Papağan Eğitimi

Sultan & Cennet ve Jako Papağan Eğitimi Nasıl Yapılır?

Sultan & Cennet ve Jako Papağan Eğitimi Nasıl Yapılır?

Papağanlar açısından eğitim, var olan potansiyellerini ortaya çıkarmak ve geliştirmek açısından gereklidir. Evlerine papağan almayı tercih eden insanların bu tercihlerinde en önemli neden, papağanların eğlenceli ve konuşabilen canlılar olmasıdır. Ancak papağanlar, bu yeteneklerinin ortaya çıkması için sıkı bir eğitimden geçirilmelidir. Elbette sıkı eğitim demek papağanı zorlamak ya da baskı yapmak anlamına gelmemektedir. Aksine papağan eğitilirken gayet nazik olunmalı ve incitmeden ya da psikolojisini bozmadan eğitim vermeye özen gösterilmelidir. Bu konuda bilgi ve deneyim sahibi olan kişilerden destek almak, yapılabilecek en doğru davranıştır. Doğrudan destek almanın mümkün olmadığı durumlarda ise eğitim setlerinden yararlanmak, papağanların eğitime katkı sağlayacaktır.

Papağan Eğitimi Nasıl Olur?

Papağanların kolay bir şekilde eğitilebilmeleri için her şeyden önce kendilerini bulundukları ortama ve o ortamdaki kişilere ait hissetmeleri gereklidir. Ortama ve sahibe aidiyet sağlanmadan, aradaki güven duygusu oluşmadan papağanların eğitilmeleri oldukça zordur. Papağanlara eğitim için doğal ortamlarına yakın konseptte bir ortam hazırlanması yararlı olacaktır. Papağanlar genellikle bir kafeste durmayı ya da küçük alanlarda yaşamayı sevmezler. Mümkünse papağan için ayrı bir oda ayarlamak ve odayı tamamen onun ihtiyaçlarına göre dizayn etmek gereklidir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise papağanlar yine kafese konulmaktan kaçınılmalı; ahşap, kum ve yeşilliklerden oluşan bir alan tesis edilmelidir. Ayrıca sahibine ya da eğiticisine alışması için de papağan ile bolca zaman geçirilmeli ve ona yakın mesafede durulmalıdır.

Jako Papağanı Eğitimi Nasıl Yapılır?

Jako Papağan Eğitimi Nasıl Yapılır?

Jako papağanları, tüm papağan türleri arasında en konuşkan olan papağanlardır. İyi bir eğitmen sayesinde 250 civarında kelime ile konuşmaları mümkündür. Bu nedenle de Jako papağanları daha çok konuşmaya yönelik eğitimlere tabi tutulmaktadır. Jako papağanlarının konuşma eğitimleri açısından konuşma setleri oldukça yararlıdır. Ortamın sessiz olduğu anlarda setler içinde yer alan sesler papağana dinletilmeli ve kelimeleri öğrenmesi sağlanmalıdır.

Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan Papağan Eğitimi Nasıl Yapılır?

Sultan papağanının öne çıkan yönü ise aile ortamına çok uyumlu olması ve cana yakın davranışlarıdır. Ayrıca sultan papağanları uçma konusunda da oldukça yeteneklidir ve uzun süre hiç yere inmeden havada kalabilirler. Sultan papağanlarının en sevdiği şeylerden biri de oyuncaklar ile oynamaktadır. Bu nedenle de oynayabileceği oyuncaklar sunmak onları mutlu eder.

Cennet Papağan Eğitimi Nasıl Yapılır?

Cennet Papağanı Eğitimi Nasıl Yapılır?

Papağan türleri arasında cennet papağanı, konuşma yeteneği açısından en zayıf olanlardan biridir. Kendileri ile büyük ölçüde ilgilenilmesini isteyen cennet papağanları, tek başlarına yaşamaktan hoşlanmazlar. Bu yüzden de eğer imkân varsa çift halinde alınmaları daha doğru olacaktır. Oyuncu bir karaktere sahip olan cennet papağanları, bu yönde eğitildikleri zaman eğlenceli bir arkadaş haline gelmektedir. Cennet papağanlarının eğitimi için de eğitim setlerine başvurmak ya da uzman kişilerden destek almak büyük fayda sağlayacaktır.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir