Sultan Papağanı

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan Papağanı Özellikleri

Görüntüsü ile kişileri mutlu eden, sevimli bir kuş türü olan sultan papağanı özellikleri ile dikkat çeker. Sıcakkanlı bir kuş türü olması nedeni ile her insanın gönlünü fethetmeyi başarıyor. Bu yüzden de evcil hayvanlar içinde en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Evinizin içerisinde besleyeceğiniz sultan papağanı evin enerji ve neşesini yükseltir. Eğer ki evinizde bulunuyorsa sizi mutlu etmeye her daim güçleri yeter.

Sultan papağanı alıngan bir kuştur. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda vardır. Kırılgan olmaması ve alınmaması için gereken sevginin yeteri kadar verilmesi önemli bir detaydır. Amerikan halkının özellikle ilk tercihleri arasında sultan papağanları gelir.

1793 senesinde Avustralya’da belli bir sınıfa ayrıldığı bilinir. Sonrasında ise günümüze kadar varlığını devam ettirerek evlerin eğlence kaynağı haline gelir. Kuş çiftliklerinde üretimleri yapılarak tüm dünyaya tanıtılması ile ev ortamına girdikleri görülür.

Sürü ortamında kaldıkları için aile ortamına hemen uyum sağlayarak yaşamlarına devam ederler.

Sultan Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Sultan Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Sevgisi ve enerjisi ile bilinen sultan papağanı özellikleri ve bakımı konusunda da hassas olmayı gerekli kılar. Sultan papağanının özelliklerine bakılacak olursa ıslık çalmada büyük marifetli oldukları görülür. Erkek sultan papağanı dişi sultan papağanına göre daha iyi bir konuşma yeteneğine sahiptir.

Ayrıca erkeklerinin ses çeşitliliği de daha fazladır. Tüm bunların yanında uzun süre uçabilme yetenekleri de bulunur.

Sultan papağanı sahiplenen bir kişi omzunda papağanı tutabilir. Oldukça evcil bir kuş türüdür ve sahibine asla zarar vermez. Yemek yeme ve oyun oynama dışında sahibinin omzunda olmaktan büyük keyif alır.

Hafızaları güçlü olduğu için bir anda 15 kelimeyi kavrayabilir ve geri aktarabilir. Zekiliği ile bilinirler. Bu da onların daha çok seçilmesine ve ilgi görmesine neden olur. Bu yüzden de çiftliklerde üretimi yapılır ve evcil hayvan olarak evlerin içine kadar girer.

Sultan Papağanı Özellikleri ve Fiyatları

Sultan Papağanı Özellikleri ve Fiyatları

Evcil bir tür olan sultan papağanı özellikleri ve fiyatları merak konusudur. Sultan papağanı özellikleri arasında şunlar bulunur:

 • Sarı, gri ve beyaz renkleri ile ünlüdür.
 • 20 yıl yaşadığı bilinir.
 • Boyut olarak küçük bir kuş türüdür.
 • Islık çalma ve konuşma özelliklerine sahiptir.
 • Sıcakkanlı olmaları ile bilinirler ve daire ortamına adaptedirler.
 • Ayakları en çok üşüyen organıdır. Bunun nedeni de ayaklarında tüy bulunmamasıdır.

Bunca özelliğinin yanı sıra sultan papağan fiyatları da merak edilenler arasında yer alır. Fiyatları oldukça uygun olup evde beslenmeye ve alınmaya uygundur. Özellikle yavru olanlarının fiyatı büyüklerine göre daha caziptir. Böylece satın alınmasında zorluk çekildiği görülmez.

Kuş çiftliklerinde üretimi yapıldığı için bol miktarda sultan papağanı mevcuttur. Bu durum da fiyatların uygun olmasına neden olarak herkesin bütçesine uygun olmasını sağlar. Böylece her evde sultan papağanı almaya bütçe bulunur ve evin neşe kaynağı olan bu kuş sosyal ortama dahil olur.

Sultan Papağanı Özellikleri Nelerdir?

Sultan Papağanı Özellikleri Nelerdir?

Kuş türlerine merak salan hayvan severler sultan papağanı özellikleri nelerdir konusunda bilgi sahibi olmak ister. Bu yüzden de araştırma içerisine girer. Yapılan incelemeler sonrasında ise sultan papağanlarının en cana yakın kuş türü olduğunu gözlemler.

Sultan papağanı özellikleri kadar beslenme ve bakımı ile de ilginçtir. 2 adet su kabı ve yem kabına ihtiyaç duyarak yaşamlarına devam ederler. Geniş bir kafeste yaşamaları gelişimleri ve rahat etmeleri için gereklidir. Ayrıca kafeslerini sevdikleri andan itibaren kendileri kafese girip çıkabilir. Bu da sizi zorlayacak bir durumun içine girmekten alıkoyar.

Ev ortamına uygun bir türdür. Yanaklarını ve tüylerini sevmeniz halinde sizinle daha iyi iletişim kurabilen bir papağan olduğunu görürsünüz. Sosyal bir canlı olduğu için evde bir çocuk varmış, havasını size yaşatır.

Gelişiminin sağlıklı olması konusunda yem seçiminin de iyi yapılması gerekir. Böylece 20 yıl kadar yaşayabilir. Üstelik bakımları da dikkatli yapılmalı ve bakımları aksatılmamalıdır. Böylece hem daha iyi yaşar hem de papağanın keyfi yerinde olur.

Albino Sultan Papağanı Özellikleri

Albino Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan papağanı grubundan olan albino sultan papağanı özellikleri oldukça değişiktir. Renkleri ve özellikleri ile diğer sultan papağanı gruplarından ayrılır. Sultan papağanı grubunda az rastlanılan bir türdür.

Kırmızı gözlü ve beyaz renktedirler. Az bulunmalarının yanı sıra zarifliği ve kibar duruşu ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Zarif bir papağan türü arayanlar için oldukça uygun bir türdür.

Albino sultan papağanı ismini almasının nedeni ise vücudunda melalin pigmentinde eksiklik olmasıdır. Bu papağan türü kolay eğitilebilir. Hafızaları ve zekâ düzeyleri oldukça güçlüdür. İstediğiniz şeyi söyletmek ya da ıslak çalmasını sağlamak için birkaç kez önden göstermeniz yeterlidir.

Uygulamayı çabuk kavrayan, öğrenmeye meyli olan bir kuştur. Ancak bu kuş türü yalnız kalmayı sevmez. Bu yüzden eşli olarak satın almanız onları memnun eder, neşelerini katlar.

Lutino Sultan Papağanı Özellikleri

Lutino Sultan Papağanı Özellikleri

Beyaz ve sarı renkleri ile göz dolduran lutino sultan papağanı özellikleri oldukça ilginçtir. Kanatları ve yüz kısmındaki tüylerde sarı renkler görülür. Ayrıca turuncu benekleri ile sarı ile olan uyumunu güzel tamamlar. Hatta tamamen vücudu sarı tüyler ile kaplı olan türleri de görülür. Ayak kısmı ve gagası kırmızı renkte olup en çok görülen papağan türü olarak bilinir.

Lutino sultan papağanının yaşı ilerleyince göz rengi koyu bir görüntü alır. Gece karanlığından ve ani seslerden oldukça etkilenip korkar. Bu yüzden konulacağı alanın iyi seçilmesi hayvanın huzuru için çok önemlidir. Yavru ve genç olan papağan ısırmaya meyillidir.

Ancak yaşlı bir lutino ısırmaya meyletmez. Öğrenme ve gelişimi iyi olan bu tür, ödüle dayalı olan bir eğitim sistemi ile çok kısa sürede yaptıklarınızı öğrenebilir. Konuşma özelliğini de böylece daha kolay geliştirir.

Grey Sultan Papağanı Özellikleri

Grey Sultan Papağanı Özellikleri

Papağan türlerinden biri de grey sultan papağanıdır. Bu kapsamda; Grey sultan papağanı özellikleri incelendiğinde şunları söylemek mümkündür:

 • Rengi koyu gri olarak bilinir.
 • Beyaz ve turuncu renklerin uyumu ile tüylerinde renklenmeler görülür.
 • Gaga ve ayakları siyah renktedir.
 • Gri renkteki grey sultan papağanı dişi olarak görülür.
 • Erkek olan grey sultan papağanı öğrenmeye daha yatkındır.
 • Sürüler halinde yaşadıkları için sosyal ortama hemen adapte olurlar.

Akıllı ve zeki olan bu papağan türü günümüzde tercih edilen türler arasında baş sıralarda yer alır.

Pied Sultan Papağanı Özellikleri

Pied Sultan Papağanı Özellikleri

Papağan türleri çok çeşitlidir. Bu yüzden de her bir türün kendine has özellikleri bulunur. Ayrıca, Pied sultan papağanı özellikleri de sayılacak olursa şunlar söylenebilir. Beyaz, sarı ve gri renklerini vücutlarında görmek mümkündür.

Kanatlarının ve yüzlerinin rengi vücutlarına oranla daha açık bir renge sahiptir. Yüz kısımlarında turuncu renkte benekler bulunur. Bu da onların daha sevimli görünmesine yardımcı olur.

Gelişimleri çabuk olup ortama uyum sağlamaları daha kolaydır. Renkleri ile görsel bir güzellik sunarlar. Benekli renkleri ile bilinseler de kuyruk renkleri ile kanat renkleri birbirinden ayrılır.

Böylece görsel bir şölen havası sunarlar. İnsanlar ile iyi iletişim kurup onların sosyal yaşamlarına dahil olurlar. Bu da papağanın aileden biri olarak görülmesini sağlar.

Sultan Papağanı Genel Özellikleri

Sultan Papağanı Genel Özellikleri

Merak edilenler arasında yer alan sultan papağanı genel özellikleri bulunur. Sultan papağanları 1770 senelerinde Avustralya’da bulunur. Varlığını o yıllardan beri günümüze kadar korur.

Kakadu ailesine mensup olan bu papağan türü, orta boyludur. Bulunmasının ardından Amerika ve Avrupa’da kendine yaşam alanı açılır. Bu ülkelerde evcilleştirme işlemi yapılarak üretimlerinin devamlılığı sağlanır.

1900’lü yıllardan sonra ise üretiminde büyük bir artış görülür. Böylece oldukça tercih edilen bir kuş olarak evlere girer. Araştırmalara göre muhabbet kuşlarından sonra en çok beslenen ve evlere giren kuş türüdür.

Bu türün en belirgin özelliği ise yanak renkleri ve kuyruğunun şeklidir. Ayrıca uzun zaman uçabilme özelliğine de sahiptir. İnsan ilişkileri çok iyidir. Sevildiklerini hissettikleri anda ortama çabuk uyum sağlarlar.

Sultan Papağanı

Öğrenip ezberlediği kelimelerin anlamını da öğrenme yetenekleri vardır. Bu da onların zekasının ne kadar gelişmiş olduğunun en net göstergesidir.

Dişi sultan papağanı ile erkek sultan papağanı birbirinden farklıdır. Özellikle ses çıkarma konusunda farklı yeteneklere sahiptir. Erkek olan türü korna ya da kapı sesi gibi seslere daha duyarlıdır ve meyillidir. Ancak dışı sultan papağanı az miktarda sesi çıkarabilir.

Hareket yetileri de oldukça güçlüdür. Acıkması ya da ağrı çekmesi durumunda halini ifade etmekte zorlanmazlar. Ayrıca kendini güvende hissetmediği bir ortamda çığlık atarak dikkatleri üzerine toplar.

Listeye geri dön

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzman Görüşü “Sultan Papağanı Özellikleri

 1. Papağan Sahibi Ferhat Ferhat dedi ki:

  Istanbuldan guvenilir sultan papagani nerelerde var egitimli ve yavru olmak kaidesiyle