Papağan Eğitimi

Papağan Eğitimi Ele Alıştırma

Papağan Eğitimi Ele Alıştırma

Evlerinde beslemek için papağan alan insanlar, kısa süre içerisinde papağanlarının kendilerine alışmalarını ve ellerinde oynayabilmeyi istemektedir. Bu durumun sağlanması zor değildir, ancak iyi bir eğitim sürecine ihtiyaç vardır. Papağanları zorla ele almak ve yakalamak, onların hoşlarına giden bir durum değildir. Bu şekilde alıştırılmaları da mümkün değildir. Papağanların ele alıştırılması için bir süre yem kaplarına yem koymayarak el ile beslemek bilinen yöntemlerin başındadır. Ancak bazı papağan türleri elde olmayı sevmez. Bu yüzden de elde oynamaya ve ele almaya uyumlu papağan türlerinin seçilmesi önemlidir. Papağanların insanlara ve ele alıştırılması için eğitim setlerinden ya da deneyimli papağan eğitmenlerinden yararlanmak mümkündür.

Sultan Papağanı Alıştırma Yöntemleri

Sultan Papağanı Alıştırma Yöntemleri

Sultan papağanları, insanlar ile en samimi olabilen papağan türlerinden biridir. Kısa sürede insanlara alışabilmesi ve sürekli olarak insanlarla iç içe olmayı istemesi, onun alıştırılmasını kolaylaştıran bir durumdur. Ancak yine de papağana karşı yapılan bilinçsiz davranışlar, onun olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Sultan papağanları ilgi görmedikleri zaman kısa süre içerisinde strese girebilirler. Bu yüzden de sürekli ilgilenilmesi gereklidir. Sultan papağanlarının en sevdiği şeylerden biri de oyuncaklarla oynamaktır. Bu yüzden de sultan papağanlarının eğitimlerinde oyuncaklardan da faydalanılabilir. Ancak daha doğru adımların atılabilmesi açısından profesyonel papağan eğitmenlerinin deneyimlerinden yararlanmak daha doğru bir davranıştır.

Sultan Papağanı Nasıl Çağrılır?

Sultan Papağanı Nasıl Çağrılır?

Sultan papağanlarının eğitimlerinde önemli bir noktada onların çağrılmasıdır. Ancak sultan papağanları bu yönde de eğitilmeye oldukça yatkındır. Çağrılınca sultan papağanlarının gelmesi için öncelikle sahibine ya da eğitmenine alışmış olması gereklidir. Papağanın sahibine karşı güven duyması, papağan eğitimlerinin temel noktasıdır. Bu güven sağlandıktan sonra papağanları isimleri ile çağırmak mümkündür. Ya da sahibi elini uzattığı zaman eline gelebilir. Papağan eğitimi hassasiyet gerektiren bir süreçtir. Papağanlara sert davranılmamalı ve eğitimlerin sonuçlarının hemen alınması beklenmemelidir. Papağan eğitiminde başarıya ulaşmanın temel yollarından biri de sabırdır. Bu sabır sürecinin sonunda ise papağanın istenilen duruma gelmesi sağlanabilmektedir. Özellikle sultan papağanlarında eğitimden sonuç alma hızı daha yüksektir.

Sultan Papağanı Güveni Nasıl Kazanılır?

Sultan Papağanı Güveni Nasıl Kazanılır?

Sultan papağanlarının insanlara alışmaları oldukça kolaydır. Ancak sergilenecek yanlış davranışlar nedeni ile papağanların alışma süreci uzayabilmektedir. Papağanın güvenini kazanabilmek açısından öncelikle onu kafese hapsetmemek gereklidir. Zaten papağanlar özgürlüklerine düşkün hayvanlardır ve kafesleri sevmezler. Ayrıca papağan ile sürekli olarak ilgilenmek ve ona karşı samimi davranışlarda bulunmak, zaman zaman sevdiği şeyleri yapmak, yaşam alanına oyuncaklar yerleştirmek de güvenlerinin kazanılması açısından önemlidir. Papağanın el ile beslenmesi de bu yönden başvurulabilecek önemli bir yoldur. Sultan papağanlarının güvenini kazanmak için bu konuda hazırlanmış olan papağan eğitim setlerinden ya da deneyimli papağan eğitmenlerinden yararlanmak da bir diğer alternatiftir. Bu sayede papağanların güvenini kazanma süreci daha da hızlanmış olacaktır.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.