Papağan Fiyatları, Sultan Papağanı

Sultan Papağanı Fiyat

sultan papağanı fiyat

Papağanlar akıl yapısı olarak diğer kuşlara göre daha akıllı, güzel görünümü ve konuşabilmeleri ve taklit yeteneklerinin çok iyi olması sebebi ile dünya geneline ilgi duyulan bir kuş tüyüdür. Türkiye de sultan papağan olarak adlandırılan bu kuşların bilimsel adı ‘’Nymphicus Hollandicus’’ olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde çoğunluk olarak ‘’Minyatür Cockatoo’’ olarak adlandırılır. Doğanın güzel bir parçası olan bu papağanların bazı söylentilere göre yaklaşık yüz yıl yaşadıkları söylenmektedir. Lakin bu söylenti bir masaldan ibaret olup sultan papağanların ortalama olarak yaşam süreleri 15-20 yıldır. Çoğu insanın evinde beslediği muhabbet kuşlarından sonra dünyada en çok ilgi gören evcil kuşlar kategorisine girmiş olan sultan papağan Türkiye de de birçok insan tarafından sultan papağanı fiyatları ile sahip olunabilinmektedir.

sultan papağanı fiyat 2020

Sultan Papağanı Fiyat ve Yaşamsal Şartları

Sultan papağanlar yaşam olarak tercih ettikleri iklim şartlarının kurak yada yarı kurak olan bölgeleri tercih etmektedirler.  Çoğunlukla göçebe hayatı yaşayan sultan papağanlar mümkün olduğunca sulak bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Bu şahane kuşlar yalnız yaşamazlar. Ya sürü halinde yada çiftini bularak hayatlarını sürdürürler. Sıcak iklim şartlarına karşı dayanıklılığı ile öne çıkan bu canlılar hayatta kalabilmeleri sadece hava ısısı 15 derecenin altına düşmemesi ile mümkündür. Evlerde beslenilmesi düşünülüyor ise bu hayati önem arz eden bu bilgi akıllardan çıkarılmaması gerekir.
4137,4129,4126

Sultan Papağanı Cinsiyetlerini Anlamanın Yolu Nedir?

Sultan papağanları genel olarak konuşan bir kuş türü olarak bilinse de aslında tam olarak konuşmazlar. Onların yaptıkları sadece duyduklarını zihinlerine kayıt ederek taklit yapmalarıdır. Ayrıca bu taklit yeteneği erkek olanlarda daha fazla görülmektedir. Dişi olan sultan papağanlarda bu taklit yeteneği pek rastlandığı söylenemez.  Bu güzel kuş türünün cinsiyetinin anlaşılabilmesi için ötüş tarzlarını incelemek gerekir. Erkek sultan papağanlarının ötüş tarzları ıslık tarzında olup uzatarak ve farklı tarzda sesler çıkartırlar ve taklit yapabilmektedirler. Dişi olan cinsler ise taklit yetenekleri olmadığından ötürü tek tip olarak öterler. İşte erkek ve dişinin ayrımı böyle yapılabilir. Sultan papağanlar doğduklarından 6 ay süre sonra ötüşlerinin farklılıklarına bakılarak hangi cinsiyete sahip olduklarını anlamak gayet kolaydır. Özellikle erkek olanlar üreme zamanında 6 aylık bir büyüme yaşamış ise ötüşleri başlar ve cinsiyetleri kolay bir şekilde ortaya çıkmış olur.

Sultan Papağanları Hem Doğada Hem De Kafeste Çift Olarak Yaşamalarının Önemi

Genel olarak bu kuşların yalnız bir şekilde beslendiği takdirde konuşmayı daha kolay çözdüklerini söylenir. Dişi bu kabiliyete hemen erişemez ama erkek olanlar yalnız oldukları takdirde konuşma yetenekleri daha hızlı gelişebilir. Lakin unutulmaması gereken bir şey de bu kuşlar doğada çift olarak yaşamayı sevdikleridir. Sultan papağanları yalnız başına kafeste kaldıklarında bir süre sonra sinirli tavırlar sergileyip kendine zarar verebilmektedirler.

Sultan Papağanı Renk Çeşitleri Ve Hayranlık Uyandıran Fiziki Görünüşü

Sultan papağanlarının en dikkat çeken fiziksel görünüşlerinden biri de yanak bölgesinde bulunan beneklerdir. Bu benekler ile beraber tepelerinde bulunan saçaklı başlıkları ile görenleri hayran bırakmaya yetiyor. Lutino, Pied, grey adında 4 temel rengi ve Albino, Whiteface ve Cinnamon adında üç farklı türü bulunmaktadır. Bu sultan papağanı fiyatları yine türlerine göre farklı fiyat seçeneklerine sahiptir.

Sultan Papağanı Fiyat Bakımından Birkaç Türüne Örnek Verilecek Olursak

Albino Sultan Papağanı

Sultan papağanlar arasında en nadir görünen türlerden biri olan Albino Sultan papağanı fiyatları ortalama olarak 450₺600₺‘lik bir fiyat aralığındadır.

sultan papağanı fiyatları yavru

Lutino Sultan Papağanı

Türleri arasında en çok eğenilenler arasında yerini almaktadır. Sarı ve beyaz renklere sahip olan bu Sultan papağanı fiyatları ortalama olarak 200₺600₺‘lik bir değer biçilmektedir

sultan papağanı satılık sahibinden

Grey Sultan Papağanı

En fazla karşılan türler arasında yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi tüyleri gri renkte olan bu Sultan papağanı fiyatları yaklaşık olarak 200₺350₺‘lik bir fiyat aralığında satışa sunulmaktadır. Siz de sultan papağanı fiyatları araştırması ile bu canlıları sahiplenebilirsiniz.

sultan papağanı fiyatları

Pied Sultan Papağanı

Vücutlarında sarı, gri ve beyaz renk bulunduran Pied Sultan Papağanlarının genellikle yüz ve kanat renkleri ise vücutlarına göre daha açık renklidir. Kanatlarının üzerlerinde gri renk bulunduran bu cinslerin renk dağılımları ise türden türe değişiklik gösterebilmektedir. Bu papağanların yüzlerinde ise turuncu benekler bulunmaktadır. Pied sultan papağanı fiyatları bölgeye göre değişiklik gösterse de sağlıklı bir pied sultan papağanı 200₺300₺ arasında fiyatlarda sahiplendirilmektedir.

sultan papağanı yavrusu

Silver Sultan Papağanı

Normal Griden türemiş olan Gümüş sultan papağanı bir alt tür olarak geçmektedir. Bu türler de genellikle kafa kısımları sarı, vücutlarında ise grinin en açık türü görülmektedir. Vücutlarında siyah leke barındırmayan bu türlerin ayakları ve gagaları pembedir ve bu özellik Gümüş sultan türünün en belirgin özelliğidir. Silver(Gümüş) sultan papağanı fiyatları 250₺300₺ arasında bölgesel farklılıklar olsada aşağı yukarı bu şekildedir.

sultan papağanı fiyat listesi

Pearl Sultan Papağanı

Bir tüyünde 2 renk birden bulunduran Pearl Sultan papağanının tüylerinin köklerine doğru bulunan tüylerinin renkleri uç kısımlara gittikçe renk değişimi olmuştur. Bu türde anne ve babasının uğradıkları mutasyonlara göre tüylerinde renk değişimleri olmaktadır. Aynı zamanda Pearl Sultan papağanlarının üzerlerinde de turuncu benekler bulunmaktadır. Pearl sultan papağanı 300₺400₺ arasında bölgesel ve kuşun duruş, tüy ve konuşma durumuna göre değişmektedir.

sultan papağanı fiyatları pet shop

Cinnamon Sultan Papağanı

Cinnamon Sultan Papağanları açık gri renklere sahiptirler. Kanat kenarlarında bulunan beyaz çizgileri, yüzlerinde ise turuncu beneklere sahiptirler. Cinsiyetine göre değişiklik gösterebilen yüz renklerinin yanı sıra, ayaklarında ve gagalarında yer yer siyah benekler bulunabilmektedir. Genellikle kanat kenarlarında bulunan beyaz çizgiler 2 cm kalınlığında olmaktadır. Bu tür sultan papağanı fiyatları bölgesel ve kuşun duruş, tüy ve konuşma durumuna göre değişmektedir. Cinnamon sultan papağanı fiyatları 250₺350₺ arasında değişmektedir.

Sultan Papağanı Fiyatları 2016
Sultan papağanı fiyatları 2016 yılında 100₺ ile 150₺ arasında değişmekteydi. 2016 yılı enflasyon oranına göre oldukça uygun fiyatlara sahiplendirilmekteydi.
Sultan Papağanı Fiyatları 2017
Sultan papağanı fiyatları 2017 yılında 200₺ ile 250₺ arasında renk, tüy, cinsiyet ve tür bakımında değişiklik göstermektedir.
Sultan Papağanı Fiyatları 2018
Sultan Papağanı Fiyatları 2018 yılı içerisinde 300₺ ile 400₺ arasında değişmekteydi. Sultan papağanları renk, tüy, cinsiyet, cins gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
Sultan Papağanı Fiyatları 2019
Sultan Papağanı Fiyatları 2019 yılı itibari ile her yıl ülke enflasyonuyla beraber yükselmektedir. Pet shop mağazaları ve üreticilerden aldığımız bilgiye göre 400₺ ile 500₺ arasında değişiklik gösterecektir.
Sultan Papağanı Fiyatları 2020
Enflasyonun hızla yükselmesi yem ve ilaçlarında fiyatlarının yükselmesine neden olmuştur. Bu fiyatların yükselmesi üreticilerinde sultan papağanı fiyatlarına yansıtmasıda oldukça doğalda karşılanmaktadır. Sultan papağanı fiyatları 2020 yılı içerisinde 500₺ ile 600₺ arasında fiyatlarla sahiplendirmeler yapılmaktaydı.
Sultan Papağanı Fiyatları 2021
Sultan papağanları kakadu ailesinin en çok tercih edilen ve en ekonomik papağan türleri arasındadır. Diğer papağan türlerine nazaran kafa üstündeki havaya kalkık tüyleri ile farklılık göstermektedir. Kakadu ailesinin küçük bireyleri 2021 yılında 700₺ ile 800₺ arasında sahiplendirilmekteydi.
Sultan Papağanı Fiyatları 2022
Sultan papağanı fiyatları 2022 yılında fiyatlarının 800₺ ile 1.000₺ arasında değişiklik göstereceğini düşünüyoruz. Bu fiyat değişikliği cinsiyet, bakım, eğitim gibi etkenlere göre değişiklik gösterecektir.
Sultan Papağanı Fiyatları 2023
Sultan papağanları kakudugiller familyasından olup oldukça sarı ve gri renkleri ile dikkat çekmektedir. Sultan papağanı fiyatları 2023 fiyatları ekonomik olarak oldukça uygun fiyatlı papağan seçenekleri arasında yer almaktadır. Sultan papağanlarının en bilindik özellikleri arasında oldukça cana yakın yapıları ve zeki kuşları olmaları gelmektedir. 2023 yılında sultan papağanı fiyatları 1.000₺ ile 1.200₺ arasında değişiklik göstererek bu aralıklarda sahiplenebilirsiniz.
Sultan Papağanı Fiyatları 2024
Sultan papağanları, ihtişamlı görünümleri ve çeşitli renk seçenekleri ile dikkat çeken papağan türlerindendir. 2024 yılında, Sultan papağanlarının fiyatları genellikle 5.000₺ ile 7.000₺ arasında değişmektedir. Bu gösterişli ve zarif kuşları sahiplenmek isteyenler için çeşitli renk mutasyonları ve uygun fiyat seçenekleri bulunmaktadır.
Papağan Cinsi Fiyat Aralığı
Sultan Papağanı 5.000₺ - 7.000₺
0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

7 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anonim
Anonim
3 yıl önce

Ben dişi sultan papagan almak istiyorum bakıyorum fiyatlar her yerde yüksek benim papaganım yanlız kaldı o yüzden yanına eş almak istiyorum yetişkin olması

Nevzat
Nevzat
3 yıl önce
Cevapla  Anonim

Bende.bir.disi.var.satilik

ibrahim DEĞİRMENCİ
ibrahim DEĞİRMENCİ
1 yıl önce
Cevapla  Nevzat

Kardeş dışı sultan papağani kaç yaşında
Fiyatı nedir

Gülser Çelebi
Gülser Çelebi
3 yıl önce

Antalyada,dişi sultan papağanı arıyorum
Uygun fiat olursa sevinirim.

Efecan
Efecan
2 yıl önce

Hocam bu fiyatlar nerde kaldı 200den varsa kaç tane olursa olsun alırım

Ömer Yetim
Yönetici
Ömer Yetim
2 yıl önce
Cevapla  Efecan

Merhabalar Efecan, 2020 yılında vermiş olduğumuz fiyatlar bunlar. Sultan papağanı 2022 fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

White Face sultan papağanı fiyatı kaç TL?