.

quik ballı kraker fiyat

Ballı Krakerin Zararları Nelerdir?

Ballı krakerler, kullanımı basit olan ve yedirilen kuş açısından da kolayca yenebilen bir gıdadır. Tadının baldan ötürü şekerli olması papağanlar ve muhabbet kuşlarının ilgisini çekmeye yetiyor. Böyle olunca kimisi sürekli ondan yemek isterken, kimisi sahibinin eğitimi ve düzenine göre 2 günde bir ballı kraker yemekten hoşlanıyor.

Aslında ballı karakterler kuşlar için bir ödül niteliğinde de olabiliyor. Kafese asılan bu gıda türünden istediği vakitte istediği kadar yeme hakkına sahip oluyor. Fakat durum böyle olsa da, ballı krakerlerin yapılışı incelendiğinde bazı zararlı madde ve metotlarla da karşılaşılabiliyor. Mesela, yapılırken içerisine konulan malzemeler un, bal ve kuşyemleri olarak bilindiğinde aslında pek zararlı olmadığı düşünülebilir. Fakat birbirine yapışması ve kalıp gibi olması için içerisine konulan bazı kimyasallara da rastlanabiliyor.

ballı kraker fiyatları

Örneğin bazı hileci firmalar ballı kraker yapımında sadece kazanacağı paraya ve malzeme alırken kendisinden çıkacak az meblağa odaklandığında, onu yiyecek kuşun sağlığı ile pek ilgilenmiyor. Hal böyle olunca bal yerine kullanılan ucuz ve kimyasal maddeler aynı zamanda krakerin yapıştırılması içinde kullanılıyor. Hal böyle olunca bal yerine farklı tatlandırıcılar aranıyor ve burada da devreye kimyasal tatlandırıcılar girebiliyor. Hal böyle olunca bu maddelerden oluşan kraker sağlık açısından da zarar teşkil ediyor.

Tüm bunların dışında bir de yapılan kraker sıcak haldeyken plastik bir çubuğun etrafına sarılarak şekil alıp kuruması bekleniyor. Bu şekilde sıcak haldeyken plastik de eriyip zararlı maddeler içine karışabiliyor. Bu şekilde üretilen ve dikkatsiz, sorumsuz, umutsuzca sadece para kazanmak için üretilen ballı krakerler zarardan başka bir yan etkiye sahip olmuyor.

Muhabbet Kuşuna Ballı Kraker Zararlı Mı?

Muhabbet kuşları da diğer kuşlar gibi renkli görünüşe sahip olup, tatlandırıcı içeren ballı krakerlerden hoşlanıyor ve sürekli yemek istiyor. Fakat zararı umursanmadan tamamen kimyasal içeriklerle üretilen ballı krakerlerin elbette ki muhabbet kuşunun sağlığına yan etki ediyor.

ballı kraker fiyat

Midesi ve bağışıklığı olumsuz yönde etkilenen muhabbet kuşu aynı zamanda halsizlik ve aşırı hareketlilik durumu da sergileyebilir. Zararlı olan ve dikkatsizce üretilen ballı krakerlerden tüketmesi ömrünün de kısalmasına sebep olacaktır.

Bu sebeple mutlaka araştırma yapılmalı ve güvenilir markaların ürünleri alınmalıdır. Doğru ve sağlıklı olarak yapıldığında fayda da sağlayan ballı krakerler, tecrübe edilmiş ve incelenmiş mağazalardan almak, hem kuşun sahibini rahatlatacak ve verdiği para yerini bulacaktır. Hem de yiyen muhabbet kuşu kendisini daha iyi hissederek mutlu olacaktır.

Ballı içeriği sayesinde tatlı olmasının yanı sıra enerji de verir. Bu sebeple kuşlar tarafından ilgi gören ballı krakerleri mutlaka araştırmalı ve kullanan kişilerden tavsiye alınmalıdır. Böyle olduğunda çok da tehlike arz etmeyip düzenli bir şekilde kullanılarak sağlıklı ve olumlu olarak neticeler alınabilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gizem
Gizem
2 yıl önce

Önerdiğiniz markalar var mı?

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce

Kraker kafeste bitene kadar mı durmalı günleri varmı