Muhabbet Kuşu, Yem & Mama

Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Faydaları

Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Faydaları

Muhabbet kuşlarının ihtiyacı olan besin ve vitaminleri karşılayan ballı krakerler, aynı zamanda kuşların bağışıklık sistemini güçlendirme sindirimini kolaylaştıran gıdalardır. Muhabbet kuşu, papağan türleri gibi pek çok kuş türlerini en çok sevdiği besinler arasında yer alan ballı krakerler kuşların mutlu olması için en güzel seçenek olmaktadır.

Petshoplarda satılabildiği gibi ev yapımı ballı krakerler ile de kuşlarınızı sevindirebilirsiniz. Ev yapımı ballı krakerler hazırlarına göre biraz daha sağlıklı ve doğal olduğundan dolayı pek çok kimse kuşlarına vereceği bu lezzeti evde kendisi yapmayı tercih etmektedir. Ayrıca hazır satılan ballı krakerleri hangi malzemeler ile nasıl yapıldığı bilinmediğinden dolayı sağlıklı ve doğal görünmesini mümkün değildir.

Vitakraft Muhabbet Yemi

Muhabbet Kuşu İçin Ballı Krakerin Faydaları

Muhabbet kuşları ve papağanların ihtiyacı olan bütün besin ve vitaminleri içeren ballı krakerlerin faydaları şunlardır:

 • Tüylerine parlaklık kazandırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İndirimi kolaydır.
 • Kuşun yaşam kalitesi için ihtiyaç duyduğu tüm besin ve vitaminleri içerir.
 • Kuşların hareketli keyifli olmasını sağlar.
 • Kuşların mutlu eder.

Kafesin herhangi bir yerine yerleştireceğiniz bu besin özellikle muhabbet kuşları için en güzel armağandır. Yerken mutlu olan ekstra canlılık kazanan kuşlarınızı gelişim süreci de olumlu ve rahat geçmektedir.

Bonnie Meyveli Kraker

Muhabbet Kuşu Ballı Krakerlerin Zararları

Kuşlara en çok tercih edilen besin gurupları arasında yer alan ballı krakerlerin fazla tüketimini zararlı o9lduğu söylenmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hazır olanları daha fazla zararlıdır. Evde kendinizi doğal ürünler ile hazırladığınız ballı krakerlerin hiçbir zararı bulunmamaktadır. Ancak yine de fazla tüketimi kuşunuza ağır gelebilir. Hazır paket iler üzerinde ne kadar verilmesine dair ek bilgiler yazar. Bu talimatlara uygun bir şekilde kuşunuzu ballı kraker ile besleyebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Hazır Ballı krakerlerin İçerisinde Hangi Maddeler Var?

Kuş yem gurupları arasında yer alan ballı krakerlerini içeriğinde: sarı darı, ak darı, keten tohumu, yumurta tozu, kuş yemi, kırmızı darı çeşitli meyve özleri ya da aromaları ve sentetik jelatin gibi maddeler bulunur.

Klas Bird Kraker

Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Nasıl Tüketilir?

Kuş yemi kategorisinde ye alan ballı krakerleri kuşlarınıza fazla yedirmemeye özen gösteriniz. Minimum 7 maksimum da 10 günde bir verilmesi gerek bir besindir. Fazla vermeniz kuşların yağlanmasına neden olur. Eğer ballı krakerleri kuşlarınıza günlük olarak yedirseniz yağlanma dışında birtakım sorunlarda yaşayabilirsiniz.

Ödül atıştırmalı olduğundan dolayı zaman zaman kuşlarınızı mutlu etmek adına ballı kraker tükettirebilirsiniz. Ayrıca kuşlarınızda iç hastalıklarından dolayı oluşan iştahsızlık iç parazitlerden kaynaklı kursak hastalıkları gibi sorunlarda kuşunuza ballık kraker vermekten kaçınızı. Zaten bu sorunları olan kuşlar kesinlikle b ballı kraker ile beslenmeyi tercih etmemektedir.

Muhabbet Kuşu Evde Ballı Kraker Yapımı

Çok ağır besin gurupları içerisinde yer aldığından dolayı ballık krakerlerin bel zaman aralıkları ile yediriniz. Hazır paketlerin içerisinde ne var biliyorum diyorsanız kuşunuz için gerekli enerjiyi sağlayan ballık krakeri evde kendinizde yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyaç duyacağınız malzemeler şunlardır:

 • 2 tane yumurta,
 • 4 çorba kaşığı un
 • 2 tatlı kaşığı süzme bal
 • 8 çorba kaşığı kuş yemi, yemi kuşunuzu türüne göre seçmelisiniz. Günlük kullandığınız yemden de kullanabilirsiniz.
 • 1 çorba kaşığı yulaf (isterseniz)
 • 1 çorba kaşığı ceviz içi fındık içi ya da badem

muhabbet kuşu kraker fiyat

Muhabbet Kuşu Evde Ballı Kraker Yapılışı

Büyük bir kap alın ve yukardaki malzemeler ilave edin. İyice karıştırın kıvamlı bir hamur haline getirir. Hamurunuz çok yumuşak ve sıvı ise kuş yemi yulaf ekleyerek kıvamını ayarlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu kırışımı fırın tepsinize yağlı kâğıt koyun ve hazırladığınız bu karışımı yağlı kâğıt üzerine ortası delik olacak halkalar şeklinde ve bir santim kalınlığında dizin kelini parmak uzunluğunda da yapabilirsiniz. Önceden ısıtılmış 125 derece fırına alın sarısı renk alana kadar pişirin.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzman Görüşü “Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Faydaları

 1. Papağan Sahibi Anonim Anonim dedi ki:

  Ballı krakere nasıl alıştıra bilirim.kafesin içinde günlerdir duruyor yemiyor