Papağanlar

-20 °C’de Papağan Yetiştiriyor

sultan papağanları

Yiğit Uysal’ın Kütahya’da evin bahçesine kurduğu açık salma kafes görenleri hayret ettiriyor. Evin bahçesinde -20°C derecede bile sıcak iklim kuşları olarak bilinen sultan papağanı, muhabbet kuşu, kanarya ve ispinoz yaşayabiliyor.

muhabbet kuşları

Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi 5. Sınıf öğrencisi Yiğit Uysal, Kütahya’da evinin bahçesine kurduğu açık salma kafesle soğuk havada sultan papağanı, muhabbet kuşu, kanarya ve ispinoz türü kuşların yaşayabileceğini gösterdi. Yiğit Uysal’ın bahçesindeki kafeste karların içinde -22 derecede tropikal özellikli kuşlar yaşayabildi. Hatta muhabbet kuşları üredi.

kanarya

Kuşlar üremek için yuvalık yerine yalıtım malzemelerini kullandı. Kuşların üremek için evin yalıtım malzemelerini kullandığını fark eden Uysal, gazbeton kullanarak yuvalıklar tasarladı. Kafesi hakkında Uysal, “Muhabbet kuşları eksi derecelerde bile üreyebildi, yuvalarda yavrularımız var. Yavrular bile burada büyüyebiliyor. Hiçbir sıkıntı yok. Bu sene -12°C dereceyi gördü burası. Sultan papağanı, kanaryalarda kışın üreme olmadı. Kuşların keyifleri iyi.

muhabbet kuşu yavruları

Şuan burada 4 tane kanarya, 2 tane sultan papağanı 30 civarı muhabbet kuşu var. Burada 2. Kışımız. Geçen kış daha soğuktu. -20°C dereceyi gördü. Dün yuvadan atlayan yavrular bile gördüğünüz gibi yaşıyor. Sular gün içinde donuyor. Gün içinde 2-3 defa sularını değiştiriyoruz. Pekmezli suyumuzda ısınmalarına yardımcı oluyor” diye konuştu. Yiğit Uysal’a çalışmalarında bütün desteği gösteren baba Önder Uysal, “İşimiz madencilik ama hobi olarak yapıyoruz. Kuşlarla uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

ispinoz yuvalıkları

Golden Finch (Gökkuşağı İspinozu)

Kaynak: dumlupınar.com – AHMET DİNÇ-ÖZEL HABER

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle