Papağan Türleri

Senegal Papağanı

Senegal Parrot

Senegal Papağanı (Poicephalus Senegalus)

Senegal Papağanı Genel Tanımları

Ebat : Yaklaşık 23 cm’dir.

Senegal Papağanları

Ortalama Yaşam Süreleri 25 yıldır.

Ana renkleri yeşil olan bu papağan cinsinde, diğer renkler olan siyah, sarımsı,beyaz, eflatun ve yeşil-siyah birbirinden net hatlarla ayrılırlar. Dişi ve erkek ayrımı çıplak gözle çok zor yapılır. Göğüs tüyleri dişi ve erkekte farklı ise de, güvenilir bir yöntem değildir.

Gagaları siyah-gri tondadır. Göz renkleri kırmızımsı bir tondadır ve ayakları gri renktedir. Göz etraflarında beyaz bir çerçeve(göz halkası) vardır. Genç kuşları erişkinlerden ayıran en belirgin özellik karın bölgesindeki tüylerin beyazdan çok sarımsı bir tonda olmasıdır.

Alt Türleri: 9 alt türü vardır. En bilinenleri:

  • P.M. Melanocephala
  • P.M. Pallida

Senegal Papağanı Yaşam Alanları

Güney Amerika bölgesi diye geçer. Güneydoğu Kolombiya üzerinden Brezilya ve Guyana‘ya doğru dağılmışlardır. Doğal ortamda kuluçka dönemi dışında ki zamanlarda yüksek ağaç tepelerinde yaklaşık 30 çiftten oluşan küçük gruplar halinde yaşarlar. Zaten tüm ihtiyaçlarını da oradan giderirler. Ağaç tepelerinde yemişler, meyveler ve tohumlar ile beslenir. Tehlike anında ise güçlü sesleri vardır. Bununla sürünün diğer elemanlarına alarm verirler. Çok ürkektirler. En ufak bir tehlikede bu yüksek ve tiz sesleri ile bağırarak kaçarlar. Yuvaları yüksek ağaç kovuklarında yapılıdır.

Senegal Papağanı Evcil Olarak Bakımı

Senegal Papağanı Hakkında Bilgi

Bu türler iyi birer uçucu olmasa bile yinede kafes dışında geniş alana ihtiyaç duyarlar. Gün içinde çok sakin duran kuşlar değildirler. Hareket şekli itibari ile Lorilere çok benzerler. Bu nedenle bakımları için en uygunu kendi türüne ayrılmış en az 2m x 1m ebatlarında salmalarda bakılmasıdır. Tür olarak şaklabanlık yapmayı ortalığı karıştırmayı severler. Bu yüzden elden yem verirken şaka için bile olsa elinizi kuvvetlice ısırabilme ihtimali hep vardır. Bu tür davranışları gördüğünüzde şaşırmayın. En kötü yönleri aşırı tiz sesleridir. Ama bir aradayken birbirleri ile dialoglarında ki değişik tonları dinlemek gayet ilginç olabilir. Genel kanıya göre en ilginç ve sevimli papağan türü olarak tarif edilirler. Bir eşin yanına asla tek bir erkek veya dişi koymamak gerekir. Zira bu durumda ortaya çıkan kavgalar ölümle sonuçlanacak boyutta olacaktır. Bu türde dikkati çeken bir özellikte aradaki sosyal hiyerarşidir. Çok düzenli işler ve her ufak grubu daima bir erkek kuş yönetir. İdare ondadır. Tüm bu yönleri ile Black Head Caique papağanlarına benzedikleri ve kafes hayatları birebir aynıdır.

Senegal Papağanı Evcil Olarak Üretimleri

Senegal Papağanı Fiyatları
Koyarsanız doğal ağaç kütüklerinde yuva yaparlar. Ama klasik kare formunda yuvalıklarda da yumurta veriyorlar. Yuva içini ağaç kabuklar ile donatırlar. Ama bu türü üretmek bazen yıllar sürebilir çünkü erişkin kuşlar bu aşamaya ancak 3 yaşında gelmektedir. Genel üretim konusunda çok az oda üreticilerden alındığı kadar bilgi mevcuttur. Yuvalıkta en fazla 2-4 arası yumurta bırakırlar. Kuluçkalarının 25 – 26 gün sürdüğü ve 70 gün sonunda da ebeveyinlerinden bağımsız hale geldikleridir. Eşleşme dönemi olarakta bilinen Ocak – Şubat dönemleri arasında kuluçkaya yatarlar. Yavrularına bakarlar. Yine bu özellikleri Black Head Caique papağanına benzemektedir.

Senegal Papağanı Evcil Bakımda Beslenmeleri

Çok çeşitli ve değişen bir besin planı ihtiyacı hissederler. Yemlerinin %60’ı çeşitli mevsimlerde olan meyvelerden oluşur. Mümkünse ufak parçalar halinde kesilip meyve kokteyli gibi sunulmuş olarak verilmelidir. Parça olarak verilen meyveleri alıp 2-3 ısırıktan sonra atacaklardır. Bu neden doğru dürüst beslenemeyeceklerdir. Havuç ve mısırları ise bütün olarak kafese asmak yemeleri için en iyi yöntemdir. Gagataşı vb. şeyleri hiç dikkate almayacakları için bu tip gıdaları haftada birer kere yemlerine karıştırmak en iyi formül olacaktır. Yemlemede %40’lık oranda bilinen diğer papağanlara verilen tohumlardır. Kemirgen bir tür olduğu için ağaç dallarını ikram ederken yaprakları ile beraber vermek gerekir. Bunları gayet güzel bir şekilde parçalarlar. En son çıplak dallarda kalanı kemirip sıyırırlar. Yine aynı şekilde beslenme şekilleri de Black Head Caique papağanı ile aynı özellikleri taşımaktadır.

Senegal Papağan Fiyatları

Senegal Papağan Fiyatları 2016
Senegal papağanları batı avrupa ülkelerinde oldukça fazla tercih edilmektedir. Sevecen davranışları kafes içerisinde bile komik haller sergilemektedir. Bu sevecen papağan türü 2016 yılında 500₺ ile 700₺ arasında sahiplendirme yapılmaktaydı.
Senegal Papağan Fiyatları 2017
Senegal papağanları komik halleri sevecen tavırları ile her geçen yıl fiyatı artmaktadır. 2017 yılı içerisinde senegal papağanları 800₺ ile 1.200₺ arasında sahiplendirme yapılmaktadır.
Senegal Papağan Fiyatları 2018
Afrika kökenli bir papağan türüdür. Satılık Senegal papağanı araştırması yapanlar için çok uygun fiyatlı seçenekler bulunmaktadır. Senegal papağanı 2018 yılı içerisinde 1.200₺ ile 1.500₺ arasında sahiplendirme yapılmaktaydı.
Senegal Papağan Fiyatları 2019
Senegal papağanı fiyat konusu bu papağan türünü sevenlerin çok fazla sorduğu sorular arasındadır. Fiyatlar her yıl yeniden güncellenmektedir. 2019 yılı içerisinde senegal papağanları 1.500₺ ile 2.000₺ arasında sahiplendirme yapılmaktaydı.
Senegal Papağan Fiyatları 2020
Bu konuda net bir bilgi verilmesi pek mümkün değildir bu yüzden her yıl değişen fiyatlara bakılarak karar verilebilir. Yıllara göre papağan fiyatları için web sitemizi takip ediniz. Diğer papağan ırklarına göre daha sessiz ve sakindir. 2020 yılı içerisinde 2.500₺ ile 3.000₺ arasında değişen fiyatlarla sahiplendirme yapılmaktaydı.
Senegal Papağan Fiyatları 2021
Senegal papağanı fiyat konusu bu papağan türünü sevenlerin çok fazla sorduğu sorular arasındadır. 2021 yılı içerisinde senegal papağan fiyatları 3.000₺ ile 3.500₺ arasında değişen fiyatlarla sahiplendirme yapılmaktaydı.
Senegal Papağan Fiyatları 2022
Senegal Papağanları farklı görünümleri ve özellikleri ile dikkat çeken papağan türleri arasındadır. Pek çok papağan türü vardır. Senegal papağanı, farklı özellikleri ve görünümleri ile beğenilen papağan ırklarından biridir. 2022 yılı içerisinde senegal papağan fiyatları 3.500₺ ile 4.000₺ arasında sahiplendirme yapılmaktaydı.
Senegal Papağan Fiyatları 2023
Senegal papağanları doğal ortamlarında buldukları tohum, meyve ve yemişleri ile beslenir. Ev ortamında kuruyemiş, meyve, papağan yemi ve sebze ile beslenmesi uygundur. Senegal papağanları fiyatı 2023 yılı içerisinde 5.000₺ ile 7.000₺ arasında fiyat aralığında sahiplendirme yapılmaktadır.

İlgili Yazılar

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ayşe arıcı
Ayşe arıcı
2 yıl önce

Mrb cago babagan gortum