Papağan Fiyatları

Papağan Sahiplendirme

papağan sahiplendirme

İnsanlar geçmişten bu yana evlerini çeşitli hayvanlara açmış ve yaşamlarını onlarla birlikte devam ettirmişlerdir. Bu hayvanların ilk sırasında yer alan ve oldukça evcil olan kuşlar çoğu zaman insanların dostu olmuş ve onlara yaşamlarında eşlik etmişlerdir. Oldukça sevimli olan görünüşleri ve bir o kadar da rahat olan bakımları sayesinde kuşlar günümüzde pek çok insan tarafından sevilmektedir.

papağan sahiplendirme ankara

Günümüzde serçeden kanaryaya kadar pek çok kuş türü bulunmaktadır ve bu türlerden olan papağan insanların sahiplenirken en çok tercih ettiği kuşlardandır. Papağanlar parlak renkli tüyleri ve konuşkan özellikleri sayesinde özellikle yalnız yaşayan kişilerin bir numaralı dostlarındandır. Bu nedenden ötürü papağan sahiplendirme ilanları günümüzün en çok takip edilen başlıklarındandır.

Papağan Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

Son yılların gözde kuş türlerinden olan papağanlar insanların en yakın dostlarından biridir. Bu kuş türünün kendine has pek çok özelliği bulunmaktadır ve bu özellikler sayesinde diğer türlerden ayrılır. Papağan türünün en önemli ve en çok bilinen özelliği insanlar gibi konuşabiliyor olmasıdır. Kendi içerisinde de cinslere ayrılan papağanların en çok konuşan cinsleri Lori papağanları, Jako papağanları, Ara papağanları, Amazon papağanları, İskender papağanları, Monk papağanları, Kakadu papağanları, Sultan papağanları Cennet papağanları ve muhabbet kuşları en çok konuşan papağanlar arasındadır.

papağan sahiplendirme adana

Bu cins papağanlar diğer kuşlara oranla oldukça iyi bir şekilde konuşmakta ve yaklaşık 100-800 arasında kelime öğrenebilmektedir. Papağanlar konuştukları sesleri duyma ve tekrar yollarıyla öğrenirler. Yani bir papağan çevresinde en çok ne konuşuluyorsa çoğu zaman bu kelimeleri tekrarlar durur.

papağan sahiplendirme aydın

Papağanların Tüyleri

Papağan kuşlarının bilinen diğer bir özelliği ise tüylerinin parlak renklerde olmasıdır. Özellikle Sultan ve Ara papağanları turuncu, sarı, mavi, yeşil renkleriyle kendilerine has bir görünüşe sahiptirler. Adeta çizilmiş gibi duran bu renkler sayesinde insanlara çok kolay bir şekilde kendilerini sevdirebilirler.

En büyük papağan cinslerinden olan Ara papağanı ise açık ara farkla daha büyük ve daha konuşkan olmasından dolayı papağan sahiplendirme ilanlarında en çok ismi arananlardandır.

papağan sahiplendirme istanbul

Papağanlar Neyle Beslenir?

Günümüzde artan papağan sahiplendirme faaliyetlerinde ötürü pek çok insan evlerinde bu sevimli canlıları besleyebilmektedir. Papağan beslerken oldukça dikkat etmeniz gereken ilk husus onların beslenme şekilleridir. Bir papağanın ömrüne etki edebilen bu beslenme durumu genellikle onlar için özel olarak üretilen yemler dolayısıyla yapılmaktadır.

papağan sahiplendirme sahibinden

Bu yemler papağan sahiplendirme yapılan yerlerde veya petshoplarda kolaylıkla bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra papağan ve diğer kuş türleri kendi yemleriyle beraber daha pek çok yemeği de yiyebilmektedir. Çeşitli meyve ve sebzeler, bulgur, pirinç, köfte, ekmek kırıntısı ve tohum gibi besinler papağanların yiyebilecekleri ürünlerin başında yer alır. Özellikle meyveler papağanlar tarafından tatlı niyetine de yenilebilir ve oldukça severler.

papağan sahiplendirme ücretsiz

Papağan Sahiplenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kişilerin papağan sahiplenirken dikkat etmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Bu noktaların ilk sırasında papağanın kafesi yer alır. Bu canlılar oldukça narin ve duygusal olduklarından ötürü yalnız kalmak pek onlara göre değildir ve bu yüzden ışık alan ortamlarda kalabalıkla birlikte olmayı daha çok severler. Bu nedenden ötürü papağanın kafesinin geniş ve insanların olduğu bir ortamda durması oldukça önemlidir. Papağanın kafesinin iç dizaynı için çeşitli ürünler üretilmiştir. Gerek havuz gerek ayna gibi ürünler bu kuşların kafesleri içerisinde bile eğlenebilmesine, sıkılmamasına olanak sağlar.

Papağan Sahibi Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Papağan sahiplendirme günümüzde oldukça popülerdir fakat bu durumun avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Oldukça sevimli olan bu canlıları beslerken sabırlı olmanızda fayda vardır. Adeta sizi sürekli tekrar eden beş yaşında bir çocuk gibi olan papağanlar, papağan beslemenin tek dezavantajıdır.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.