Yem & Mama

Ballı Kraker Faydaları

Ballı Kraker Faydaları

Ballı kraker doğal yöntemlerle ve malzemeler ile yapıldığında fayda verecek bir yiyecektir. Özellikle muhabbet kuşları ve bir çok papağan türünde kullanılan, kuşlarında çok sevip heyecanlandığı yem türlerinden birisidir. İçerisinde kullanılan malzemeye özen gösterip kalitelisi tercih edildiğinde gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Muhabbet kuşlarının veya papağan cinslerinin kafesleri içerisine yerleştirildiğinde daha kolay bir kullanım sergiler. Üzerine çıkıp rahatlıkla yemesi muhabbet kuşuna da keyif verir. Ballı kraker hangi marka veya kalite de tercih edildiğine göre fayda ve zararları olabilir. Bu sebeple güzel ve detaylı araştırma sonucunda karar vermek, acele ederek herhangi bilinmeyen bir siteden almak muhabbet kuşunun sağlığı için zararlı olmasının yanında para ile satın alanın da maddiyatına zarar vermiş olur.

paraket ballı kraker

Ballı Krakerin Malzemeleri Neler?

Ballı kraker eğer kaliteli malzemeden ve doğal ürünlerden yapılırsa, onu yiyen muhabbet kuşunun enerji ve sağlığı için faydalı olacaktır. Özellikle ev yapımı ballı krakerler daha sağlıklı olduğu için, evde yapmaya özen göstermek daha doğru olur. Gerekli malzemeler tamın edilip uygun tarifle muhabbet kuşunun veya papağanın seveceği lezzette ballı kraker yapılabilir.

Fakat eğer yapımı ile uğraşmamak ve satın almak isteniyorsa iyice araştırarak işin uzmanı olan ve kuşların sağlığını ve besinini hedefleyen kişilerden satın alınabilir. İyice araştırılıp uygun olan kaliteli ballı krakerler satın alındığında kuşa sürekli yedirmek yerine belli zamanlarda yedirilmesi daha uygundur. Zira içerisinde olan baldan ötürü hareketlilik ve canlılık hissi doğabilir. Yiyen kuşa güç geleceği için her zaman yememesi kendisi için de önemlidir.

Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Fiyatı

Çünkü bünyesine ağır gelme ihtimali vardır. Ayrıca içerisinde bulunan yemler ve un sayesinde tok tutma özelliği de bulunur. Bu sebeple 2-3 günde bir veya kuşta oluşan etkisine göre haftada bir geçirilebilir. Şekerli bir tada sahip olduğundan kuş tarafından da çok fazla talep edilebilir. Böyle durumlarda en sağlıklı hareket, ballı kraterleri göz önünde tutmayıp sadece yenileceği vakitte çıkarmaktır.

Ballı krakerin zararları

Ballı krakerin bir kaç faydası olsa da, eğer yapılışına dikkat edilmezse zararı daha büyük olacaktır. Zira ballı krakerin zararlı yada faydalı oluşu içerisinde kullanılan malzemeye ve üretim şekline bağlıdır. Örneğin bazı üreticiler sağlığı baz almadığından malzemenin ucuz oluşuna önem verir. Bu durumda doğal ürün yerine alternatif olarak kullanılan kimyasal malzemeleri tercih edebilir. Örneğin; ballı krakerin en önemli malzemesi adı üzerinde olan baldır. Fakat onun yerine akıcı kimyasallar tercih edilerek aynı zamanda krakerin malzemelerinin birbirine yapışması da hedeflenebilir. Bu durumda sağlık için zarardan öte tehlike de oluşabilir.

ballı kraker fiyati

Yine üretilen ballı krakerlerde rastlanan en sağlıksız üretim şekli, kraker sıcak iken tüm malzemeler konulduğunda plastik aparatın etrafına sarılır. Böyle olunca sıcak malzeme plastiğide eriterek onun zararlarını içerisine çekebilir. Bu durumlar üretilen malzemeyi zararlı bir hale getirdiği gibi, sağlık için de tehdit oluşturur. Bu ürünü yiyen muhabbet kuşu veya papağanın direnci düşebilir. Zaten zayıf bir vücuda sahip olan kuşlar kimyasal ile beslenirse ömürleri kısa olabilir.

ballı kraker fiyat

Bu da bakıcı olan kişi için üzücü bir durumdur. Kuşu besleyerek büyümesini ve gelişmesini amaçlarken tam aksi durum söz konusu olabilir. Tüm bu etkenler yiyecek olan kuşun sağlığına zarar vermenin yanı sıra satın alan sahibinin de cebinden çıkan para amacına ulaşmamış olup bilakis yanlış şekilde harcamasına neden olur. Bu gibi etkenler göz önünde bulundurularak alınacak ballı krakerlerin iyice araştırılması ve güvenilir kalite, marka, lezzete sahip olanlar tercih edilmelidir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle